Корисна та якісна їжа — свідомий вибір кожної людини ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
 
Мета: поглиблювати знання учнів про корисну та якісну їжу; учити визначати якісну і корисну їжу, встановлювати зв'язок між харчовою цінністю і корисністю продуктів та фізичним розвитком, самопочуттям; формувати свідоме ставлення до правильного вибору продуктів; виховувати навички здорового харчування.

Обладнання: таблиці «Складові їжі»; м'яч; малюнок стола; зображення фруктів; слайд «Отрути-добавки»; сигнальні картки.

Тип уроку: урок-тренінг.

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Знайомство

- Вітаю вас, діти! Пропоную кожному назвати своє ім'я та продовжувати фразу: «На мою думку, їжа - це...»

2. Повідомлення «Що відбуватиметься на тренінгу?»

- Сьогодні ми ознайомимося з правилами вибору корисної та якісної їжі.

- На які запитання ви хотіли б отримати відповіді?

3. Вправа «Очікування»

Учні записують свої очікування на паперових зображеннях фруктів і прикріплюють їх навколо малюнка із зображенням столу.

ІІ. Основна частина

1. «Мозковий штурм»

- Ми маємо з'ясувати, про що слід дбати, забезпечуючи свій організм поживними речовинами. Основна наша турбота повинна полягати в тому, щоб у продуктах містилися всі необхідні складові їжі.

- Які складові їжі вам відомі?

2. Складання схеми «Складові їжі»

На дошці — таблиця (жири, білки, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни, вода).

3. Робота в групах

Завдання для 1-ї групи

- Чим корисні білки для людського організму?

- У яких продуктах вони містяться?

Завдання для 2-ї групи

- Чим корисні для людського організму жири?

- Які продукти слід вживати, щоб збагатити свій організм жирами?

Завдання для 3-ї групи

- Яка користь вуглеводів для людського організму?

- Які продукти слід вживати, щоб забезпечити свій організм вуглеводами в достатній кількості?

Завдання для 4-ї групи

- Чому мінеральні речовини вкрай необхідні нашому організму?

- Які мінеральні речовини вам відомі?

- У яких продуктах вони містяться?

Завдання для 5-ї групи

- Чому воду вважають основою життя?

- Яку кількість рідини має вживати людина на добу?

- Яку воду потрібно вживати для пиття?

Завдання для 6-ї групи

- Що таке вітаміни?

- Які вітаміни вам відомі?

- У яких продуктах містяться вітаміни А, С, Б?
 
25.03.2015-2.снннннjpg          25.03.2015-2.ссjpg

4. Інформаційне повідомлення

- Продукти харчування також мають бути свіжими, чистими, якісними, щоб вони своєчасно і легко засвоювалися організмом. Кожна людина має власні потреби в їжі. Для дитячого організму потрібно багато поживних речовин для зростання і розвитку. Тому діти повинні вживати їжу, що містить різноманітні складові.

5. Фізкультхвилинка
 
Раз, два!
Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три,чотири!
Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять, шість!
Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
 
6. Гра «Так — Ні»

- Кожній групі я пропоную ситуацію. Ви маєте сформулювати думку, висловлену в твердженнях, тобто погодитися або заперечити її.

? Якість їжі можна визначити за зовнішнім виглядом, яскравістю упаковки? (Ні)
? Можна визначити якість їжі за запахом? Більшість зіпсованих продуктів мають неприємний запах. (Так)
? Необхідно уважно читати те, що написано на упаковці продуктів, особливу увагу слід звертати на дату їх виготовлення й термін зберігання. (Так)
? Якість їжі пов'язана не лише з її свіжістю, але й складом. (Так)
? Їжа має бути жирною, дуже гострою або дуже солоною. (Ні)
? У їжі можуть міститися речовини, що не є корисними для вашого організму. Наприклад: різноманітні консерванти, барвники, смакові добавки. (Так)

25.03.2015-2.сс1jpg          25.03.2015-2.сс2нннннjpg
 
7. Розглядання таблиці « Добавки-отрути» (заборонені в Україні)

Е 121 — (цитрусовий, червоний — 2) — барвник;
Е 123 — (амарант) — барвник;
Е 240 — (формальдегід) — консервант.

- На упаковках із продуктами можуть бути відомості про харчові добавки і консерванти. З-поміж них є добавки-отрути, заборонені в Україні, але допустимі в імпортних продуктах.

Діти, будьте обережними, обираючи імпортні продукти!

ІІІ. Заключна частина

1. Підбиття підсумків

- Як потрібно правильно обирати продукти харчування?
25.03.2015-2.сс4jpg
?? Вправа «Мікрофон»

2. Зворотний зв'язок

- Наше заняття добігло кінця. Пропоную вам продовжити фразу: «Цей тренінг навчив мене...»

- Чи справдилися ваші очікування?

- Які саме?

- Перенесемо фрукти, на яких записані ваші очікування, до столу.

- