МЕТА ЗАНЯТТЯ:
Навчальна: Сформувати знання про будову токарно-гвинторізного верстата, основні його вузли і принцип роботи.
Виховна: виховувати культуру праці, працелюбність, бережне відношення до майна;
Розвиваюча: розвивати технічне мислення, сприяти розвитку координації  рухів;

ОБЛАДНАННЯ: верстат ТВ – 4, плакат «Кінематична схема токарно-гвинторізного верстата».
ТРУДОВІ ДІЇ, ПРИЙОМИ ТА ОПЕРАЦІЇ : прийоми керування верстатом.
ЛІТЕРАТУРА:
1 – Лабораторно-практические работы по техническому труду: Пособие для учителей. – М.: Просвещение, 1983.
2 –   Ю.М. Лукьянов Обучение учащихся работе на металлорежущих станках, К.: Радянська школа, 1978.
3 – Терещук Б.М., Туташинскький В.І., Загорний В.К. Трудове навчання: підручник для 7 класу – Київ: Генеза, 2007
4 – Трудове навчання: навчальний посібник для 7 кл. серед. загальноосвіт. шк. Мадзігон. В.М., Левченко Г.Є. – К.: Освіта, 1997
ТИП УРОКУ: комбінований. ЧАС: 90 хвилин.


ПЛАН
1. Організаційна частина.....................................................................2 хв.
2. Перевірка раніше вивченого матеріалу.......................................10 хв.
3.Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності......................3 хв.
4. Викладення нового матеріалу......................................................20 хв.
5. Закріплення вивченого матеріалу..................................................5 хв.
6. Вступний інструктаж………………………………………………5хв.
7. Самостійна практична робота учнів…………………………….30хв.
8. Заключний інстуктаж……………………………………………10хв.
9. Завдання для виконання дома……………………………….…2 хв.

10. Прибирання робочих місць і приміщення майтерні черговими……….3 хв.

ХІД І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ
I. Організаційна частина
Учні заходять в спецодязі у майстерню. Чергові назначаються за графіком та повідомляють інформацію про відсутніх. Учитель перевіряє перевіряє підготовленість учнів до заняття (наявність зошитів).

II. Перевірка раніше вивченого матеріалу
Домашнє завдання за допомогою карток (Додаток А). Учні працюють в парах.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
Тема уроку (записується на дошці) Будова і основне призначення токарно-гвинторізного верстату.
 Мета уроку: ознайомитись з основними вузлами токарно-гвинторізного верстату ТВ-4.
Ця тема дуже важлива для вивчення. На верстаті ТВ – 4 можна виконувати різноманітні операції по обробці металу. Ці знання Вам знадобляться на наступних уроках трудового навчання, а можливо у подальшому вашому житті.

IV. Викладення нового матеріалу
Токарний верстат належить до групи технологічних машин — металорізальних верстатів. На ньому з металів та інших матеріалів зняттям стружки із заготовки за допомогою різальних інструментів дістають вироби потрібних форми і розмірів. Обертовий рух заготовки на токарному верстаті називають головним рухом, а поступальний рух обробляючого інструмента уздовж осі оброблюваної заготовки — рухом подачі.
Верстати, на яких обточують деталі і нарізують різьбу, називають токарно-гвинторізними. У нашій шкільній майстерні знаходиться верстат ТВ - 4

Оснівні   частини   токарно-гвинторізного верстата і органи керування ним:
а — передня бабка; б — шпиндель: в — трикулачковий патрои;
г — супорт; д — задня бабка: е —фартух; є — станина; ж — ходовий гвинт; з — ходовий вал; і — коробка подач. 1 — кнопки вникання і вимиканий електродвигуна; 2— ручка вмикання ходового вала (ходового гвинта); З — ручка для встановлення величини подачі або кроку різьби; 4 — ручка зміни напряму подачі; 5, 6 — ручки встановлення частоти обертання шпинделя: 7 — електролампа; 8 — захисний екран; 9 — ручка кріплення різцетримача; 10 —ручка гвинта поперечної подачі супорта; 11 — ручка кріплення пінолі задньої бабки; 12 — ручка гвинта подачі верхніх полозків; 13 — ручка кріплення задньої бабки; 14 — маховик переміщення пінолі задньої бабки; 15 — кнопка вмикання рейкової шестерні; 16 — маховик переміщення каретки; 17 — ручка вмикання гайки ходового гвинта; 18 - -ручка вмикання поздовжньої подачі; 19 — вимикач електролампи;    20 — вимикач    електричної    мережі.

