ТЕРМІНИ

ВИЗНАЧЕННЯ

Адаптація

АДАПТАЦІЯ – пристосування, звикання до нових умов [Фридман Л.М., Волков К.Н. Психологическая наука – учителю. – М.: Просвещение, 1985. – 224с., С.214]. 

Аксіома

Аксіома являє собою відправне (вихідне) положення чи твердження якої-небудь теорії, що лежить в основі доведення інших положень цієї теорії, у межах якої воно приймається без доведення. Тобто аксіому слід розуміти як беззаперечну істину, що не потребує доведення.

Аналіз 

Аналіз (від грецького analysis - розкладання) – метод пізнання, який дозволяє розчленовувати предмети дослідження на складові частини (звичайні елементи об’єкта або його властивості і відношення).

Бесіда

БЕСIДА – метод отримання інформації на основі словесної комунікації дослідника з респондентом. [Тютюник В.И. Основы психолого-педагогического исследования творческого труда дошкольников. – М. :МГУ, ГГПИ, 1992. – 176 с., с.26]. 

Гіпотеза 

Гіпотеза – це науково обґрунтоване припущення, що висувається для пояснення якого-небудь процесу, яке після перевірки може виявитись дійсним або хибним.

Доктрина 

Доктрина – вчення, наукова теорія, керівний теоретичний принцип.

Індукція 

Індукція (від латинського induсtio – наведення) являє собою умовивід від часткового до загального, від окремих фактів до узагальнень, коли на основі знань про частини предметів класу робиться висновок про клас в цілому. Як метод дослідження індукцію – це процес дослідного вивчення явищ, під час якого здійснюється перехід від окремих фактів до загальних положень, окремі факти неначе виводять до загального положення.

Концепція 

Концепція – система поглядів, які певним чином пояснюють процеси та явища.

Мета науки 

Безпосередня мета науки – вивчення, пояснення і передбачення процесів і явищ дійсності, які являють собою предмет її дослідження.

Метод наукового дослідження 

Метод (від грецького methodos – шлях до чого-небудь) – це спосіб досягнення мети. Метод наукового дослідження – це спосіб пізнання явищ дійсності, їх взаємозв’язку і розвитку, спосіб отримання інформації про об’єкт і предмет дослідження.

Методологія 

Методологія – сукупність пізнавальних засобів, методів, прийомів і їх певна послідовність, прийнята при розробці наукового дослідження.

Наукова діяльність

Наукова діяльність – це процес пізнання закономірностей об’єктивного світу, процес виробництва знань та їх використання.

Наукове дослідження 

Наукове дослідження – вид діяльності, спрямований на здобування нових знань.

Науковий апарат 

Науковий апарат – це основні положення, котрі визначають спрямованість, логіку та умови підготовки і проведення дослідження.

Об'єкт науки

Об'єкт науки – це частина об'єктивної реальності, яка вивчається наукою. 

Поняття 

Поняття – форма мислення в якій відображені найбільш суттєві властивості і зв’язки об’єктів, процесів та явищ.

Предмет науки

Предмет науки – це частина, сторона об'єкта або "кут зору", під яким вивчається об'єкт.

Прикладні дослідження

Прикладні дослідження передбачають визначення можливостей для застосування результатів фундаментальних досліджень у процесі розв’язання пізнавальних і соціально-практичних проблем. 

Принцип

Принцип – основне, вихідне положення якої-небудь теорії, вчення, галузі науки. 

Природничі науки 

Природничі науки – сукупність наук, предметом дослідження яких є різні види матерії та форми їхнього руху, що виявляються в природі, їхні зв’язки й закономірності. 

Синтез

Синтез (від грецького syntesis – об’єднання), на противагу аналізу, дає можливість з’єднувати окремі частини чи сторони об’єкта в єдине ціле.

Система

Система – це сукупність взаємозв'язаних, взаємодіючих частин (компонентів), яка володіє новою якістю, що не зводиться до суми якостей складових частин. Ця нова якість називається інтегpативною.

Суспільні науки

Суспільні науки – сукупність наук, предметом дослідження яких є соціально-економічні, політичні та ідеологічні закономірності розвитку суспільства і суспільних відносин, а також духовна культура. 

Теорія

Теорія – вчення або сукупність узагальнених положень, які дають можливість пізнати існуючі процеси і явища, проаналізувати дію на них різних факторів і запропонувати рекомендації по застосуванню їх у практичній діяльності людей. 

Технічні науки

Технічні науки – науки, що вивчають та визначають закономірності розвитку техніки, способи найефективнішого її використання. 

Факт

Факт – це фіксація певного стану об’єкта чи процесу. Факти стають складовою частиною наукових знань, коли їх систематизовано та узагальнено.

Фундаментальні дослідження

Фундаментальні дослідження спрямовані на пізнання законів, що управляють поведінкою і взаємодією базисних структур природи, суспільства чи мислення без конкретного їх використання.