Складання усної розповіді. Запис опису синички. Звук [и], літера и. Звук [і], літера Іі

Складання усної розповіді. Запис опису синички. Звук [и], літера и. Звук [і], літера ІіУКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 9
 
Мета: удосконалювати навички написання літер и, Іі, складів та слів з ними; закріплювати вміння складати речення за малюнками; розвивати зв'язне мовлення учнів; учити будувати описи птахів; виховувати любов до птахів, дбайливе ставлення до всього живого.
Обладнання: малюнки птахів, що зимують; індивідуальні картки із зображенням синиці; таблиця написання літер.

Хід заняття

І. Організаційний момент
 
Посідали всі тихенько,
Спинки підтягли рівненько,
Одне одному всміхнулись
І до мене повернулись.
 
ІІ. Робота над темою заняття
 
1. Робота над загадкою
Прилетіла зимувати в українськії ліси.
Ти їй крихіток і сала в годівничку віднеси.
Ця пташина невеличка, а зовуть її... (синичка).
 
 
- Саме про синичку, про цю чудову пташку, ми сьогодні говоритимемо.
 
2. Актуалізація опорних знань
- Діти, а що вам відомо про синичку?
- Народна мудрість говорить: «Де багато синичок — там немає комашок». Адже одна синичка за добу з'їдає стільки комашок, скільки важить сама. Які прислів'я про синичок ви знаєте?

1-й у ч е н ь . Синичка маленька, а скільки користі приносить!
2-й у ч е н ь . Синиця пищить — зиму віщить.
3-й у ч е н ь . Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.

3. Музична хвилинка
- Молодці! Наші дівчатка підготували пісеньку про синичку на слова А. Грицай.
 
Синичко-сестричко,
Умий своє личко
Дощиком, росою,
Ніжною рукою.

Заспівай веснянку,
Розбуди до ранку.
Відчини віконце,
Щоб впіймати сонце.

Забринить промінчик
Там, де я і Мурчик.
З котиком вусатим
Візьми погуляти.
 
- Хто з вас заспіває свою пісеньку про цю чудову невгамовну трудівницю?
 
Я — синичка, я маленька
Високо літаю.
Бачу все навколо себе,
Все я помічаю.
Що за пташечка така
Все літа коло вікна?
Жовтогруда, білолиця.
Ну, звичайно, це синиця.
І по шибці стук,стук,стук.
Я ж насиплю трішки круп,
І зерняток,і сальця,
Щоб їла красуня ця.
Як до школи я іду,
Бачу подругу свою.
Вона весело пурхає,
Вдячно крильцями махає.
 
4. Словникова робота
- Дуже гарні й веселі пісеньки! Які слова ми запишемо до словничка? (Білолиця, жовтогруда, красуня, пурхає)
- Що любить синичка з їжі? (Сало)
- А горобчик? (Крихти, насіння)
- А снігур? (Ягоди горобини)
- А що ви можете взагалі сказати про синичку? Які яскраві слова використаєте? (Синичка-невеличка, жовтогрудочка, трудівниця, знищує комах, селиться ближче до житла людей.)
- Які прикметники доцільно використати, щоб описати синичку? Яке у неї пір'ячко? (Трішки сіреньке, жовтеньке, біленьке)
- Який у неї хвостик? (Ніби загострений трикутник)
- А дзьобик? (Маленький, гостренький)
- А ніжки? (Тоненькі)
- Хто з вас чув, як вона співає? Ось послухайте!
Звучить аудіозапис голосу синички.
 
?? Фізкультхвилинка
 
Раз! Два! Час вставати!
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо.
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись!
Кілька раз понахилялись.
І синички прямо в клас
Завітали в вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Лиш синичок не чіпати.
Прудко пташечка стріляє
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
 
5. Складання опису пташки
- Сьогодні на уроці ми складатимемо художній опис синички за планом і малюнками.
 
23.12.2014-1-2н
 
     План
1. Синичка — невеличка за розміром пташка.
2. Яка в неї голівка, очі?
3. Який дзьобик?
4. Яка спинка?
5. Які крила?
6. Яка грудка?
7. Які ніжки, кігтики?
8. Який хвостик?
9. Яка синичка?

   Зразок
Синичка — це невеличка за розміром пташка. Голівка в неї чорна. А оченята жваві, наче вуглинки. Дзьобик маленький, гостренький. Спинка у пташки зеленкувата. Крила вкриті білими та синіми смужками, а грудка у синички жовтенька. Ніжки тоненькі, з гострими кігтиками. Хвостик — ніби трикутник. Синичка — дуже гарна пташка.
 
6. Повторення написання літер І і, и
- Діти, уважно послухайте слова: синиця, котики, хвостики, кігтики.
- Який звук ви найчастіше чуєте?
- Так, де звук [и]. Якою літерою на письмі він позначається?
- Як писати літеру и?
Гачечки з вудочок зніми,
На зошит поряд поклади
І ручкою їх обведи —
От і напишеш букву и.
 
Повторення алгоритму написання літери и.

?? Гра «Знайди спільний звук у поданих словах»
Ірина, Ігор, ікра, кіно, лікар, синиці, снігурі.
Буква і — неначе свічка,
З ясним вогником вгорі.
А погасне — чорний гнотик,
Стане крапкою над «і».
 
Повторення написання алгоритму літери І і.
 
ІІІ. Робота в зошиті

1. Каліграфічна хвилинка
и и и
ин си ич синичка снігурі
I I I ііі ін ів іч ніч лікар
Ігор Ірина Іван іриси ліс ніс

2. Гра «Пропуски»
Сл_ва, с_к, гн_здо, син_чка, с__ль, з_ма, в_зок.

3. Складання речень за малюнками синички

4. Записування опису синички

5. Робота над помилками
 
IV. Підсумок заняття

- Якими є ваші враження від уроку?
- Яку пташку описували? (Синичку)

?? Вправа «Криголами»

Завдання. За початковими літерами охарактеризувати синичку.

Л — лагідна
А — активна
Ж — жовтогруда
В — весела
Н — невеличка
Ж — жвава
П — працьовита
М — маленька
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014