Вибори до органів місцевого самоврядування регулюються новим Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів від 6 квітня 2004 року. Він набуває чинності з 1 жовтня 2005 року.
Згідно цьому закону, наступні вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим місцевих рад І сільських, селищних, міських голів повинні проходити по новій, мажоритарно-пропорційній системі. Як і раніше, депутатів сільських І селищних рад, а також сільських, селищних і міських голів обиратимуть по мажоритарній системі (коли голосування здійснюється за конкретних осіб, що балотуються в одномандатних округах, і результати виборів визначаються залежно від отримання конкретним кандидатом більшості голосів виборців).

За пропорційною системою обиратимуться депутати районних (районних в містах), міських, обласних рад, міст Києва і Севастополя, а також депутати ВР АРК (за виборчими списками політичних партій (блоків) в багатомандатному окрузі, межі якого співпадають з межами території відповідної громади).
Право висунення кандидатів в депутати і кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Такий голос на місцевих виборах отримали громадяни відповідних територіальних громад (на виборах депутатів ВР АРК - громадяни, що проживають на території АРК), яким на день виборів виповнилося 18 років. Приналежність громадянина до відповідної територіальної громади визначається його місцем мешкання на її території згідно Закону «Про свободу пересування і вільний вибір місце проживання в Україні» (цей закон місцем проживанням визначає адміністративно-територіальну одиницю (місто, село, селище), на чиїй території людина проживає терміном більше шести місяців в рік. Місце проживання повинне бути відповідним чином зареєстроване).
Новий закон (ст. 3) передбачає два види обмежень загального виборчого права на місцевих виборах (права голосу):
1)    не беруть участі в таких виборах військовослужбовці строкової служби (що здається цілком обґрунтованим з погляду обов'язкової приналежності виборців до відповідних територіальних громад);
2)    не мають права голосу на місцевих виборах громадяни, визнані судом недієздатними, і громадяни, які по вироку суду знаходяться в місцях позбавлення волі.
Право висунення кандидатів реалізується громадянами через місцеві організації партій (блоків) або шляхом самовисунення. У першому випадку кандидатів подають обласні, міські, районні (районні в місті) організації політичних партій (блоки партій), за умови, що ці партії зареєстровані не пізніше ніж за рік до виборів. Місцева організація партії повинна висувати претендентів на депутатський мандат на зборах (конференції) своєї організації (блок партій - на міжпартійних зборах (конференції)). але при певних обмеженнях.
По-перше, місцева організація партії може висунути кандидатом особу, яка є членом цієї партії або позапартійного громадянина.
По-друге, місцева організація партії, що входить до складу блоку, не може самостійно висувати кандидатів.
По-третє, окреслено різні повноваження організацій партій різних рівнів у висуненні кандидатів (так, районна організація партії може висунути: одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в кожній територіальній громаді, що входить до складу району; по одному кандидату в депутати по кожному виборчому округу після виборів в сільську і селищну раду цього району; виборчий список кандидатів в кожному багатомандатному окрузі по виборах відповідних міських (міст районного значення) рад; виборчий список канди¬датів в депутати районної ради). Кількість кандидатів у виборчому списку не може перевищувати кількості депутатів у відповідній раді (згідно із законом загальний склад місцевих рад залежить від чисельності виборців - від 16 до 150 депутатів).
Самовисуватися в якості кандидата громадянин може в одномандатному окрузі (нагадаємо, що вини створюються для виборів депутатів сільської і селищної рад), а також на посаду сільського, селищного і міського голови. Для цього слід подати заяву у відповідну територіальну виборчу комісію, де громадянин бажає балотуватися на місцевих виборах.
Для реєстрації кандидатів в Депутати і на посаду сільського, селищного, міського голови необхідно Подати підписні листи із відповідною кількістю підписів виборців на підтримку кандидата або виборчого списку кандидатів. Так, на підтримку кандидата в депутати сільської, селищної ради необхідно зібрати не менше 10 підписів, кандидата на посаду міського голови - не менше 100 (міст обласного значення - не менше 200, міст Києва, Севастополя і Сімферополя, міст - обласних центрів - не менше 300), виборчого списку кандидатів в депутати районної ради - не менше 200, виборчого списку кандидатів в депутати міської ради - не менше 500 (міст Києва і Севастополя, міст - обласних центрів, міста Сімферополя - не менше 800), виборчого списку кандидатів в депутати ВР АРК - не менше 1000 підписів виборців.
Депутатом і сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, що досяг на день виборів 18 років і має право голосу. Не може обиратися на ці посади громадянин, визнаний судом недієздатним, а також громадянин, у якого є судимість за здійснення умисного злочину, якщо ця судимість не знята і не погашена у встановленому законом порядку.