Будова верстата. Верстат складається з таких основних частин: станини, передньої бабки, задньої бабки, супорта, гітари, коробки подач, фартуха, клинопасової передачі.
Станина  є основою і призначена для монтажу всіх основних складальних одиниць верстата. По напрямних станини переміщуються каретка супорта і задня бабка.
Передня бабка  установлюється в лівій частині станини для закріплення заготовки і надання їй обертового руху. У верстатах ТВ-4 у передній бабці розміщена коробка зміни швидкостей.
Задня бабка  підтримує вільний кінець довгих заготовок, а також кріпить різальні інструменти (свердла, зенкери, розвертки). Вона складається з трьох основних частин: корпусу, пінолі і плити. У конічний отвір пінолі можна встановити центр або інструмент. В разі потреби корпус задньої бабки зміщують у поперечному напрямі для обточування конусних отворів.

1—рукоятка переміщення поперечної каретки;                                               
2 - каретка   подовжнього   переміщення; 3-гвинт механізму поперечного   переміщення; 4—каретка поперечного переміщення; 5-фікссуючий гвинт поворотного круга верхньої каретки; 6-верхня каретка;  7-різцетримач;  8-рукоятка фіксування різцетримача;  9—гвинтовий механізм верхньої каретки;  10-рукоятка переміщення верхньої каретки
Супорт  призначений для кріплення різців у різцетримачі і переміщення їх у подовжньому й поперечному напрямах  відносно оброблюваної  заготовки  вручну  або механічно. Будова супорта показана на малюнку.
Гітара  призначена для передавання обертання від коробки зміни швидкостей до коробки подач.
Коробка подач  передає обертання на ходовий гвинт або ходовий вал. її конструкція дає змогу налагоджувати верстат на потрібну подачу або на крок нарізування різьби.
Клинопасова передача  призначена для передавання обертового руху від електродвигуна  на вал коробки зміни швидкостей.
Фартух  призначений для ручної подовжньої подачі супорта, а також для механічної подовжньої подачі від ходового валика  і ходового гвинта Фартух:
1—маховик ручної подачі; 2-ходовий валик; 5-кнопка включення
механічної подачі від ходового валика;  4-зубчасте колесо;
5—рейкова шестірня; 6-зубчасте колесо; 7-зубчаста рейка;
8-зубчасте колесо; 9—черв'як; 10-рознімна гайка; 11-ходовий гвинт;
12-рукоятка включення механічної подачі від ходового гвинта
при нарізуванні різьби; 13-рукоятка включення механічної подачі
Ручна подача здійснюється за допомогою маховика 1, на валі якого є зубчасте колесо, що зачіплюється із зубчастим колесом 4, насадженим на валик з рейковою шестірнею 5. Це колесо перебуває у постійному зачепленні із зубчастою рейкою 7, прикріпленою до станини.
Механічну подачу від ходового валика 2 здійснюють через черв'як 9, насаджений на ковзну шпонку. Черв'як обертає колесо 6, і через кулачкову муфту та зубчасті колеса 4 і 8 рух передається на рейкову шестерню. Для включення механічної подачі рукоятку 13 треба повернути на себе.
Механічна подача від ходового гвинта 11 здійснюється поворотом рукоятки 12 униз. При цьому обидві половини рознімної гайки 10 з'єднуються з ходовим гвинтом.
При нарізуванні різьби рейкове колесо треба виводити із зачеплення з рейкою кнопкою 3.
 I-вал електродвигуна; II,III,IV - проміжні вали коробки зміни швидкостей; V-шпиндельний вал; VI-вал допоміжної передачі; 1-15- зубчасті колеса коробки зміни швидкостей.
Коробка зміни швидкостей  складається із циліндричних зубчастих передач, а вони, як і пасові, характеризуються передаточним числом. Для зміни частоти обертання шпинделя в коробці зміни швидкостей є блоки зубчастих коліс, які можна переміщувати уздовж вала на шліцах або шпонках.
Розглянемо роботу коробки зміни швидкостей на кінематичній схемі. У кінематичній схемі верстата є два ланцюги передачі руху: ланцюг головного руху і ланцюг подачі. У ланцюгу головного руху обертання від електродвигуна передається через клинопасову передачу (вали /—II), через зачеплення коліс 1—3 на вал ПІ, 3—11 на вал IV і через зачеплення коліс 9 - 15 на шпиндельний вал V.
На валі IV установлено два блоки зубчастих коліс. Зуби коліс блока 11, 12, 13 можуть входити у зачеплення із зубчастими колесами З, 4, 5, що нерухомо закріплені на валі III, а блок 14, 15 — у зачеплення з колесами 8 і 9  на валі V.
У коробці зміни швидкостей змонтований реверсивний механізм обертання шпинделя. До механізму входять зубчасті колеса 6 і 7, що жорстко сидять на валі V, проміжне зубчасте колесо 2 на валі III і рухоме зубчасте колесо 10 на валі VI. Якщо колесо 10 зачеплене з колесом 6, то воно обертається за годинниковою стрілкою. Якщо ж воно зачеплене з проміжним колесом 2,— напрям його обертання буде протилежним.

