Мета:
-формування предметних компетентностей: ознайомити учнiв поняттями “факти”, “судження”, навчити критично оцінювати інформацію, отриману Інтернету; розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцію, планувати свою діяльність, аналізувати робити висновки; виховувати iнформацiйну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
-формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовам; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність соціальні та громадянскі компетентності.
Обладнання: комп'ютери, вiдеоролик, таблиці “З-Х-Д”.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна.


Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Вправа “Репортер”
Учень “журналіст” бере інтерв'ю в учнів , які розповідають про відвідану з батьками або рідними інтернет-спільноту.
3.Повідомлення теми та мети уроку
-Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з поняттями “факти”, “судження”; навчитеся критично оцінювати інформацію, отриману з Інтернету.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу
1) Перегляд відеоролика.
Школярі переглядають відеоролик “Критичне оцінювання інформації, отриманої з Інтернету”, аналізують зміст.
(https://youtu.be/peAUXbnnwchs)
-Що таке інформаційна безпека?
-Яка інформація може завдати шкоди?
-Як ви розумієте вислів: “Безпечне користування Інтернетом”?
-Які види загроз існують в Інтернеті?
-Про які поради безпечного користування інтернетом ви дізналися?
-Коли відзначають Міжнародний день безпечного Інтернету?
2) Робота за підручником (с. 26-27).
Метод “Знаємо - хочемо дізнатися - дізналися”
Учні з'ясовують, що таке факти і судження.
Що відомо? Про що хочемо дізнатися? Про що дізналися?
В інтернеті можна дізнатися різні факти.
Інформацію можна отримати з різних джерел. Чи всі факти , подані в Інтернеті , є дійсними ?
Чи всі судження істинні?
Чи варто вірити емоціям ? Інформація має бути правдивою , актуальною , повною , зрозумілою , достовірною , цінною .
Факти – достовірна інформація , судження – особиста думка людини .
Інформацію слід перевіряти.

(Графу “Про що дізналися?” заповнюють наприкінці уроку.)
Вправа “Міркуємо!”
-З'ясуйте, які з висловлювань є фактами, а які - судженнями.
Дискусія
-Поміркуйте, хто з дiтей може переконати, що молоко - це корисно.
-Поясніть, що є фактом, а що - судженням.
3) Вправи для формування постави.
-Знизування плечима.
Сісти прямо, поставити обидві ноги на підлогу, руки вiльно опустити. Підняти плечі. Шию тримати прямо. Потім швідко опустити плечі вниз. (Повторити вправу кілька разів у швидкому темпі.)
-Зведення лопаток.
Сісти прямо, поставити обидві ноги на підлогу, руки вільно опустити. Тримаючи шию прямо, звести лопатки. Не піднімати плечі. Затриматися в такому положенні, а потім набути в. п. (Повторити вправу кілька разів у помірному темпі.)
2. Первинне застосування нових знань
1) Обговорення у загальному колі
Учитель зачитує поради, школярі - обговорюють та аналізують їх.
-Facebook та авторитетне нiмецьке видання Deutsche Welle, яке бореться з фейками, дали 10 слушних порад,
1. Будьте уважними до заголовків.
Фейкові новини часто мають яскраві назви, які написані великими літерами зі знаками оклику. Якщо заголовок здається вам неймовірним, то, швидше за все, так воно i є.
2. Придивіться до адреси URL.
Обов'язково перевірте назву ЗМІ: для поширення чуток часто створюють копії вiдомих сторінок або сайтів. Від оригіналів вони можуть відрізнятися парою літер у вебадресі або доменом - такі деталі легко не помітити.
3. Перевіряйте джерела.
Переконайтеся, що новину розмістило видання, якому ви довiрнете. Якщо матеріал написаний невідомою організацією, почитайте про неї. Як правило, на сайтах інтернет-видань є вкладка “Редакцiя” або “Про нас” . Звісно, довiряти новині можна більше, якщо її опублікували одразу декілька великих ЗМІ.
4. Стежте за помилками.
