Трудове навчання (обслуговуюча праця)

5 клас

 

Автор:

Чумак Тамара Василівна,

вчитель обслуговуючої  праці  СПМШ І-ІІІ ступенів ім. М.О.Кириленка №16 м. Білої Церкви, спеціаліст вищої категорії

 

Тема. Заправляння верхньої і нижньої ниток у швейну машину. Будова  шпульного ковпачка та машинної голки.

Мета:

-                          Створити умови для формування  в учнів знань заправляння верхньої і нижньої ниток, будови шпульного ковпачка та машинної голки;

-                          навчати заправляти нитки й готувати швейну машину до роботи;

-                          формувати навички роботи на швейній машині,

-                          розвивати свідоме виконання правил безпечної праці.

Обладнання : таблиці “Швейна машина ” , швейні машини .

Інструменти і матеріали: нитки, тканина.

Основні поняття: шпульний ковпачок (встановлювальний палець, проріз, заскочка, корпус, пружина), машинна голка ( лезо, вістря, жолобки ( короткий, довгий), вушко, лиска, колба).

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

  1. I.Організаційний момент
  2. II.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Опитування

1)На що слід звертати увагу під час посадки за швейну машину і роботи на ній?

2)Як розташований корпус працюючої людини? Чим обумовлена така поза?

3)Яким має бути правильне положення рук під час роботи на швейній машині?

4)Як треба розташувати ноги на педалі машини з ножним приводом?

5)Розгляньте таблицю “Правильна посадка”. Які заходи безпеки врахувала учениця, працюючи на швейній машині?

6)Які правила безпечної праці треба виконати до початку роботи на швейній машині?

Бесіда.

1)   Порівняйте будову голок для ручного і машинного шиття.

2)   Чим, на вашу думку зумовлені розходження в їхній будові?

III.      Вивчення нового матеріалу

  1. 1.  Будова машинної голки.

Учитель, використовуючи таблицю “Машинна голка”, пояснює будову машинної голки, призначення її частин: колба з лискою; лезо з двома жолобками, призначеним для захисту нитки від обриву під час тертя об тканину; вушко; вістря.

Голки бувають різної товщини і розрізняються за номерами. Номер голки відповідає її діаметрові (від 60 до 130) і позначається на колбі.

Існують певні вимоги до якості й підбору машинної голки; товщина голки має відповідати товщині тканини й ниток, вістря заточене, жолобки й вушко гладкі, добре відполіровані, голка рівна.

-                Що може статись під час роботи на швейній машині, якщо:

а) вушко або жолобки мають шорсткості, задирки;

б) голка тупа;

в) голка із скривленням;

г) нитка тонка, а голка товста;

д) нитка товста, а голка тонка?

Учитель узагальнює відповіді учнів і робить висновок, що якість голки і правильний підбір ниток і голки за товщиною значно впливають на якість шиття.

Учитель демонструє прийоми установки машинної голки, су проводячи необхідними коментарями: голку вводять у голкотримач до упору, повернувши довгим жолобком у бік нитконапрямляча на голководії, гвинт голкотримача закріплюють викруткою.

  1. 2.Послідовність заправляння верхньої нитки (із практичним закріпленням).
  2. 3.Будова шпульного ковпачка.

 

 

 

Шпульний ковпачок призначений для заправляння нижньої нитки. Він складається з корпуса, на якому розташовані пластична пружина, проріз, заскочка, гвинт, встановлюваний палець.

  1. 4.Послідовність заправляння нижньої нитки (із практичним закріпленням).

Учитель демонструє прийом установки шпульного ковпачка в човниковий пристрій і виведення нижньої нитки крізь отвір у голковій пластині.

IV.       Закріплення нових знань та вмінь учнів

Бесіда.

  1. 1)Із яких частин складається машинна голка?
  2. 2)У чому полягає призначення жолобків?
  3. 3)Як правильно підбирати голку для шиття на швейній машині?
  4. 4)Яку голку треба вибрати для високої якості шиття?
  5. 5)Чому перед початком роботи на швейній машині спершу треба ввести голку в тканину, а потім опустити лапку?
  6. 6)Які дії треба виконати перед тим, як установити шпульний ковпачок у човниковий пристрій?

Підсумки уроку.

Заправляння ниток у швейну машину є одним із етапів підготовки її до роботи.

VI.     Домашнє завдання.

      1) Підготувати інструменти і матеріали для роботи на швейній машині.

       2) Опрацювати текст підручника.