Під виборчою системою України слід розуміти передбачений законодавством порядок формування представницьких органів держави. Всі норми права, що регламентують цей порядок, в сукупності складають виборче право. Основними його джерелами є Конституція і закони України.
    Норми, що встановлюють загальні правила і вимоги до процедури виборів, і норми, що регламентують активне виборче право, зафіксовані в розділі III Конституції України «Вибори. Референдум» і в розділі XI -«Місцеве самоврядування». Норми, що закріплюють пасивне виборче право, поміщені в розділах Конституції, які присвячуються основам організації і діяльності конкретних виборних органів.

    Конкретні питання, пов'язані з організацією і проведенням в Україні виборів і референдумів, регламентуються спеціальними законами, а саме: «Про всеукраїнський і місцевий референдуми» від З липня 1991 р., «Про вибори Президента України» від 5 березня 1999 р., «Про вибори народних депутатів України»- від 18 жовтня 2001 р., «Про вибори депутатів місцевих рад і сільських, селищних і міських голів» від 14 січня 1998 р.
З 1 жовтня 2005 р. набули чинності нові Закони «Про вибори народних депутатів України», прийнятий Верховною Радою 25 березня 2004 р. і -«Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад і сільських, селищних, міських голів», прийнятий 6 квітня 2004 року.
 Законодавчо сформульовані наступні головні принципи виборчого права в Україні:
— загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування;
—    вільного і рівноправного висунення кандидатів в депутати;
—    гласності і відвертості;
—    рівних можливостей для всіх кандидатів в проведенні виборчої кампанії;
—    неупередженості до депутатів з боку державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування;
—    свободи агітації.
    Участь громадян України у виборах є добровільною. Вважається, що виборці, які не взяли участь в голосуванні, підтримують волевиявлення виборців, що взяли участь в голосуванні.
    Принцип загальності виборів означає, що всі громадяни України, які до дня виборів досягли вісімнадцяти років, мають право голосу. Прямі або непрямі пільги або обмеження виборчих прав громадян України залежно від походження, соціального і майнового положення, расової і національної приналежності, статі, освіти, мови, відношення до релігії, політичних переконань, роду і характеру занять, не передбачені чинним законодавством, заборонені.
Не мають права голосу громадяни, визнані судом недієздатними.
Здійснення виборчого права припиняється на відповідний період для осіб, що утримуються по вироку суду в місцях позбавлення волі, а також осіб, що знаходяться за рішенням суду в місцях примусового лікування.
Принцип рівного виборчого права означає, що кожен виборець в Україні має на виборах Президента України і на виборах народних депутатів України один голос. Під час виборів депутатів і голів місцевих Рад виборець має один голос на виборах депутатів відповідних місцевих рад і один голос на виборах голови відповідної ради.
Всі виборці беруть участь у виборах на рівних підставах, тобто голос кожного виборця рівний голосу будь-якого іншого виборця і жоден виборець не має ніяких переваг перед іншими виборцями.
Наявність у кожного виборця лише одного голосу забезпечується тим, що виборець не може бути включений більше ніж в один список виборців. Він голосує особисто і для отримання виборчого бюлетеня потрібне пред'явлення документа, що засвідчує особу виборця, а в списку виборців робиться відмітка про видачу виборчого бюлетеня.
    Участь у виборах на рівних підставах забезпечується тим, що виборчі округи по кожних виборах утворюються з приблизно рівним числом виборців. Таким чином, голос виборця в одному виборчому окрузі рівний голосу виборця в будь-якому іншому виборчому окрузі.
    Принцип прямого виборчого права виражається у тому, що Президент, народні депутати і голови місцевих рад обираються громадянами безпосередньо, а не нижчестоящими представницькими органами або спеціальними вибірниками, тобто виборець самостійно виражає свою волю, особисто подає свій голос за того, кому він довіряє представництво своїх інтересів.
    Принцип таємного голосування полягає у тому, що контроль за волевиявленням голосуючих не допускається. Таємне голосування забезпечується рядом гарантій: виборець особисто заповнює виборчий бюлетень, залишаючи в ньому прізвище того кандидата, за якого він голосує Заповнений бюлетень виборець особисто опускає у виборчу урну, не проставляючи своє прізвище. У приміщенні для виборів відводяться окремі кабіни для заповнення виборчих бюлетенів, в яких забороняється присутність кого-небудь, окрім голосуючого, причому виборчі урни встановлюються так, щоб голосуючі при підході до них обов'язково проходили через кабіни для таємного голосування.