Безпека вдомаМатеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: ознайомлювати учнів із небезпеками, які можуть підстерігати їх вдома за відсутності дорослих; вчити аналізувати ситуації, що можуть стати загрозою безпечного життя у домашніх умовах; виробляти навички безпечного поводження у побуті з джерелами водопостачання; розвивати вміння зосереджуватися, збиратися з думками, не панікувати; виховувати пильність, обережність, розсудливість в будь-якій ситуації.

Обладнання: кросворд «Безпека», проекти дітей «Мій будинок», «Моя квартира», кольорові олівці, ілюстрація «Інтер'єр української хати», ребус, два телефони.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Усміхніться всім навколо:

небу, сонцю, квітам, людям,

і тоді обов'язково

день у вас веселим буде!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Учитель. Що ви робили протягом тижня для зміцнення свого здоров'я?

(Ранкову зарядку, гігієнічні процедури, прогулянки, рухливі ігри, здорове харчування...)

- Від кого залежить ваше здоров’я?

(Від нас самих, від батьків, від оточуючих нас людей, від лікарів.)

- Отже, здоров'я треба не лише зміцнювати, а й берегти протягом усього життя.

- Чи знаєте ви, що таке безпека?

(Це умови, у яких людина почувається добре, немає ніяких загроз для її здоров’я та життя.)

- Яке слово протилежне за значенням до слова «безпека»? (Небезпека.)

- Що ж таке небезпека? (Це те, що може зашкодити здоров’ю та життю людини.)

Назвіть об'єкти чи місця, де небезпека може чатувати на людину. (Відповіді дітей.)

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Учитель. Щороку ви стаєте дорослішими, більш самостійними. І досить часто батьки залишають вас удома самих. Бувають випадки, коли, навіть перебуваючи вдома, можна ненароком завдати шкоди собі чи іншим людям. Щоб цього не трапилося, сьогодні на уроці ми ознайомимося з правилами безпечної поведінки вдома, навчимося знаходити вихід із небезпечної ситуації.

 

IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

Учитель. У народі кажуть: «Мій дім —моя фортеця». А що ж таке фортеця? (Це укріплений пункт із капітальними стінами, військом, запасами, призначений для тривалої оборони.)

09.10.2014-1-17

1. Прибудована до стіни будинку площадка, огороджена низькими стінками, сполучена дверима із внутрішнім приміщенням. (Балкон.)

2. Доза ліків у вигляді спресованого в кружальце порошку. (Таблетка.)

3. Пристрій для вмикання освітлення, електроприладів в електромережу. (Розетка.)

5. Споруда з цегли, призначена для опалення, випікання хліба, варіння страв і напоїв. (Піч.)

6. Отвір у стіні для входу і виходу. (Двері.)

7. Спеціально пристосоване приміщення у квартирі (будинку) з плитою (піччю) для приготування їжі. (Кухня.)

8. Спеціально обладнана кімната для купання та інших гігієнічних процедур. (Ванна.)

 

- Де ж прихована небезпека у власному домі?

(Слова - відгадки.)

 

Проект «Мій будинок» («Моя квартира»)

Малюнок плану своєї оселі — дому.

Учитель. Зеленим олівцем позначте безпечні місця, а червоним — навпаки, місця, які небезпечні.

- Чому обрали саме ці місця? (Відповіді дітей.)

09.10.2014-1-18

Робота з підручником (с. 82)

Учитель. Порівняйте малюнок традиційної української оселі із сучасною. Чим вони подібні? Чим відрізняються? (Відповіді дітей.)

 

Бесіда «Поговоримо про воду»

Учитель. Сьогодні ми детальніше ознайомимося ще з однією причиною небезпеки вдома.

Загадки

Дуже добродушна я, і м'яка, й слухняна,

Але коли схочу, навіть камінь сточу. (Вода.)

 

Що прозоре, прохолодне,

Напува кого завгодно?

Вмиє дуже — дуже чисто

Малюка, машину й місто? (Вода.)

09.10.2014-1-19

Учитель. Чому ми повинні обережно поводитися з водою?

