Існує дві категорії наукових досліджень: фундаментальні і прикладні.

Фундаментальні дослідження спрямовані на пізнання законів, що управляють поведінкою і взаємодією базисних структур природи, суспільства чи мислення без конкретного їх використання. 

Прикладні дослідження передбачають визначення можливостей для застосування результатів фундаментальних досліджень у процесі розв’язання пізнавальних і соціально-практичних проблем.

Фудаментальні дослідження в освіті спрямовані на визначення сутності педагогічних явищ, знаходження прихованих основ педагогічної дійсності, забезпечення можливості дати її наукове пояснення. На основі таких досліджень створюється теорія навчання і виховання, теорія змісту освіти, теорія методів і організаційних форм тощо. Прикладні дослідження в освіті мають на меті усунення певних недоліків у практиці навчання чи виховання. 

Фундаментальні дослідження визначають перспективи розвитку науки, освіти, техніки і виробництва на 10-20 років вперед і являють собою основу всього науково-технічного прогресу. 

Прикладні дослідження в освіті мають на меті усунення певних недоліків у практиці навчання чи виховання. Звісно, що вони не менш важливі, ніж фундаментальні. Адже важко заперечити важливість таких, наприклад досліджень, як визначення причин неуспішності учнів і способів її запобігання, шляхів підвищення якості знань учнів і т.ін. Саме через прикладні дослідження теорія здійснює свій вплив на практику

В будь-якій науці можна виділити такі основні рівні дослідження

1. Емпіричний рівень (empirio – досвід) – передбачає накопичення, збереження фактів без їх пояснення. 

2. Теоретичний рівень – передбачає узагальнення, систематизацію накопичених фактів, встановлення закономірностей, які пояснюють раніше відкриті факти та явища і передбачають нові; 

3. Методологічний – рівень на якому формуються основні принципи, плавила проведення дослідницької діяльності, розробляються методи наукових досліджень.