Багато фейкових сайтів припускаються грубих помилок в орфографії та пунктуації.
5. Уважно придивіться до фото- та відеоконтенту.
Фейкові новини містять підроблені фотографії та відео. Іноді фото можуть бути справжніми, але вирваними з контексту - неактуальними, зробленими в іншому місці, тощо. Визначити це можна, знайшовши оригінал фото (зазвичай він кращої якості, ніж його копії): коли i де він був уперше опублікований? Спробуйте пошукати картинку в Інтернеті, щоб перевірити її справжність, наприклад, через Google зображення.
6. Звертайте увагу на дати - дату публікації й ті дати, про які йдеться в новині.
Багато фейкових новин не мають дати публікації та повідомляють про події, яких нiколи не відбувалося.
7. Перевіряйте, від чого відштовхується автор.
Якщо не зазначено джерела інформації або наведено дослідження неназваних експертів - це ознака фейкових новин.
8. Пошукайте таку саму новину в інших виданнях.
Якщо такої новини немає більше ніде, то, швидше за все, ця інформація - фейк. Якщо про подію повідомили декілька видань, яким ви довiряєте, то така новина, найімовірніше, справжня.
9. А, може, це жарт?
Зверніть увагу на тон написання матеріалу, можливо - це лише гумор. В епоху Twitter кожен може стати комедіантом або вважати себе таким. І це призводить до плутанини. Якщо історія здається дуже дивною, щоб бути правдою, переконайтеся, чи не сатира це. 10.Будьте пильними!
Haвіть перевірені джерела можуть помилятися. Ставтеся критично до того, що читаєте, і ділиться тільки достовірною, на вашу думку, інформацією. Факти, на відміну від фейків, рідше стають вірусними. Брехня поширюється швидше.
2) Робота за підручником (с. 27-28)
Вправа "Міркуємо!"
- Прочитайте текст. Поміркуйте, як із ним пов'язаний зміст приказки "Довіряй, але перевіряй".
Висновок. Потрібно оцінювати інформацію, отриману з інтернету.
Робота в групах
-Обговоріть у групах, чи відомі вам ситуації, коли внаслідок сприйняття чиїхось суджень як фактів було отримано неправдиву інформацію. До яких наслідків це призвело?
Робота за малюнком
-Розгяньте зображення. Поміркуйте, хто яким джерелом інформації користувався. Які наслідкі це мало? Чому?
Вправа " Запитання - відповідь"
Учні читають повідомлення 1 і 2, дають відповіді на запитання.
3) Практична робота.
Завдання 1. Знайдіть в інших джерелах підтвердження фактів, у наведених повідомленнях.
Завдання 2. Навчіться оцінювати джерела інформації в Інтернеті.
Школярі читають порядок виконання роботи в підручнику (с.28), виконують завдання, роблять висновок.
4)Вправи для профілактики зорової втоми і короткозорості.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Творча вправа.
Завдання. Скласти твердження, одне з яких є фактом, інше - судженням; підготувати до них ілюстрації.
2) Досліжницьке завдання.
Відкрити головну сторінку сайта, який часто відвідужте. Проаналізувати її. Оцінити надійність цього джерела інформації.
3) Скарбничка цікавого.
Учні ознайомлюються з поняттям " софізм" (підручник с.27), наводять приклади слфізмів.
ІІІ. Заключна частина
1. Метод "Знаємо - хочемо дізнатися - дізналися"
Школярі заповнюють графу "Про що дізналися?".
2. Самоперевірка
Учні дають відповіді на запитання для самоперевірки (підручник с.29).
3. Рефлексія. Вправа " Резюме"
Педагог пропонує учням підбити підсумки своєї діяльності на уроці, створивши резюме з використанням ключових фраз.
-Під час уроку мені вдалося...
-Найважливішим завданням для мене стало...
-Під час роботи в мене виникли почуття...
-Мене зацікавили питання...
-Мені забракло таких знань та вмінь...
-У цих питаннях я б хотів (хотіла) розібратися докладніше...