за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати учнів з основними засобами і способами захисту життя в автономній ситуації на природі; вчити правильному поводженню під час виникнення надзвичайних ситуацій; розвивати здатність орієнтуватися у нелегких ситуаціях; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: підручник і робочий зошит «Основи здоров'я», ілюстративний матеріал до цієї теми, таблиці для роботи у групах, іграшковий мікрофон.
Життя — це те, що люди більше всього
бажають зберегти і менше всього оберігають.
Жан Лабрюєр
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи взятись враз!
Розпочнемо свій урок,
Тож назад не зробиш крок.
Будем ми трудитись гарно,
Не мине й хвилинки марно!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Де найкраще гратися і відпочивати? Звичайно, на природі! Сьогодні ми підемо з вами на природу, щоб зрозуміти, коли вона для нас друг. Дізнаємося, як треба поводитися, щоб обминути всі можливі небезпеки, щоб відпочинок приніс радість, задоволення, чудові враження і хороше самопочуття.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди про правила поведінки під час грози у лісі чи степу
Учитель. Природа дарує людям чисте повітря, бадьорість, гарний настрій. Людина — частина природи, тому повинна відчувати її настрій, її життєдайність. Саме серед природи людина оживає душею і відновлюється тілом. Але інколи прогулянка на природі може бути зіпсована. Яка небезпека може чекати на нас у природі? (Відповіді дітей.)
- Небезпека загубитись;
- зустріч із дикими звірами;
- гроза;
- отруєння ягодами чи грибами;
- зустріч з осиним роєм;
- небезпечна ситуація на водоймах тощо.
Учитель. Ви вже знаєте, як безпечно поводитись у різних життєвих ситуаціях, до кого можна звернутися по допомогу. А от якщо поблизу нікого немає — людина залишається наодинці?
Найважливіше в такій ситуації — самостійно, без участі інших людей, вміти допомогти собі, боротися за виживання.
Більшість людей у такій ситуації охоплює страх, зневіра, безпорадність. Дехто не може зосередитись і знайти вихід із ситуації, що загрожує життю і здоров'ю. Зневірена людина втрачає здатність діяти, приймати правильні рішення, а отже, і можливість врятуватися.
Та страх в автономній ситуації може і допомагати. Людина, яка боїться, готується до небезпеки і обдумує можливі варіанти порятунку. Отже, як потрібно діяти в автономній ситуації?
Робота з підручником
Учитель. Уважно прочитайте інформацію на с. 113.
Гра «Безпечно—небезпечно»
(Учитель називає певну дію. Якщо це робити безпечно під час грози — діти плескають у долоньки.)
- Ховатися під високим деревом.
- Користуватися мобільним телефоном.
- Ховатися у низині.
- Ховатися у копиці сіна.
- Стояти близько біля річки.
- Сховатися під розлогим кущем тощо.
Фронтальна робота
Дослідницький практикум «Як орієнтуватися у лісі?»
Учитель. Уважно прослухайте оповідання про хлопчика, який заблукав у лісі, але був дуже сміливим, уважним і кмітливим.
Як Андрійко повернувся додому?
Улітку Андрійко приїхав до бабусі. Не тільки бабуся була рада онукові. Біля її хати на високому стовпі лелеки звели гніздечко й радісно вітали хлопчика.
Одного літнього дня Андрійко з друзями побіг до лісу збирати гриби та ягоди. Ліс був за залізничною колією, що проходила за селом. Перейшовши через надземний залізничний перехід, діти пішли в ліс, перегукуючись між собою «Ау!». Тепло, затишно в лісі. На узліссі дзюрчить струмок...
От Андрійкові почувся стукіт дятла. Он він, зліва, на стовбурі дуба примостився. А під дубом — житло мурашок-трударів. Справа на галявині з-під листочків усміхаються ягоди ожини, суниці... Несміливо визирають опеньки й боровички. Он там, поряд з осикою й березою, причаїлись підосичники й підберезники. От уже й кошик повен грибів та ягід... Андрійко так захопився, що відійшов далеко від своїх друзів... Де вони? Де я?
Але хлопчик був кмітливий, він не розгубився, а почав правильно діяти і вчасно повернувся додому.
Запитання до учнів
- Відгадайте, як йому вдалося повернутись додому.
Відповіді
1. Визначити напрямок руху. Влізти на високе дерево й поглянути навкруги. Адже біля будинку бабусі — високий стовп. А поряд — залізнична станція, там також є високі споруди.
2. Можна орієнтуватись на звук поїзда і йти втому напрямку.
3. Злізти з дерева і йти в тому напрямку, який визначив, але галявина з ягодами тепер має бути зліва.
4. Згодом справа — дуб із мурашником, на якому стукотів дятел.
5. Зануритись у свої відчуття. Якщо відчуєш вологу чи почуєш дзюркіт - от і струмок.
- Спочатку згадайте останню прикмету на знайомому відрізку шляху: дерево, вибоїну, галявину з грибами. Так легше визначити напрямок;
- якщо чується шум трактора, значить, до людей 3—4 км. Чуєте гавкіт собак — до людей 2—3 км, шум поїзда — до нього 10 км;
- якщо пахне димом, рухайтеся проти вітру і неодмінно вийдете до житла;
- також може допомогти струмок. Він виведе до річки. А річка — до людей;
- лісова чи польова дорога теж укажуть, де житло;
- якщо ви знайшли у лісі стежину визначте спочатку, чи не звірина вона. Якщо гілки раз у раз б'ють по обличчю і грудях, це значить, що доріжка протоптана звірами. Негайно зійдіть із неї;
- якщо ви помітили, що, входячи в ліс, бачили сонце праворуч, то виходити з лісу потрібно так, щоб воно було ліворуч;
- південний напрямок легко визначити за мурашниками. А північний — за мохом, що виріс на стовбурі дерева;
- проведіть подумки до орієнтира пряму лінію. І перш ніж залишити якесь місце, зробіть зарубку чи інший знак на дереві. Інакше почнете кружляти лісом;
- на найвищому дереві — труби на дахах можна побачити за 3 км, заводські труби — за 6, дзвіниці й вежі — за 15.
Учитель. Якщо ви заблукали й хочете повідомити про своє місцеперебування, то привернути увагу людей можна за допомогою диму від вогнища, розкладеного з дотриманням усіх запобіжних заходів як для себе, так і для лісу (степу). Щоб дим від багаття був густим і чорним, у полум'я вогнища, що розгорілося, додають сирий мох, свіжу траву.
Можна спробувати повідомити про себе за допомогою сонячного зайчика. Із літака на висоті 1-1,5 км відблиски видно на відстані 24 км.
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири — у лісочок ми ходили.
Зайця сірого зустріли.
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає,
Швидко лис десь пробіжить,
Їжачок у кущах сидить.
Посиділи і ми трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі, от чудово!
У лісок підемо знову.
Робота у групах «Як уникнути зустрічі з дикими тваринами?»
(Учні об'єднуються у 4 групи.) За допомогою таблиці на с. 115 готують повідомлення про вовка, вепра, лося і гадюку:
- Де їх можна зустріти?
- Чим вони небезпечні?
- Як захиститися від них?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в зошиті
Гра «Незавершене речення»
- Якщо мене застала злива з громом і блискавкою у лісі чи у степу, я не буду ...
- Якщо я загубився у лісі, я ...
- Щоб уникнути зустрічі з небезпечними дикими тваринами, потрібно ...
V. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
- Чи сподобався вам урок??
- Що запам'яталося найбільше?
- Що здивувало вас?
- Що не сподобалось?
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014