ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
ВИХОВНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
ВИХОВНИЙ НАПРЯМ
Мета: ознайомити учнів з психічною та духовною складовими здоров'я; учити порівнювати різні настрої; сприяти емоційному розвантаженню, комфортності учнів; розвивати вміння створювати та підтримувати гарний настрій; виховувати почуття гармонії з навколишнім світом.
Обладнання: м'яка іграшка — Кіт Леопольд; ТЗІІ для музичного супроводу та перегляду мультфільму; реквізит для оформлення «галявини»; матеріали і канцелярське приладдя для ігор.
Хід заходу
І. Вступна частина — прогулянка лісовою галявиною (під музичний супровід із мультфільму «Літо кота Леопольда»)
У ч и т е л ь. Веселою піснею вас зустрів Кіт Леопольд. Він сьогодні подорожуватиме разом з нами. Ми потрапили на «Галявину настрою». Ось ваблять до себе духмяні лісові ягоди, усміхаються чарівні квіти пелюстками, пахне хвоя ялин і сосен!
- Вам тут подобається?
- Які бажання виникли у вас, коли ви потрапили на цю галявину?
- Які органи чуття допомогли вам здійснити ваші бажання?
- Чи завжди нас радує те, що ми бачимо і чуємо?
- Уявіть, що вам запропонували скуштувати лимон, солоний огірок, перчину, мед. Покажіть виразом обличчя, як ви їстимете кожен із цих продуктів.
- Чи всі смаки нам приємні?
- Які запахи вам подобаються, а які — ні?
ІІ. Основна частина
- Кіт Леопольд завітав до нас із подарунками, але не простими, а повчальними. Дізнаймося, якими саме!
Діти переглядають фрагменти мультфільму «Вінні-Пух та його друзі».
- Який настрій мали герої мультфільму?
- Як він змінився?
- Чому це сталося?
- Настрій для кожного з нас має дуже важливе значення. Він впливає на все: самопочуття, навчання, спілкування з оточуючими. Якщо людина тривалий час перебуватиме в поганому настрої, вона може серйозно занедужати.
Слухання й обговорення оповідання «Дошка образ».
ДОШКА ОБРАЗ
Один хлопчик дуже часто перебував у поганому настрої. У такому стані він міг ображати оточуючих, завдавати їм болю, руйнувати все навколо.
Мама дала сину дерев'яну дощечку, молоток і цвяхи.
- Коли ти будеш не в гуморі, забивай по цвяху в дошку. Тобі стане легше.
Минуло кілька днів. Хлопчик прибіг до матері попросити ще цвяхів, бо ті скінчилися. Жінка побачила дощечку і попросила сина розповісти, через що він забивав цвяхи у дощечку.
- Мені не дав погратися своєю іграшкою Микола. Я його хотів ударити, але потім згадав про дошку і взявся за молоток. Замість того, щоб пхнути ногою кішку, яка дратувала мене своїм нявканням, я забив ще одного цвяха. А вчора ти змусила мене вчити абетку. Це зіпсувало мені настрій, і я...
- Зрозуміло,— сказала мама.— Тепер спробуй повитягати назад усі цвяхи.
Довго й тяжко виконував це завдання хлопчик.
- Витягати довелося значно складніше, ніж забивати,— зауважила мама. — Але вся наука — на дощечці. Поглянь, які на ній глибокі й колючі сліди від забитих цвяхів! Такі образи на тривалий час залишають душевні рани. Чи маємо ми право «забивати цвяхи» в серця інших людей тільки через те, що перебували в поганому настрої?
- Як ви гадаєте, що відповів хлопчик своїй мамі?
- Чи потрібно чекати, поки настрій зміниться сам по собі, не докладати жодних зусиль?
- Радість, спілкування з друзями, захоплива робота, перегляд улюбленого фільму, весела пісня роблять настрій піднесеним. Не дарма у народі кажуть: «Коли весело живеться, до роботи серце рветься», «Коли настрій гарний, то й робота ладиться».
Наш друг Леопольд упевнений, що тільки з гарним настроєм можна вирости здоровим, красивим, добрим, сильним.
?? Валеологічна пауза «Як ти це робиш?»
- Рухами та мімікою покажіть, як ви:
? їсте смачну страву;
? вдихаєте аромат улюблених пиріжків;
? спите на м'якенькій подушці;
? отримуєте подарунок на свято;
? вітаєте друга з Днем народження;
? засмучуєтеся.
- Яке обличчя приємно бачити: радісне чи засмучене?
?? Робота в групах «Смайли»
Учням роздають смайлики, що ілюструють радість, сум, байдужість. Учитель пропонує об'єднатися у три групи — «Піщинки», «Фарби» й «Намистинки».
- Оберіть смайлик, що вам найбільше подобається. Обговоріть спочатку у групах, а потім — з усіма, чому ви обрали саме його.
- Намалюйте смайлик, що ви обрали. Група «Піщинки» — пальчиками на піску, група «Фарби» — фарбами на папері, а група «Намистинки» — виклавши намистинки на парті.
- Вам сподобалося працювати в групах?
- Які назви ви придумали б створеним вами смайликам?
?? Гра «Моя улюблена річ»
- Кіт Леопольд запевняє, що колір, форма, розмір предметів також можуть впливати на настрій. За розповіддю спробуйте уявити мою улюблену річ.
- Тепер поміняємося ролями: ви описуватимете свою улюблену річ, а я разом з учасниками гри спробую її відгадати.
Заключна частина
?? Вправа «Сонячний віночок»
На дошці — зображення сонечка без промінців. На одній із парт розкладені різнокольорові стрічки, до зворотного боку яких прикріплено липкі смужки.
- Ми створили такий чудовий настрій на галявині, що з-за хмарки визирнуло сонечко. Простягніть до нього свої долоньки, відчуйте ласкаве тепло на руках. Посміхніться сонечку і подаруйте йому стрічку свого настрою.
Діти на власний розсуд обирають стрічку певного кольору і прикріплюють її до сонечка як промінець.
- Погляньте, яким стало сонечко! Із чим його можна порівняти? Леопольд розмірковував, проте так і не зміг визначитися. Погляньте, які малюнки він дібрав.
На парті — малюнки веселки, українського віночка, соняшника, бублика, м'яча.
- Оберіть зображення, що вам найбільше нагадує сонечко. Чому ви обрали саме ці малюнки?
?? Рефлексія
- Як настрій впливає на наше здоров'я?
- Котові Леопольду сподобалося відпочивати з нами на лісовій галявині. Наш друг зичить вам якомога частіше перебувати в гарному настрої та ділитися ним з іншими людьми.
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).