Трудове навчання (обслуговуюча праця)

5 клас

 

                                                                                                                                      4

Автор:

Чумак Тамара Василівна,

вчитель обслуговуючої  праці  СПМШ І-ІІІ ступенів ім. М.О.Кириленка №16 м. Білої Церкви, спеціаліст вищої категорії

 

Тема:  Призначення й загальна будова швейної машини.

Мета: 

-                        Ознайомити з основними видами технічних об’єктів у побуті й на виробництві;

-                          забезпечити засвоєння учнями знань по призначенню та будові універсальної швейної машини з ручним і ножним приводом,  правил безпечної праці на швейній машині;

-                          формувати навички  управління швейною машиною (без ниток);

-                           виховувати дбайливе ставлення до обладнання.

Обладнання: таблиці ”Правила безпечної праці”, ”Швейна машина”,”Природні пристрої”,”Швейні машини” ,”Види машин”.

Інструменти і матеріали: олівець і лінійка.

Основні поняття: ручний і ножний привод, платформа, рукав, стояк, махове колесо, фрикційний гвинт, регулятор натягу верхньої нитки, шпульний ковпачок, машинна голка, притискна лапка, важіль ниткопритягача, голівка, голковід, голкотримач.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

  1. I.      Організаційний момент
  2. II.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Бесіда.

  1. 1)Назвіть інструменти для ручної обробки виробів із різних конструкційних матеріалів (метал, деревина, тканина, нитки).
  2. Охарактеризуйте їхнє призначення та будову, прийоми роботи з ними.
  3. III.Вивчення нового матеріалу
  1. Основні види техніки

      Усі названі раніше інструменти (голка, лопата, викрутка тощо) називають технічними об’єктами. Вони служать знаряддями для роботи.

У сучасному виробництві й побуті широко застосовуються всілякі машини, які відрізняються за призначенням, конструкцією та розмірами. Усі машини мають загальну властивість – вони виконують корисну роботу, частково або цілком заміняючи ручну працю людини. Залежно від виконуваних функцій розрізняють кілька видів машин.

       Учитель знайомить учнів із видами машин, використовуючи схему.

Міні тренінг

  1. 1)Назвіть машини, які застосовуються в побуті.
  2. 2)До якого виду ви їх можете віднести?
  1. Види побутових швейних машин.

Швейні машини належать до робочих машин.

-          Яку корисну роботу виконують швейні машини?

Побутові універсальні швейні машини призначені для виконання технологічних операцій, у результаті яких із кількох деталей одержують один цілий виріб.  Такі машини називають технологічними робочими машинами.

Учитель дає класифікацію швейних машин залежно від виду приводу, використовуючи наявне в майстерні обладнання та схему “Приводні пристрої”.

  1. Загальна будова швейної машини.

 

-          ­­У чому різниця між ручним і ножним приводом?

-          Визначте переваги та недоліки кожного з них.

Швейні машини відрізняються за зовнішнім виглядом, формою окремих частин і навіть розташуванням деяких пристроїв. Попри існуючу різноманітність, усі швейні машини мають подібну будову.

Учитель демонструє окремі частини швейної машини (платформа, рукав, стояк рукава, голівка) і пристрої (регулятор довжини стібка, регулятор натягу верхньої нитки, моталка, човниковий пристрій, шпульний ковпачок, махове колесо, фрикційний гвинт, машинна голка), пояснює призначення фрикційного гвинта й принцип його використання.

Міні тренінг

Установити швейну машину на робочий (холостий) хід. Відповісти на запитання:

  1. 1)У якому положенні фрикційного гвинта під час обертання махового колеса голка рухається?
  2. 2)Чому необхідно лівою рукою притримувати махове колесо машини?
  3. 4.Правила безпечної праці та санітарно гігієнічні вимоги під час роботи на    швейній машині. Організація робочого місця.

Бесіда.

  1. 1)Чому на платформі швейної машини не повинно бути сторонніх предметів?
  2. 2)Розповісти про призначення робочого одягу під час роботи на швейній машині.
  3. 3)Чи можна пити на швейній машині, якщо у виробі залишилися шпильки? Чому?
  4. 4)Покажіть, як треба правильно сидіти за швейною машиною.
  5. 5)Покажіть правильне положення рук під час роботи на швейній машині.

IV. Практична робота. Ознайомлення із загальною будовою швейної машини.

Послідовність виконання.

  1. 1)Знайти на швейній машині платформу та розташовані на ній певні деталі й механізми.
  2. 2)Знайти голівку рукава та розташовані на ній частини й механізми.
  3. 3)Знайти стояк рукава та розташовані на ньому деталі й механізми.
  4. 4)Заповніть таблицю.
  5. 5)Поясніть призначення:

а) фрикційного гвинта;

б) зубчастої рейки;

в) притискної лапки;

г) моталки;

д) регулятор довжини стібка.

Назва механізму деталі

Призначення механізму, деталей

1

Регулятор довжини стібка

2

Для механічної намотки нитки на шпульку

3

Махове колесо, ручка махового колеса

4

Для притискання тканини до зубчастої рейки

5

Ниткопритягач

6

Для встановлення швейної машини на холостий або робочий хід.

V. Закріплення нових знань та вмінь учнів.

Бесіда.

  1. 1)До якого типу машин належить швейна машина?
  2. 2)Який вид приводу має швейна машина у шкільній майстерні? У чому його переваги й недоліки?

VI. Підсумки уроку.

Учитель коментує й оцінює результати практичної роботи.

VII. Домашнє завдання.

  1. 1)Підготувати інструменти і матеріали для роботи на швейній машині.
  2. 2)Опрацювати текст підручника.