Загартовування. Способи загартовування ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
 
Мета: розглянути поняття «загартовування» і його значення для людини; продовжити формувати уявлення про природні фактори, що сприяють зміцненню здоров'я людини; розвивати вміння практично використовувати природні чинники для загартування; виховувати потребу загартовувати свій організм.

Обладнання: сюжетні малюнки; малюнок світлофора.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
 
- Прочитайте наш девіз, потисніть одне одному руки, приготуйтеся до співпраці.

На дошці — девіз уроку.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

?? Розминка

- Які продукти обов'язково слід вживати щодня?

- Які правила здорового харчування вам відомі?

- З чого складається їжа?

- Які вітаміни вам відомі?

- Скільки води необхідно випити людині щодня?

- Чому необхідно вживати різноманітну їжу?


ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Сьогодні до нас на урок завітав лікар Бадьоркін.

Л і к а р  Б а д ь о р к і н.  Девіз мого життя: «Здоровому все здорово!». Для того щоб бути здоровим, я щодня роблю зарядку.

- А ви? (Відповіді дітей.)

- Діти, про який важливий фактор зміцнення здоров'я ми ще не говорили?

IV. Повідомлення теми і мети

- Кожен з нас — частина природи. Тому ми відчуваємо її вплив, щоразу пристосовуємося до змін у природному середовищі. Щоб легше і швидше переносити зміни погоди, слід загартовуватися.
 
26.03.2015-1с          26.03.2015-1сс

V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. «Мозковий штурм»

- Які процедури загартовування вам відомі? (Умивання холодною водою, обтирання мокрим рушником, щоденні прогулянки на по вітрі за будь-якої погоди, прийняття душу, систематичне миття ніг холодною водою, купання, ходити влітку босоніж, сонячні ванни, купання в басейні, обливання.)

Діти називають, а вчитель записує на дошці.

- Молодці! Ви назвали багато процедур загартовування.

- Чи є серед вас сміливці, які займаються загартовуванням?
 
26.03.2015-1сс1          26.03.2015-1сс2

2. Повідомлення вчителя

- Що означає сам термін «загартовування організму людини»? Погляньмо на дошку і прочитаємо визначення: «Загартовування організму людини — це підвищення опору організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища й виховання в ньому здатності пристосуватися до атмосферних і температурних коливань».

Суть загартовування — у тренуванні організму. Але загартовуватися можна лише тоді, коли дитина здорова. Проводити загартовування слід систематично, без перерв, протягом усього року. У кожної людини є троє надійних помічників: свіже повітря, сонце і вода, що допомагають рідше хворіти.
 
26.03.2015-1сс3          26.03.2015-1сс4

3. Робота над загадками
 
? Гріє, гріє, припікає,
Всіх у воду заганяє. (Сонце)

? Без рук, без ніг, а цілий світ пройде. (Вода)

? Куди ступиш — всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
 
4. Фізкультхвилинка
 
Швидко встали.
Вгору підтягнулись.
Руки опустили.
Подивились вниз.
Посміхнулись весело.
Носик свій дістали.
Знову підтягнулись
І рівненько стали.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в групах

- Об'єднайтеся у три групи за кольорами: «сонце» (жовтий), «повітря» (блакитний), «вода» (синій).

Завдання групам: у вас на столі — аркуш, поділений навпіл. Запи¬шіть, які корисні та шкідливі процедури загартовування вам відомі.

1-ша група — з сонцем;

2-га група — з водою;

3-тя група — з повітрям.

Завдання слід виконати впродовж 3 хв.

- Діти, що означають ці три кольори?

- Що нагадує вам цей малюнок?

- Правильно, світлофор.

- Що означає жовтий колір світлофора?

- Так, попередження. Я вам допоможу. Щоб процедури шкодили здоров'ю, потрібно загартовуватися поступово, систематично і дозовано.

- А чи розумієте ви значення цих слів?

Поступово означає починати з найпростішого, зокрема обливання починати з такої температури води, що приємна вашому тілу, і поступово знижувати її.

Систематично означає регулярно, наприклад, гуляти на вулиці за будь-якої погоди.

Дозовано — це певний період часу; тобто купання слід розпочинати з 1-2 хв., а потім час поступово збільшувати.

2. Робота за підручником (с. 28-31)

- Складіть правила загартування:

? за допомогою сонячних променів;
? повітрям;
? водою.

- Підсумуймо наші знання з теми «Фізична складова здоров'я».

VII. Контроль знань

?? Тестування

1. Складові здоров'я:

а) фізична, психічна, соціальна, духовна;
б) спортивні, атлетичні, боксерські;
в) білки, жири, вуглеводи.

2. Здоровий спосіб життя — це:

а) заняття музикою, малюванням, читанням книг;
б) прогулянки на свіжому повітрі, заняття в спортивних секціях;
в) паління, вживання алкоголю, наркотиків.