V. Закріплення вивченого матеріалу
Закріплення нового матеріалу проводиться методом фронтального опитування. Ставляться такі питання:
1. Які основні частини токарно-гвинторізного верстата? (станина, передня та задня бабки, супорт, гітара, коробка подач, клинопасова передача, фартух, коробка зміни швидкостей);
2.  У чому подібність і відмінність токарно-гвинторізного верстата і токарного верстата для обробки деревини? (Подібність  токарного по дереву і токарно-гвинторізного верстатів полягає в тому, що  вони належать до групи технологічних машин. Це виявляється в типовості деталей і механізмів, у кінематичних схемах, умовах і правилах експлуатації, застосовуваних пристроях.
Відмінність — у їх призначенні. Токарний — для обробки деревини — зовнішніх і внутрішніх поверхонь (циліндричних, фасонних, конічних). А токарно-гвинторізний верстат виконує операції як свердлильного, так і токарного);
3.  Для чого призначена коробка зміни швидкостей токарного верстата? (Для зміни частоти обертання шпинделя);
4.  Для чого призначений гітарний механізм? (для передавання обертання від коробки зміни швидкостей до коробки подач).

VІ. Вступний інструктаж
Тема Робота на токарно-гвинторізному верстаті.
Мета Ознайомтеся з призначенням і будовою токарно-гвинторізного верстата. Вчитель  повідомляє правила безпечної роботи при роботі на верстаті:
1.    Без дозволу вчителя не вмикати верстата.
2.    Перевірити перед включенням верстата наявності коврика чи дерев`яної підставки.
3.    На холостому ходу перевірити справність верстата.
4.    Працювати тільки у спецодязі і окулярах.
5.    Тримати правильну позу при точінні.
Вчитель пояснює критерії оцінювання за практичну роботу та розподіляє учнів за робочими місцями, видає завдання для практичної роботи.

VII. Самостійна практична робота учнів
Учні індивідуально працюють над виконанням завдань за картками (Додаток Б). Під час роботи вчитель проводить обхід робочих місць і слідкує за ходом виконання трудових дій, прийомів і правильністю виконання завдань, виконання учнями правил безпеки праці. В кінці практичної роботи вчитель проводить опитування і оцінювання за критеріями як дотримання правил безпечної роботи, так і за правильністю виконання практичної роботи.

VIII. Заключний інстуктаж
Вчитель повідомляє про досягнення мети практичної роботи, повідомляє оцінки кожному учню та мотивує їх, робить аналіз помилок та недоліків у роботі учнів.

IX. Завдання для виконання дома
Вивчити матеріал по темі в зошиті.

X.  Прибирання робочих місць і приміщення майтерні черговими
Чергові  роблять пирбирання майстерні.