Трудове навчання (обслуговуюча праця)

5 клас

 

 

Автор:

Моргач Олена Іванівна,

вчитель обслуговуючої праці Глевахівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Києво-Святошинського району, спеціаліст вищої категорії

 

Тема :  Культура харчування. Обладнання кухні

Мета:

-                           Створити умови для засвоєння учнями знань  про раціональне харчування та режим хар­чування підлітків;

-                           формування вмінь дотримання правил безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час приготування їжі, економного використання електроенергії та газу;

-                           розвиток уваги під час користування електричними приладами, газовими й нагрівальними приладами побутового призначення;

-                           виховувати культуру праці під час роботи з кухонним обладнанням.

Обладнання, матеріали, інструменти: таблиці «Фізіологічне значення поживних речовин, їх джерела»; «Безпечні прийоми роботи з харчовими продуктами»; «Кухонні електричні машини»; «Посуд»; «Нагрівальний посуд для приготування їжі» тощо.

Ключові слова: кулінарія, їжа, сировина, напівфабрикати, готова продукція, калорійність харчових продуктів, культура харчування, поживні речовини, раціон, раціональне харчування.

Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь і навичок.

 

Хід уроку

  1. 1.
  2. 2.

   Що таке кулінарія?

   Для чого людина споживає їжу?

   Скільки разів на день потрібно споживати їжу?

   Як називається приміщення, де готують їжу?

   Чим обладнана кухня?

  1. 3.
  • Як ви вважаєте, чи залежить стан здоров’я людини від правильного приготування і споживання їжі? Наведіть приклади.
  • Знати й уміти застосовувати кулінарні знання повинна кожна людина, особливо молода. А чому саме молода людина повинна приділяти велику увагу правильному харчуванню?
  • Що ми мусимо знати про харчування?
  • Якими мають бути страви за смаковими властивостями і зовнішнім виглядом?

Справжній кулінар має готувати страви так, щоб вони були обов’язково і смачними, і корисними.

  1. 4.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
  2. 5.Вивчення нового матеріалу.

Кулінарія це мистецтво приготування їжі.

Їжа це складна суміш різних харчових продуктів, які готують для споживання. Продовольчі товари, що використовуються для приготування їжі, умовно поділяють на сировину, напівфабрикати і готову продукцію.

Сировина це продукти харчування, призначені для первинної або подальшої обробки: м м’ясо, риба, яйця, сирі овочі, молоко, крупи.

Напівфабрикати продукти, що пройшли первинну обробку, але ще не готові до споживання.

Готова продукція це кулінарні вироби, готові до споживання.

  • Що відбувається з їжею, коли вона потрапляє в організм людини?

Потрапляючи в організм людини, їжа, перетравлюючись, постачає необхідну енергію. Адже людина її постійно втрачає під час роботи і навіть під час сну. Дуже важливо, щоб кількість енергії, яку отримує організм, дорівнювала кількості енергії, що витрачається ним.

  • Пояснення про надходження і витрати енергії: достатня і недо­статня кількість енергії.
  • У яких одиницях вимірюється кількість енергії?

Кількість енергії вимірюють у спеціальних одиницях — кілокалоріях (ккал) або кілоджоулях (кДж) 1 ккал = 4,19 кДж.

Калорійність харчових продуктів це кількість калорій, отриманих організмом під час споживання і засвоєння їжі.

  • Як ви вважаєте, чи однакові у всіх людей витрати енергії і від чого це залежить?

 

Їїжа також забезпечує будову і відновлення клітин організму. Із продуктів харчування утворюються речовини, які регулюють різні життєві процеси — дихання, травлення, кровообіг.

Культура харчування обізнаність населення в питаннях здорового, раціонального харчування.

  • Харчові продукти поділяють на молочні, м’ясні й рибні; борошно, крупи, макаронні вироби; яйця; жири; овочі, фрукти; цукор, мед, кондитерські вироби.

Для того щоб людина могла рухатись, дихати, рости, виконувати певну роботу, її організм має отримувати багато різних поживних речовин. Це білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, вода.

Поживні речовини це речовини, які корисні для організму.

Кількість прийомів їжі протягом доби, додержання певних годин її споживання, набір страв і розподіл їх на окремі прийоми називається режимом харчування.

Раціон набір і кількість їжі для людини на певний проміжок часу.

Раціональне харчування харчування, що забезпечує процеси росту, нормальний фізіологічний стан і діяльність усіх функціональ­них систем людини.

  • Скільки разів на день потрібно їсти?
  • Який інтервал має бути між споживанням їжі?

Години споживання їжі для учнів 1-ї зміни навчання: сніданок удома 7.30—8.00; сніданок у школі 10.30—11.30; обід 14.00—14.30; вечеря 18.30—19.30; для учнів 2-ї зміни: сніданок удома 7.30—8.30; обід 12.30—13.30; полуденок у школі 15.30—16.30; вечеря 18.30—19.30.

