"Учися бачити прекрасне в людині"

(Для учнів 13 - 14 років) Мета: дати уявлення про різноманіття форм прояву краси в людині, показати роль мистецтва в розкритті прекрасних сторін особистості, розвивати естетичне сприйняття, вдумливе й уважне ставлення до оточуючих людей.

Хід підготовки:

1. Оформити виставку репродукцій картин на тему: «Краса людини» («Сікстинська мадонна» Рафаеля; «Портрет бабусі» Рембрандта; «Портрет академіка, фізіолога И. П. Павлова» М. В. Нестерова; «Горький» П. Д. Корина; «Акторка П. А. Стрепетова», «Портрет М. П. Мусоргського» И. Е. Рєпіна; «Портрет Л. Н. Толстого». Крамського; «Портрет Ф. М. Достоєвського» В. Г. Перова; «Хазяїн землі», «Зацвіло багно», портрети льотчиків-космонавтів А. М. Шилова й ін. ).

2. Підготувати виступи учнів з оповіданнями про те, як письменники, художники й інші представники мистецтва розвивали свою спостережливість, сприйняття, творчу пам'ять.

3. Написати плакати:

«Не треба десь за тридев'ять земель шукати образ ідеальної людини, здатного розбудити замилування, здивування: запевняю вас, він є в рідному селі, на вулиці рідного міста, треба тільки вміти бачити ідеальність у реальності».

В. А. Сухомлинський.

«Дивіться на людей з думкою, що вам їх обов'язково треба написати фарбами... Незабаром ви помітите, що люди виявляються набагато цікавіше, ніж раніше, коли ви дивилися на них швидко й квапливо».

К. Г. Паустовский.

4. Запропонувати учням підготувати невеликі оповідання про зустрічі із цікавими людьми.

План-Конспект заняття:

1. Вступне слово вчителя (тези):

У житті зовнішня краса не завжди збігається із прекрасними людськими якостями. «Краса, грація, зовнішність, приємний голос полегшують життєвий шлях, - писав відомий польський педагог Януш Корчак. - Але не слід переоцінювати красу: не підкріплена іншими достоїнствами, вона може принести шкоду».

Зовні непримітна людина може захоплювати нас своєю мужністю, добротою, глибокою натхненністю, чесністю, здатністю до самопожертви заради великої ідеї.

Як навчитися бачити все різноманіття краси людини, як розпізнати лицемірство, щиросердечну черствість, егоїзм, що ховаються іноді за зовнішньою гарною оболонкою? У цьому допоможе нам мистецтво. В. Г. Бєлінський, підкреслюючи велику силу мистецтва, писав: «Лицо, ничем не замечательное само по себе, получает через искусство общее значение, для всех равно интересное, , и на человека, который при жизни не обращал на себя внимание, смотрят века, по милости художника, давшего ему своей кистью новую жизнь!»