ПРАВА ДІТЕЙ ТА ЇХ ЗАХИСНИКИ. ЖИТТЯ ЛЮДИНИ — НАЙВИЩА ЦІННІСТЬ. УРОК 22ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ЛЮДИНА, ОТЖЕ, МАЄШ ПРАВА
 
Мета: продовжити ознайомлення учнів з найважливішими правами громадян, державними документами про права дитини та заходами, якими держава гарантує права дитини; формувати бажання учнів дбати про власне здоров'я та життя; навчити звертатися за допомогою за потреби; виховувати шанобливе ставлення до законів України.

Обладнання: ілюстративний матеріал; народні казки; тлумачний словник; таблиця про права дитини.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 Школа — це нелічені книжки,
Задачі і постійні запитання,
Уроків кольорові пелюстки,
Твоє і однокласників навчання.
 ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- У якій державі ми живемо?

- Чи повинні ми дбати про її добробут і порядок у ній?

- Що для цього необхідно робити? (Слід жити за законами і не порушувати їх.)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
 
Знайте, що усі ви рівні,
Від народження в правах.
І людина — змалку вільна,
Наче в небі синім птах.
 
- На уроці ми пригадаємо, що таке право, правила життя.

IV. Робота над темою уроку

?? Дослідження поняття «право»

- Ми часто на уроках вживаємо слово правило.

- Чи замислювалися ви над значенням цього слова? (Діти згадують, що вони вивчають правила з рідної мови, математики, правила вуличного руху, правила для учнів тощо.)

Учитель пропонує учням знайти значення слова правило у тлумачному словнику.

Правило — положення, твердження, що виражає певну закономірність, постійне співвідношення явищ.

Граматичне правило — ухвала, що необхідна для керівництва якоюсь дією, норма.

Залізне правило — принципи, яких не порушують.

Золоте правило — найкраща в усіх випадках форма дії, поведінки.

- Хто з вас чув слово право?

- Що означає це слово? (Діти висловлюють думки.)

Учитель пропонує знайти пояснення слова право.

Право — система встановлених державою правил і норм поведінки, законодавство.

V. Фізкультхвилинка
 
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце,
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися,
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали — сіли, встали — сіли,
Бачте, як розвеселіли.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю закликати:
Нумо разом, нумо всі
Потанцюймо по росі.
 
VI. Продовження роботи над темою уроку

1. Пригадування найпростіших правил дитини. Бесіда за запитаннями вчителя

У нашій державі кожна дитина захищена. У Конституції України зазначені права й обов'язки громадян. Діти — це найменші громадяни України. Вони, як і дорослі, мають свої права.

Найголовніші права дитини

Діти мають право:

? вільно висловлювати свої думки;

? вільне спілкування;

? на любов і піклування;

? на повноцінне харчування;

? на освіту;

? на відпочинок і дозвілля;

? на медичну допомогу;

? на інформацію.
19.04.2015-1-1сс              19.05.2015-2с
?? Право на життя

- Для людини найбільшою цінністю є її життя. Без нього всі інші блага, права і свобода втрачають своє значення. Зважаючи на це, стаття 27 Конституції України проголошує: «Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя».

Обов'язок держави — захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань».

Держава повинна вживати ефективних заходів щодо боротьби зі злочинністю, максимально сприяти розвитку медичної допомоги, забезпечувати послідовне поліпшення умов життя людей, особливо неповнолітніх, інвалідів, осіб похилого віку.

Ніхто не приходить на Землю і не йде в майбутнє без волі Божої.

Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок. Є тисячі ланів, але один лиш мій (В. Симоненко).
 
19.05.2015-2с3          19.05.2015-2с5н

2. Робота над віршем Бориса Грінченка «Зорі»
 
Мамо, люба, глянь як сяють
Ясно зорі золоті.
Кажуть люди, що не зорі,
Душі сяють то святі.
Кажуть, хто у нас на світі
Вік свій праведно прожив,
Хто умів людей любити,
Зла нікому не робив,
Того Бог послав на небо
Ясно зіркою сіять.
Правда, мамо, то все душі,
А не зорі там горять?
Тож навчи мене, голубко,
Щоб і я так прожила,
Щоб добро робити вміла,
А зла зробить ніколи не змогла.
 
3. Складання «Сонечка щастя»

- Як ви вважаєте, що робить життя людини щасливим?

- Які риси характеру повинна мати щаслива людина?
 19.05.2015-2с9
? Життєрадісність;

? щедрість;

? ввічливість;

? мудрість;

? доброта;

? чуйність;

? скромність;

? чесність.

4. Робота над казкою «Вовк і семеро козенят»

- Кого вам найбільше шкода в цій казці?

- Який учинок зробив вовк?

- Як ви вважаєте, чи хотіли козенята жити?

- Хто порушив їхнє право на життя?

- Які ще права козенят порушив вовк? (Окрім права на життя (з'їв козенят), він порушив право на недоторканність житла (прокрався в будинок), право на неповторність (імітував голос кози)).

- Як козенята могли зарадити збереженню здоров'я і життя? (Могли переконатися, що в двері стукає не їхня мама.)

VII. Підсумок уроку

- Які права мають найменші громадяни України?

- У якому документі зазначено права й обов'язки громадян України?

- З якими словами з тлумачного словника ви ознайомилися?

Наполегливо учися.
У житті це знадобиться.
Вчитись ти прийшов до школи —
Не забудь про це ніколи!
 
 
19.05.2015-2с4
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).