Трудове навчання (обслуговуюча праця)

5 клас

 

Автор:

Муштрук Тетяна Василівна,

вчитель обслуговуючої праці Сквирської ЗОШ І-ІІІ ступенів  №1 , спеціаліст вищої категорії

Тема. Технологія виконання швів «уперед голку», «назад голку», «змійка»

Мета:

-                     ознайомити учнів з простими ручними швами та  їх  графічним зображенням;

-                      забезпечити засвоєння технології вишивання швами «уперед голку», «назад голку» «змійка»; формувати вміння самоконтролю;

-                     виховувати акуратність і старанність під час вишивальних робіт;

-                     розвивати координацію та точність рухів.

Обладнання: зразки швів і вишитих виробів, таблиці «Правила без­печної праці», Санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання ручних швейних робіт».

Інструменти і матеріали: п'яльці, ножиці, голка, наперсток, ткани­на, нитки.

Основні поняття: шви «уперед голку», «змійка», «назад голку».

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент  -  1хв.

ІI. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів -  5 хв.

III. Вивчення нового матеріалу

          (із практичним закріпленням) - 32 хв.

Технологія виконання шва «уперед голку».

Технологія виконання шва «назад голку».

IV. Закріплення нових знань та вмінь учнів - 3 хв.

V. Підсумки уроку - 3хв.

VI. Домашнє завдання – 1 хв.

Хід уроку

І.   Організаційний момент

Перевірка підготовленості робочих місць, наявності робочого одягу.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Цей етап уроку можна провести за одним із запропонованих варі­антів.

ВАРІАНТ 1

Робота в парах.

Учитель пропонує учням оцінити рівень підготовки один одного до уроку за такими критеріями: пояснити призначення та прийоми використання необхідних для вишивання інструментів, правильність підбору інструментів і матеріалів, продемонструвати позу вишиваль­ниці, розташування інструментів на робочому місці.

ВАРІАНТ 2

Робота за дидактичними картками.

Учитель організовує роботу індивідуально, фронтально або в групах.

Зразок карток

Картка  1

Заповніть пропуски в реченнях.

  1. 1)Світло має падати з____________ боку.
  2. 2)Голки та шпильки слід зберігати в___________ .
  3. 3)Вмикати й вимикати праску____________ руками.

Картка 2

Заповніть пропуски в реченнях.

  1. 1)Виконуючи роботу, виріб слід тримати на відстані ­­­­­­­______ см від очей.
  2. 2)Не можна користуватися ____________________ голками й шпильками.
    1. 3)Праску слід ставити на _______________________ підставку.

 

ВАРІАНТ 3

Комбінування варіантів 1 і 2.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу (із практичним закріпленням)

1. Технологія виконання шва «уперед голку».

 Розповідь учителя.

Назва більшості швів походить від способу виконання стібків або від їхнього зовнішнього вигляду. 

Шов «уперед голку» належить до найпростішого з вишивальних початкових швів.

Учитель зображує послідовність виконання шва на дошці, учні працюють у зошитах.

 

Існують певні вимоги до виконання цього шва:

  стібки мають бути однакової довжини;

  з обох боків тканини шов має виглядати однаково (пунктир).

ПРАКТИЧНА РОБОТА:  Виконання швів «уперед голку» та «змійка»

Інструкційна карта. Виконання шва «уперед голку»

 

Послідовність виконання

 

 

Графічне зображення

 

1. Закріплюємо робочу нитку без вузлика на лицьовому боці тканини в т.1.

2. Проколюємо голкою тканину через 3-5 ниток в т. 2 (довжина стібка).

3. Виколоти голку через 3-5 ниток в т.3 (2-3  - це відстань між стібками, яка може бути різною за величиною, але в одному шві однаковою) .

 

 

 

 Інструменти і матеріали: тканина, нитки, п?яльці, голка, ножиці.

Інструкційна карта.

 Виконання шва «змійка»

 Інструменти і матеріали: тканина, нитки, п?яльці, голка, ножиці.

 

Послідовність виконання

 

 

Графічне зображення

                Змійка (верхоплут, шнурок) в один ряд виконується як на основі шва “уперед голку” так і шва “назад голку”. Шов виконується в два прийоми:

  1. 1.По прямій лінії або по контуру візерунка виконують шов «уперед голку», вибираючи довжину стібка 3-6 мм .

2. Потім беруть голку з ниткою (бажано іншого кольору) і закріплюють нитку без вузлика в правому кінці 1 стібка.

3.Підводять голку знизу вгору під першим стібком, не проколюючи тканину.

4.Потім зверху вниз під другим стібком, не протягуючи нитку – утворюється невелика петля; далі протягують нитку знизу вгору під третім стібком і так до кінця ряду.

           Змійка в два ряди

           Змійка в три ряди

 

 

 

 

 

 

 

2. Технологія виконання шва «назад голку».

 Розповідь учителя.

Шов «назад голку» («строчка», «заголковий») виконується справа наліво. Тобто голку вколюють у тканину за ниткою, а виколюють на 2—3 стібки попереду.

 

 

 

Учитель звертає увагу учнів на виворітний бік шва. » Шов «строчка» відрізняється від шва «назад голку» тим, що стібки щільно прилягають один до одного.

Графічне зображення шва «строчка»: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .

Нарисувати в зошитах графічне зображення швів. Виконати зраз­ки швів за інструкційною картою.

ПРАКТИЧНА РОБОТА: Виконання швів «назад голку» і «строчка»

Інструкційна карта.

Виконання шва «назад голку»

Інструменти і матеріали: тканина, нитки, п'яльці, голка, ножиці.


 

 

Послідовність виконання

 

 

Графічне зображення

 

1. Закріпити нитку з правого краю тканини, підхопивши 3 – 4 нитки тканини (це буде перший стібок шва)

 

2. Голку вколоти праворуч у перший стібок і вивести через 3 – 4 нитки поперед нього

 

3. Голку вколоти в кінець попереднього стібка і вивести вперед на 6 – 8 ниток

 

У ході роботи вчитель контролює дотримання учнями технології виконання швів, правил безпечної праці і санітарно-гігієнічних ви­мог, звертає увагу учнів на критерії якості виконання швів (вид ли­цьового й виворітного боків, однакова довжина стібків, відсутність вузликів на початку й кінці шва).

ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів

Робота в парах.

Учитель організовує взаємоконтроль якості виконання роботи з на­ступним обговоренням.

V.        Підсумки уроку

Заключне слово вчителя.

Шви «уперед голку» та «назад голку» належать до початкових найпростіших швів. Дуже часто вони застосовуються під час створення композицій вишивок, а також під час пошиття виробів для зшивання деталей, як машинна строчка у недоступних для швейної машини місцях виробу, у разі дрібного ремонту одягу.                                                                                                    ,

VІ.      Домашнє завдання

  1. 1)Підготувати інструменти і матеріали для вишивання.
  2. 2)Опрацювати текст підручника .