Мета: визначити обізнаність підлітків та юнаків з теми «Хвороби, що передаються повітряним шляхом. Хвороби, шо передаються статевим шляхом. Тютюнопаління. ЛЛкогольна залежність. Наркозалежність. СНІД. ВІЛ».
Час проведення: 1 година 10 хв.
Матеріали: бейджики, аркуші з надрукованими літерами розміром А4, 2 аркуші розміром А2, фломастери, кольорові олівці, фарби, ножиці.

План
1. Вступне слово. Вірш (8 хв).
2. Представлення журі (3 хв).
3. Представлення команд (назва, девіз, капітан) (7 хв).
4. Робота з учасниками. І етап вікторини (5 хв).
5. Гра з глядачами «Друкарська машина» (7 хв).
6. Повідомлення результатів І етапу вікторини (2 хв).
7. Робота з капітанами команд «Уважність капітана» (5 хв).
8. Робота з учасниками. II етап вікторини (7 хв).
9. Інсценівка «Смерть від цигарки» [2,25—27] (10 хв).
10. Пам'ятка «Як сказати «Ні» у ситуації алкогольної (наркотичної, тютюнової) провокації» (4 хв).
11. Представлення плакатів учасників команд на тему: «Шлях до острова здоров'я» (6 хв).
12. Оголошення результатів проведення вікторини. Нагородження
команди-переможця (3 хв).
13. Заключне слово вчителя (3 хв).

Хід заняття
1. Вступне слово
Учитель. Наша сьогоднішня вікторина присвячена здоров'ю, здоровому способу життя та боротьбі зі шкідливими звичками.
Здоров'я для людини мас дуже велике значення, ате більшість людей звертають увагу на своє здоров'я лише тоді, коли у них виникають із ним проблеми. У народі є навіть така приказка: «Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив». Для того, щоб ця приказка не стала девізом вашого життя, сьогодні ми з вами з'ясуємо, наскільки ви обізнані з теми: «Хвороби, що передаються повітряним шляхом. Хвороби, що передаються статевим шляхом. Тютюнопатіння. Алкогольна залежність. Наркозалежність. СНІД. ВІЛ».
Вікторина відбуватиметься у 2 етапи. У змаганні беруть участь 2 команди. Кожна команда обирає собі капітана (для капітанів буде окреме завдання). Активна участь належить і глядачам.
2. Представлення журі
Учитель. Для об'єктивного оцінювання обізнаності учасників вікторини ми запросили компетентне журі (знайомить із членами
Перш ніж розпочати І етап вікторини, дозвольте зачитати вірш Оксани Попович з містечка Хуст Закарпатської області. ВІЛ! СНІД! СНІД!.. В одному слові стільки бід! Боти приречений... Проблеми... Нема вже роздумів на теми: Що таке щастя і кохання? Для тебе вже одне страждання, Й життя твоє — останні дні. Сумні, печальні і страшні. Боїшся ти, боїшся вмерти, Ще більш боїшся у стражданнях жити,
І лиш тепер ти  зрозумів:
Життям нам треба дорожити... [3,60—61].
3. Представлення команд (назва, девіз, капітан)
4. Робота з учасниками змагання (1 етап) Запитання
1.1. Розшифрувати абревіатуру СНІД. (СНІД — синдрач (сукупність симптомів захворювання) набутого (з'являється протягом життя, а не вроджений) імунного (вражає імунну систему людини) дефіциту (відсутні захисні реакції імунної системи).)
1.2. Розшифрувати абревіатуру ВІЛ. (ВІЛ — вірус (збудники захворювання) імунодефіциту (відсутність захисної реакції системи організму) людини.)
2.1. З-поміж перелічених захворювань оберіть ті, які перелаються статевим шляхом:
Птрихомоніаз:
2) гонорея:
3) цистит,
4) хламідіоз:
5) аритмія; 6)грип;
7) СЛІД.
2.2. З-поміж перелічених захворювань оберіть ті, якими можна захворіти, якщо не дотримуватись особистої гігієни:
1) дигентерія;
2) гастрит; '
4) дифтерія:
5) пієлонефрит; 6)гельмінти:
7)атеросклероз.
3.1. Чи можна інфікуватися ВІЛ, випивши зі склянки, якою користувався МІЛ-інфікованнй? (Так.)
3.2. СПІД — це респіраторна хвороба? (Ні.)
4.1. ВІЛ-інфікована людина може інфікувати свого статевого партнера? (Так.)
4.2. Чи передасться ВІЛ-інфекція від ВІЛ-інфікованої матері дитині під час пологів або через молоко? (Так.)
5.1. Чи можна заразитися туберкульозом під час контакту з хворою на туберкульоз твариною або вживаючи у їжу молоко, сметану хворої тварини? (Так.)
5.2. Чи можна заразитися від людини, хворої на туберкульоз, через предмети спільного користування (рушник, одяг, постільну білизну)? (Так.)
(Учитель дає капітанам команд завдання для прочитання (див. додаток І.)

