за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: вчити дотримуватися правил особистої гігієни та правил охайності; вчити правил догляду за одягом і взуттям; формувати вміння обирати відповідний одяг і взуття до кожної пори року й доби; виховувати почуття національної гордості за український одяг і виховувати бажання доглядати і тримати свій одяг і взуття у чистоті.
Обладнання: малюнки (або ляльки в українському одязі) різного одягу: шкільного, домашнього, спортивного. Малюнки взуття осіннього, зимового, весняного, літнього; різні види щіток для одягу та взуття.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Українка я маленька
Українці батько й ненька.
Буду мову я вивчати
Ту що знають мама й тато.
- Як називається країна, у якій ми живемо?
- Якою мовою розмовляють українці?
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Учитель. А тепер пригадаємо, що ми вивчали на минулому уроці.
- Що таке активний відпочинок?
- Якої безпеки під час занять спортом треба дотримуватись?
- Який вид спорту вам найбільше подобається?
- У якому одязі будеш займатися спортом?
- Який одяг одягнеш у театр? На свято?
- А як називається наш національний одяг?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Як називається країна, у якій ми живемо?
- Як називають людей, які живуть на території України?
- Чим відрізняється український народ від інших народів, які живуть на Землі? (Мають прапор, герб, гімн і національний одяг).
- Яке наше національне вбрання?
- Що одягають дівчата, а що — хлопці?
Робота з підручником (с. 32)
? розгляд національного вбрання на малюнках;
? відповіді на запитання (с. 32);
? робота у парах: розкажіть одне одному про свій улюблений одяг.
Бесіда з елементами розповіді
- Який одяг повинен бути у людини?
Учитель. Правильно, одяг повинен бути зручним, гарним, красивим, чистим і охайним. Далі ознайомимося із будовою шкіри.
Робота з малюнком, де зображено будову шкіри (с. 33)
Робота з підручником (с. 33)
Учитель. У наш час виготовляється надзвичайно багато штучного одягу. Нитки, з яких виготовлена тканина, — штучні, й одяг називається штучним. Наприклад, різні спортивні костюми яскравого кольору, літні сукні для дівчат і жінок, сорочки й штани для чоловіків. Але найкращий натуральний одяг, який виготовлений із натуральних волокон: льону, бавовни, вовни. Такий одяг влітку охолоджує наше тіло, а взимку зігріває.
Під час спеки чи рухливих ігор на шкірі виступає піт. Він охолоджує тіло і запобігає його перегріванню. Але на порошинках, змішаних із жиром і потом, починають розмножуватись мікроби. Це може спричинити запалення. Чистий м'який натуральний одяг поглинає виділення і допомагає зберегти шкіру здоровою.
(Відповіді на запитання, с. 33.)
(Заучування правила на с. 33.)
Учитель. Чистий одяг допомагає зберегти шкіру здоровою.
А щоб одяг був чистий, ми зараз розглянемо, як за ним доглядати.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником (с. 34)
Читання статті «Як доглядати за одягом»
Робота у групах
Група 1 — приклади бавовняного одягу і як за ним доглядати;
група 2 — приклади штучного одягу і як за ним доглядати;
група 3 — приклади вовняного одягу і як за ним доглядати.
Розгляд малюнків (слайди, малюнки)
Робота над загадкою (с. 34)
Учитель. Отже, щоб одяг був завжди чистим І охайним, учися самостійно доглядати за своїм одягом і взуттям.
Розгадування кросворда
(На малюнку домашні тваринки.)
Учитель. Діти, ви знаєте цих домашніх тваринок?
За допомогою цих тваринок ми відгадаємо ключове слово — про що будемо дізнаватися далі.
1. Який птах щоранку співає «Ку-ку-рі-ку!» (Півник.)
2. Хто дає смачненьке молочко малятам? (Коза.)
3. Який птах несе господині яє'чка? (Курочка.)
4. Як називається маля у корови? (Теля.)
5. Хто ходить по подвір'ї і каже: «Ках-ках-ках!». (Каченята.)
6. Про кого кажуть «брудний, як...» (порося.)
Учитель. Читаємо ключове слово: взуття.
- А чи носять домашні тваринки взуття?
- А хто носить взуття?
- Чи носять люди завжди одне й те саме взуття?
- Чому?
- А скільки у вас пар взуття?
- Коли ви вдягаєте черевички, кросівки, босоніжки?
- Якими вони повинні бути?
Учитель. Правильно. Взуття повинне бути не тісне і не завелике. Якщо тісне, то буде муляти, якщо велике — буде спадати.
Робота з підручником (с. 35) (2 абзаци)
- Про що ви прочитали?
- Коли ми міняємо взуття?
Робота з малюнком (с. 35)
- Які пори року тут зображені?
Робота в парах
(Один учень називає пору року, інший — яке взуття треба взути. А потім навпаки.) (Заслухати кілька пар.)
VI. Підсумок уроку
- Як треба доглядати за одягом?
- Як ми підбираємо взуття?
- Яким має бути взуття?
- А хто має доглядати за вашим взуттям?
Учитель. А тепер подивіться кожен на своє взуття.
Отже, від сьогоднішнього дня, кому ще допомагає мама чи тато, за взуттям будете доглядати самі.
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014