3. Правила догляду за ротовою порожниною:

а) жувати цілий день гумку;
б) зуби не чистити, вживати багато солодощів, не лікувати зуби;
в) чистити зуби двічі на день; чистити щічну, піднебінну, язикову поверхні зубів; змінювати щітку через 3 місяці.

4. Назвати чинники загартування:

а) засмагати цілий день, пити неочищену воду;
б) сонце, повітря, вода;
в) гарячі ванни, тепла, не провітрювана кімната.
 
26.03.2015-1сс5          26.03.2015-1сс6

5. Назвати складові їжі:

а) білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни;
б) крупи, риба, сир;
в) овочі, молочні продукти, м'ясо.

6. Якщо хочеш бути здоровим:

а) цілий день дивись телевізор, грай у комп'ютерні ігри;
б) багато рухайся, правильно харчуйся, роби добрі вчинки;
в) тепло одягайся, багато їж і зловживай солодощами.

VIII. Підсумок уроку

?? Вправа «Зворотний зв'язок»

- Я, (ім'я вчителя), на цьому уроці зрозуміла, що потрібно загартовуватися для того, щоб...

Діти стоять по колу та продовжують фразу.

 
Комплекс вправ для формування правильної постави 1

1. Розвести руки в сторони, водночас піднятися на носки — вдих, опустити руки й опуститися на всю стопу — видихнути.

2. Руки на поясі, відвести лікті назад і відставити ліву ногу назад на носок, прогнутися — вдих, приставити ногу, злегка нахилитися вперед — видих, те саме правою ногою.

3. Нахили тулуба в сторони.

4. Повороти тулуба з розведенням прямих рук у сторони.

5. Нахили вперед із прямою спиною.

6. Напівприсідання, присідання.

 
Комплекс вправ для формування правильної постави 2

1. Руки внизу, долоні вперед. Підняти руки через сторони вверх, потягнутися (не прогинаючись) і повернутися у В. П.

2. Руки на поясі. Присісти, руки вперед (тулуб тримати прямо).

3. Підняти праву (ліву) зігнуту в коліні ногу під прямим кутом уперед, руки нагору.

4. Ноги на ширині ступні, руки назад «у замок ». Піднятися на носки, руки назад. Повернутися у В. П.

5. Руки назад, зігнуті в ліктях (рука в руці). Перекат з носка на всю ступню.

 
Комплекс вправ для формування правильної стопи 1
 

з/п

Вихідне положення

Зміст вправи

Тривалість

виконання

Методичні

рекомендації

1

Сидячи на стільці. Ноги на ширині ступні, руки на колінах

Піднімати носки, згинаючи пальці ніг

7-10 разів

Темп повільний

2

Сидячи на стільці. Стопи разом

Розвести та з’єднати п’яти, не відриваючи носки від підлоги

7-10 разів

Темп повільний

3

Сидячи на стільці. Ноги витягнуті вперед, руки на колінах

Витягувати носки стоп від себе та на себе

7-10 разів

Темп повільний

4

Сидячи на стільці. Під ногами — папір

Скатати папір стопами у кулю, потім розгладити її та порвати

7-10 разів

Темп повільний

5

Сидячи на стільці. Під ногами — рушник

Захопити пальцями ніг рушник і підтягувати його під середину стопи

7-10 разів

Темп повільний


 
Комплекс вправ для формування правильної стопи 2

з/п

Вихідне положення

Зміст вправи

Тривалість

виконання

Методичні

рекомендації

1

Сидячи на стільці

Згинати і розгинати пальці ніг

7-10 разів

Темп повільний

2

Сидячи на стільці. Ноги на ширині ступні, руки на колінах

По черзі відривати від підлоги носки, а потім — п’яти

7-10 разів

Темп повільний

3

Сидячи на стільці. Ноги витягнуті вперед, руки на колінах

Колові рухи стопами в середину

7-10 разів

Темп повільний

4

Сидячи на стільці. Стопами обхопити м’яч

Повільно піднімати та опускати м’яч з напруженням

7-10 разів

Темп повільний

5

Сидячи на стільці. Стопами упертися в ніжки стільця

Руки за головою в замок. Колові повороти тулуба з напруженням

7-10 разів

Темп вільний


 
Пам'ятка «Профілактика плоскостопості та викривлення хребта»

1. Сиди рівно, злегка нахиливши голову вперед.

2. Стеж за собою: не горбся, голову тримай рівно, а плечі дещо відводь назад.

3. Правильно сиди за партою.

4. Не лягай грудьми на край стола чи парти.

5. Коли ти сидиш, то відстань між тобою і столом має дорівнювати ширині твоєї долоні.

6. Обидві ноги став всією ступнею на підлогу.

7. Відчувши втому, відкинься на спинку стільця, заклади руки за спину.
 
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).