Режим харчування підлітка дотримання часу прийому їжі та інтервалів між такими прийомами; правильний кількісний та якісний розподіл харчових продуктів на окремі прийоми; необхідні умови прийому їжі та поведінки під час їжі.

Денний раціон харчування для підлітків повинен включати: м’яса або рибних продуктів — 200 г, молока або молочних продуктів — 0,5 л, хліба і хлібних виробів — 400—500 г, цукру — 50—100 г, картоплі — 300 г, овочів — 400 г, крупи — 40 г, олії — 20—30 г, тваринних жирів — 10—15 г, яйця — 1 яйце на два дні.

Найбільшу кількість їжі споживають під час обіду (40 %), менше на сніданок (30 %) і ще менше на вечерю (20 %), на другий сніданок чи полуденок припадає 10 % добового раціону. Вечерю слід з’їдати не пізніше ніж за 2 г од до сну, щоб не порушити спокійний сон і не спричинити відкладання жиру.

Їжу готують у спеціальному приміщенні, яке називається кухнею.

Робочий стіл ставлять між газовою плитою та раковиною-мийкою. Важкий і об’ємний посуд зручно розмістити на нижніх полицях шафи, легкий посуд та інвентар — у підвісній шафі, столові прибори — у спеціальних ящиках з комірками (Мал.1).

 

Мал.1

  • Де зберігають продукти, які швидко псуються, та сухі про­дукти?

Які прилади застосовують для приготування їжі? Застосовують нагрівальні прилади — газову чи електричну плиту, жарильну шафу, кухонні електричні прилади і посуд (Мал. 2, 3). Під час роботи з ними слід суворо дотримуватися правил безпеки. Пам’ятайте, що необережне і неправильне користування нагрівальними приладами може спричинити ураження електричним струмом, опіки, пожежу тощо .

 

Мал. 2. Нагрівальні прилади: а). мікрохвильова піч; б). тостер; в). фритюрниця; г). електрична плита; ґ) газова плита

Електричний міксер

 

Електричний кухонний комбаїн

 

Електричний чайник

 

 

Мал. 3.

  • Назвіть загальні правила користування газовою плитою та ку­хонними електричними приладами.
  • Як потрібно економно використовувати електроенергію і газ під час приготування їжі?
  • Що потрібно робити перед тим, як працювати з харчовими про­дуктами?

Перш ніж починати роботу з харчовими продуктами, обов’язково потрібно:

  1. 1.Ретельно вимити руки з милом.
  2. 2.Одягти спецодяг. Волосся підібрати під косинку чи шапочку.
  3. 3.Якщо одяг має довгі рукави, закотити їх так, щоб вони не торкалися продуктів та посуду.
  • Якщо не дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог, то які можуть бути наслідки?
  • По закінченні приготування їжі прибирають приміщення, кухонний інвентар, посуд.

6. Закріплення вивченого матеріалу.

Технологічний диктант

1. Кулінарія — це мистецтво приготування їжі.

  1. 2.
  2. 3.
  3. 4.
  4. 5.
  5. 6.

7. Практична робота.

Ознайомлення з обладнанням кухні, різними видами посуду.

Учитель ознайомлює з обладнанням кухні (пояснення з практичним показом), показує, як користуватися електричними приладами та газовими плитами. Інструктаж з правил безпечної праці при використанні побутових нагрівальних приладів.

При користуванні газовою плитою (мал. 4):

  1. 1.
  2. 2.
  3. 3.
  4. 4.
  5. 5.3 хв, відкривши дверцята.
  6. 6.
  7. 7.

 

Мал. 4. Безпечні прийоми роботи з газовою плитою.

При користуванні кухонними електричними приладами:

  1. 1.Перед вмиканням електричного приладу в мережу перевірити, чи не зіпсований електрошнур і чи на ньому немає оголених місць.
  2. 2.Вмикати і вимикати прилади тільки сухими руками.
  3. 3.Вилку електричного приладу вмикати і вимикати з розетки, три­маючись тільки за її корпус, не тягнути за шнур. Стежити, щоб вилка щільно входила в гніздо розетки.

 

Мал. 5. Вмикання і вимикання вилки в розетку

 

  1. 4.Не залишати ввімкнуті електричні прилади без нагляду.
  2. 5.Після закінчення роботи вчасно їх вимикати.
  3. 6.Формування вмінь користуватися нагрівальними приладами.
  4. 8.

Мотивація та оцінювання навчальних досягнень учнів.

  1. 9.
  2. 1.
  3. 2.

а)             сервірування стола;

б)            культура приймання їжі;

в)             поведінка за столом.