Мета:

  • Формування предметних компетентностей: актиалізувати знання про висловлювання; ознайомити учнів з логічними операціями; вчити розв’язувати логічні задачі; розвивати логічне мислення, вміння робити висновки; виховувати інтерес до інформатики;
  • Формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність; соціальні та громадські компетентності; математична грамотність.

Обладнання: комп’ютери, предмети для гри, кольорові цеглинки.

Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок.

Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна, математична.

Хід уроку

  • ВСТУПНА ЧАСТИНА
  1. Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань

Комунікативна вправа «Склади оповідання»

На столі – предмети, наприклад: ручка, гребінець, волоський горіх, газета, капелюх тощо. За обмежену кількість часу діти мають скласти оповідання, героями якого є ці предмети. (Робота може бути індивідуальною або груповою). Потім зачитують оповідання, аналізують їх точки зору оригінальності ідеї, логічності, образності, цілісності, а також з урахуванням манери викладання.

  • Чи можна ваші оповідання назвати висловлюванням?
  • Пригадайте, що таке висловлювання.
  • Прочитайте визначення в підручнику (с.64).
  1. Повідомлення теми та мети уроку
  • Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.
  • Сьогодні ви дізнаєтеся, що таке логічні операції, та навчитеся
  • розв’язувати логічні задачі.
  • ОСНОВНА ЧАСТИНА
  1. Вивчення нового матеріалу
  • Робота за підручником (с.64).

Вправа «Міркуємо!»

  • Поміркуйте, які з поданих речень є висловлюваними.
  • Якими бувають висловлювання? (Істинними, хибними).

Робота в парах

  • Обговоріть у парах, які висловлювання істинні, а які -хибні.

Розв’язування задачі

  • Чому висловлювання виявилося хибним для Тетяни?
  • Наведіть власні приклади.

Істинні

Хибні

Мене звати Олег

для дівчинки;

якщо хлопчик має інше ім’я

Наша столиця - місто Київ

для громадянина іншої країни

Зараз дев’ята година

для людей, які живуть в інших часових поясах

Наприклад:

  • Ознайомлення з поняттям «заперечення».

Школярі читають повідомлення в підручнику (с.65), обговорюють прочитане.

  • Перегляд презентації.

Учні переглядають презентацію, аналізують зміст.

  • Що ви пригадали про команди, алгоритми?
  • Що таке логічне слідування?
  • Чи всі висловлювання з логічним слідуванням істинні?
  • Як логічні слідування використовуються в середовищі Скретч?
  • Які з висловлювань є істинними?
  • Які заперечення ви утворили до поданих висловлювань?
  • Закінчіть висловлювання, щоб вони були істинними.
  • Гра «Сигнал».

Якщо речення є істинним висловлюванням, школярі піднімають зелену цеглинку, якщо хибними - червону.

  • Птахи відлітають на весні. · Стіл можна купити в магазині «Книги».
  • Кіт - свійська тварина. · Веселка з’являється після дощу.
  • Веселка має вісім кольорів. · Комахи мають шість кінцівок.
  • Рік має дванадцять місяців.
  • Вправа для розвитку уваги «Де я?».

Ведучий пропонує всім учасникам заплющити очі й ставить кожному з них по черзі запитання, що стосується перебування тут і зараз.

Учасник, якому було поставлено запитання, відповідає на нього вголос. Інші учасники, кожен подумки, відзначають неточності відповіді. Пізніше, у процесі обговорення вправи, в усіх буде можливість висловитися.

Запитання можуть стосуватися особливостей кімнати, предметів, розташованих у кімнаті, учасників, їхнього одягу тощо.

Наприклад:

  • Скільки учнів знаходиться в цій кімнаті? · Якого кольору шпалери?
  • Скільки вікон у класній кімнаті? · У що одягнений сусід ліворуч?
  • Скільки ламп у цій кімнаті? · Яке взуття в сусіда праворуч?
  1. Самостійне застосування учням знань у стандартних ситуаціях
  • Робота за підручником (с.65).

Робота в парах

  • Визначте за малюнком, які висловлювання є істинними, а які - хибними.
  • Знайдіть висловлювання, до якого є заперечення. ( На вулиці йде дощ.)

Вправа «Батл»

  • Утворіть заперечення до поданих висловлювань.

Школярі працюють у парах: одні називають висловлювання, інші - заперечення до них.

Висловлювання

Заперечення

У квадрата всі кути рівні

У квадрата не всі кути рівні

Число 3 - непарне

Число 3 - непарне

4 = 5 - 1

4 ≠ 5 - 1

7 більше за 5

7 не більше за 5

Читання з коментуванням

Учні читають з коментуванням повідомлення про логічні операції.

  • Практична робота.

Завдання. Розв’язати логічні задачі.

Школярі читають порядок виконання завдання ( підручник, с.66).

  • Розглянути та пояснити розв’язання задачі 1.

Хибні

Істинні

Сині олівці

Зелені олівці

Зелені або червоні олівці

Ⅰкоробка - сині олівці

-

-

+

Ⅱкоробка - зелені олівці

+

-

-

Ⅲкоробка -червоні олівці

-

+

-

  • Прочитати та розв’язати задачу за допомогою таблиці.

3) Знайти освітні сайти, що містять логічні задачі.

3) Гра «Хибне - істинне».

Один учасник промовляє хибне твердження, інший змінює його на істинне.

Наприклад:

  • Акули бігають лісом. - Зайці бігають лісом.
  • Стіл пише вірші. - Стіл не пише вірші.
  • Андрій - учень 4-го класу.- Андрій учень не 4-го класу.

4) Вправа для збереження зору.

3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації

1) Творче завдання.

  • Наведіть приклади, коли ті самі висловлювання є істинними за одних обставин і хибними - за

2) Логічна задача.

Дано кілька чисел: 24, 3, 112, 567, 333, 64, 17. Знайдіть з-поміж наведених висловлювань істинні (підручник, с. 67). (Відповідь: 2, 4).

3) Дослідницька лабораторія.

Учні проводять дослід, даючи відповіді на запитання: «Як застосовувати логіку в повсякденному житті?»; «Чи можна дізнатися правду з багатьох висловлювань, якщо точно не відомо, які з них істинні, а які — хибні?». (Завдання задачі школярі читають у підручнику, е. 67.)

4) Скарбничка цікавого.

  • Учні читають повідомлення, що таке «задачі на таблиці

(підручник, с. 66).

  • Школярі читають відповіді на запитання: «Чи може комп'ютер мислити? (підручник, е. 67). 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Інтерактивні вправи «Використання логічних висловлювань»

  • Утворити істинне логічне слідування. Вибрати зі списку правильну відповідь.
  • Утворити істинне логічне слідування. Об'єднати у відповідні пари.

2. Самоперевірка

Учні дають відповіді на запитання для самоперевірки (підручник, с. 67).

3. Рефлексійна технологія «Все у мене в руках!»

Школярі на аркуші паперу малюють долоню і на зображенні кожного пальчика пишуть:

  • на великому: «Над цією темою хотів би працювати ще»;
  • на вказівному: «Корисним для мене було...»;
  • на середньому: «Мені не сподобалось заняття, тому що...»;
  • на безіменному: «Психологічна атмосфера на занятті була...»;
  • на мізинці: «Мені тут бракувало….».Автор : В. П. Порощук

Джерело : Інформатика.4 клас / В. П. Порощук. ‒ Х. : Вид. Група « Основа», 2021. ‒ 125, [ 3] с. ‒ ( Серія « Мій конспект»).