5. Гра з глядачами «Друкарська машина»
Учитель. Умови цієї гри зовсім прості. Вам роздано надруковані на окремих аркушах літери (З, Д О, Р, В, И, Й, С, П, І, Б, Ж, Т, Я, Ч( Е, Л, М, X, К, А, Щ), які с складовими певних слів. Я називатиму по одній літері. Той, хто три маг аркуш із надрукованою відповідною літерою, повинен швидко піднятися зі свого місця, підняли над головою аркуш і сісти на своє місце. Учасники гри мають скласти з побачених літер речення.
ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ.
ЗДОРОВ'Я ДОРОЖЧЕ ВІД ЗОЛОТА.
СМІХ КРАЩИЙ ЗА ЛІКИ.
6. Повідомлення результатів І етапу вікторини
7. Робота з капітанами команд «Уважність капітана» (на основі самостійного ознайомлення капітанів з інформацією (див. додаток І))
Запитання дія капітанів
1.1. Яка кількість людей, які вживають наркотики (за офіційними даними)? (100 тисяч.)
1.2. Яка реальна кількість людей, що вживають наркотики, за оцінками МВС? (800—900 тисяч.)
2.1. Яка середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків? (7років.)
2.2. Скільки в Україні зареєстровано розповсюджувачів наркотиків? (65 тисяч.)
3.1. Яка перша стадія розвитку залежності від наркотичних засобів? (Експеримент.)
3.2. Яка остання стадія розвитку залежності від наркотичних засобів? (Психофізіологічна залежність.)
Ведучий. Перш ніж розпочати наступний етап, дозвольте зачитати ще один вірш, який написав Микола Костянтинович Волков — тренер-консультант олімпійської збірної Білорусії з боротьби.
Дым
Когда я синий дим курю.
Вдихи глубоко,
Я чувствую, как я горю,
Мне зто нелегко.
Я чувствую, как жжет в груди.
Как горько все во рту.

И кашель рвется из груди,
Сгоняя мокроту.
И в синем пламени горят
Мои дела, МІН
Они, сгорая, говорят:
«О, что же сделал та?!»
Ви спросите;
«Зачем курю,
Коль неприятно мне?»
«По курят все, н я курю,
Сгорая, как в огне».
Привьічка свьіше нам дана,
Сказал давно позт.
Замена счастию она,
Коль вьіше счастья нет!
8. Робота з учасниками змагання (II етап)
Запитання
1.1. Який орган людського організму разом із легенями найбільше страждає від наслідків паління? (Серце.)
12. Під час паління людина вдихає такий самий отруйний газ, як той, що міститься у вихлопних газах автомобільного двигуна. Як називається цей газ? (Чадний газ.)
2.1. Які проблеми зі здоров'ям типові для молоді та дорослих, що палять?
2.2. Чому паління шкідливе для вагігних жінок?
3.1. Петрові 18 років. Він викурює по 1 пачці цигарок на день. Вартість однієї пачки — 4 грн. Скільки грошей він витратив на цигарки протягом 6 місяців? Що він міг придбати на ці кошти, якби не курив, а заощадив? (720 грн.)
3.2. Олегу 17 років. З початку січня до кінця червня він викурював одну пачку цигарок на день. З початку липня до кінця грудня він палив по дві пачки цигарок. Вартість однієї пачки — 4 грн. Скільки грошей він витрагив на цигарки протягом одного року? Що він міг придбати на ці кошти, якби не курив, а заощадив? (2160 грн.)
9. Завдання «Шлях до острова здоров'я»
Учитель. Учасникам кожної з команд пропоную придумати та розробити поради для студентів для покращення свого здоров'я (це можуть бути схеми, рекомендації та ін.).

Вживають наркотики, за оцінками МВС, у 10— 12 разів більша, і становить 800—900 тисяч, а тенета наркобізнесу ловлять усе нові жертви. За даними Інтсрполу, в Україні зареєстровано 65 тисяч розповсюджувачів наркотиків. Наркоманія — це насамперед проблема молоді. Дослідження засвідчили, що середній вік початку прийому наркотиків — 13—15 років, а в деяких містах нашої країни ще менший — 9—13 років. Наркоманія — це важка хвороба, яка дуже швидко розвивається. Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків становить 7 років. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. Як свідчать дослідження, часто вживати наркотики починають зовсім випадково, через цікавість. Молодь «знайомиться» з наркотиками на дискотеках і вечірках, у компанії друзів. Існують також інші причини збільшення кількості наркоманів, а саме: економічна криза, безробіття, проблеми в особистому житті. Все це змушує людину за допомогою наркотиків шукати «кращого життя», але це життя без майбутнього. (За матеріалами Іпіегпеї.)
Стадії розвитку залежності від наркотичних засобів:
І етап—ексоерядісвт;
П етап — періодичне вживання;
III етап — регулярне вживання;
IV етап — нав'язлива ідея;
V етап — психофізіологічна залежність.
, Додаток 2
ПАМ'ЯТКА
Як сказати «НІ» у ситуації алкогольної (наркотичної, тютюнової) провокації
• Мені це непотрібно.
• Не схоже, що мені сьогодні від цього станс краще.
• Я не в гуморі, тому не хочу ЦЬОГО пробувати.
• Ні, не хочу неприємностей.
• А чому, як ти гадаєш, цю річ назвати «дурманом»?
• Ця гидота не для мене.
• Ні, дякую.
• Якщо тренер дізнається, змусить бігати ще 20 кіл.
• Мене «посадять на мілину», якщо батьки дізнаються, що я курю (п'ю, вживаю наркотики).
• Ні, дякую, у мене вистачає неприємностей.

•Я — за вітаміни!

Ні, дякую, ліків не вживаю і не хочу.
• Я і без цього чудово почуваюся.
• Ні, дякую, у мене завтра контрольна, і мені треба готуватися до
неї.
• Ні, дякую, у мене бувають алергічні реакції.
• Ці «радощі» не для мене.
• Ні, я вже спробував, і мені не сподобалося.
• Я хочу бути здоровим! .