- Причиною якого лиха може стати вода? (Затоплення)

Повідомлення підготовлених учнів

? У селі, у приватних будинках люди здебільшого беруть воду з колодязів. Біля колодязів (криниць) треба поводитись обережно.

? Не можна перехилятися через цямрини і заглядати в колодязь, бо закрутиться голова і можна впасти у воду. А звідти практично неможливо вибратися.

? Не можна стояти біля корби, бо під час опускання відра вона може вдарити.

? Найзручніше житло — у місті. Тут все під рукою — і вода, і тепло, і світло. Сучасний будинок чи квартира — це складна і постійно діюча машина. Інколи в цій машині щось ламається.

? Вода в міські будинки подається по водопроводу. Але часто трапляється так, що стається аварія.

 

Причини, що можуть призвести до затоплення

? Неуважність і безвідповідальність сусідів зверху.

? Аварія трубопроводу.

? Дірки у з'єднанні труб.

? Вийшли з ладу крани.

? Засмічення каналізації.

 

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли.

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились.

П'ять! Шість! Всі веселі

Крутимось на каруселі.

Сім! Вісім! В потяг сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев'ять! Десять! Відпочили

І за парти тихо сіли.

 

Робота з підручником (с. 83-84)

Учитель. Щоб аварія водопроводу не сталася у вас у квартирі чи в будинку, треба дотримуватись певних правил.

? Читання і запам’ятовування правил(с. 83).

? Робота з проектом «Мій будинок» («Моя квартира») (с. 84).

Учитель. На плані своєї оселі позначте прилади, приєднані до водопостачання (ванну, мийку, пральну машину тощо).

Робота в зошиті

Колективні, самостійні, практичні, ігрові завдання.

V. Практична робота

Рольова гра «Викликаємо служби 101, 102, 103,104»

Учитель. У нашому житті бувають різноманітні незвичайні ситуації, неприємні і навіть страшні. Не треба боятися, розгублюватися, не слід панікувати.

- До кого треба звергатися? (До батьків, сусідів і рятівників.)

- Які рятівні служби є в нашому місті?

09.10.2014-1-20

На дошці:

пожежна охорона — 101, міліція — 102, швидка допомога - 103, служба газу - 104.

- Як до них звернутися по допомогу? (Відповіді дітей.)

- Чи можна набирати ці номери без потреби? Чому?

 

Робота у групах

(Кожна група отримує малюнки із зображенням різних надзвичайних ситуацій: пожежа, затоплення, витік газу, поранення, дзвінок у двері незнайомої людини тощо.)

Учитель. Складіть і розіграйте сюжет, героями якого є «потерпілий» та «оператор». Говорити потрібно чітко, коротко, ясно, без зайвих розповідей.

Давайте складемо план повідомлення телефоном:

? Набери номер.

? Повідом причину дзвінка.

? Чітко назви адресу (вулицю, дім, квартиру, під'їзд, поверх).

? Чітко повідом своє прізвище та ім'я.

? Повідом, хто є в приміщенні.

 

Підсумок групової роботи

- Для чого вам це потрібно знати і вміти?

 

Вікторина «З якої це казки?»

? Що трапилося з Алісою, коли вона вилила з пляшечки невідому рідину? («Аліса в країні чудес»; зменшилась у розмірах.)

? У якій казці принцеса вкололася гострим предметом? («Спляча красуня»; вкололася веретенцем і заснула.)

? Один кумедний чоловічок грається на балконі, перехиляється через підвіконня, гуляє на даху. Хто це? («Карлсон, який живе на даху».)

? Герої яких казок без дозволу відчиняли незнайомцям двері? («Котик і Півник», «Вовк і семеро козенят».)

? У якій казці братик не послухав сестричку і це призвело до біди? («Братик Іванко та сестриця Оленка».)

09.10.2014-1-21

VI. Підсумок уроку

- Що важливого ви зрозуміли на уроці?

- Які основні правила безпечної поведінки ви запам'ятали?

- Кому ви про них розкажете?

- Чи можна залишити вас самих удома?

- Що вам допомогло це зрозуміти?

 
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014