Тема: Розміщення малюнку на тканині. Перенесення малюнку. Технологія виконання швів «уперед голку» та «за голку».
Мета: навчальна: ознайомлення з основними правилами розміщення малюнку на тканині, основними способами перенесення малюнку, формування вмінь виконувати шви «уперед голку» та «за голку»;
  виховна: виховувати патріотизм, любов до праці, акуратність;
розвиваюча: розвивати пам’ять, мислення, точність рухів. 

Обладнання, матеріали, інструменти: вишивальна тканина чи тканина бязь, шерстяні нитки або нитки муліне, голка вишивальна, ножиці великі (для відрізання тканини) та малі з гострими кінцями (для підрізання ниток), наперсток.
Наочність: зразки швів, інструкційні картки, підручник Денисенко Л.І. «Трудове навчання» 5 клас. 
Тип уроку: комбінований
Час: 45 хвилин

План уроку
1. Організаційна частина 2 хв.
2. Повторення раніше вивченого матеріалу 4 хв.
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку 2 хв.
4. Мотивація трудової діяльності 1 хв. 
5. Вивчення нового матеріалу 10 хв.
6. Закріплення вивченого матеріалу 2 хв.
7. Практична частина
7.1 Вступний інструктаж
7.2 Поточний інструктаж
7.3 Заключний інструктаж 19 хв.
8. Заключна частина 5 хв.
  ∑=45 хв.
1. Організаційна частина:
- Привітання з класом;
- Призначення чергових;
- Перевірка присутності на занятті (повідомлення черговими);
- Перевірка наявності спец. одягу (фартуха, косинки)

2. Повторення раніше вивченого матеріалу: (фронтальне опитування)
Завдання:
1. Що таке вишивка? (процес обробки виробу за допомогою стібків)
2. Чим можна вишивати? (нитками, бісером, цінним камінням, шкірою)
3. Де зазвичай використовують вишивку? (вишивають картини, одяг, скатертини, серветки, рушники)
4. Які мотиви найчастіше використовують в українській народній вишивці? (геометричні, рослинні, зооморфні, антроморфні)
5. Якою має бути довжина вишивальної нитки? (має бути вдвічі більшою довжини від пальців до ліктя) 

3. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів.
Дівчатка, ви майбутні господині, і тому, дуже важливо, щоб ви вміли гарно оформляти власне помешкання. Якщо, ви будете добре вишивати, то ваша оселя завжди буде гарною та затишною , в яку завжди захочеться повертатись.

4. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Тема, сьогоднішнього уроку: «Розміщення малюнку на тканині. Перенесення малюнку. Техніка виконання швів «уперед голку» та «за голку». На цьому уроці ми маємо навчитися правильно розміщувати малюнок на тканині, ознайомитися із способами його перенесення із паперу на тканину. А також, навчитися виконувати такі шви як «уперед голку» та «за голку».

5. Вивчення нового матеріалу.
Перш ніж виконувати вишивку на виробі, визначають її місцезнаходження, для того, щоб виріб виглядав гармонічно.
Відкрийте підручник на сторінці 51 та подивіться на малюнок 40. На серветках та доріжках малюнок розміщують уздовж країв виробу, в кутиках або в центрі.(запис) 
Переносити малюнок на тканину можна декількома способами. Хто мені підкаже як це можна зробити?(бесіда)
1. За допомогою копіювального паперу(запис). Між малюнком і тканиною розміщують копіювальний папір, а потім обводять контур малюнка. Залежно від кольору тканини добирають копіювальний папір:для світлих тканин – темний, для темних – світлий.
2. Якщо тканина світла і прозора,її можна розмістити поверх малюнка і обвести олівцем.(пояснення)
Назва більшості швів походить від способу виконання стібків або від їхнього зовнішнього вигляду
  Шов «уперед голку» використовують для вишивання контуру малюнка, для утворення настилу при вишиванні гладдю. Відкрийте підручник на сторінці 59, мал.46.(ілюстрація)
Цей шов лежить в основі вишивання інших швів української народної вишивки
Існують вимоги до виконання цього шва:
- Стібки мають бути однакової довжини;
- З обох боків тканини шов має виглядати однаково. (демонстрація зразків)
Шов «за голку» використовують також для вишивання контуру малюнку. Даний шов показаний на стор. 60, мал. 47(ілюстрація, демонстрація зразків). 
 При виконанні даного шва голку вколюють в тканину за ниткою, а виколюють на 2-3 стібки попереду. 
Вимоги:
- Стібки мають бути однакової довжини;
- Проміжки між стібками мають бути однаковими.
Шов не повинен стягувати тканину.



6. Закріплення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування:
1. Як зазвичай розміщують малюнок на тканині?
2. Які ви знаєте способи перенесення малюнку на тканину?
3. Де, як правило, використовують шви «уперед голку» та «за голку»?

7. Практична робота.
На практичній частині нашого уроку, ми маємо навчитися виконувати шов «уперед голку» та шов «за голку». 
7.1 Вступний інструктаж.
Для цього нам знадобляться інструкційні картки, тканина, нитки, ножиці, голка для вишивання, наперсток.(роздаються інструкційні картки, пояснення виконання швів). При цьому звертаємо увагу на основні вимоги. А зараз давайте повторимо правила техніки безпеки.(кожен учень по черзі називає по одному правилу). За цей урок ви маєте виконати два зразки швів.
7.2 Поточний інструктаж.
І-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця та початку роботи;
ІІ-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, дій рухів і якості виробів;
ІІІ-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
ІV-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних вимог. Постійна перевірка виконання учнями правил безпеки праці виробничої санітарії;
7.3 Заключний інструктаж
- Аналіз практичної роботи;
- Повідомлення оцінок учня;
- Відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
- Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків при роботі учнів.


8. Заключна частина 
- Загальна характеристика заняття;
- Аналіз діяльності учнів;
- Визначення рівня навчальних досягнень учнів на занятті;
- Прибирання робочих місць і приміщення майстерні
- Завдання додому: параграф 12, стор. 51, 52; п-ф 14, стор. 58-63, виконати тренувальні вправи (вишити по два зразки довжиною 10 см шви «уперед голкою» та «за голкою»)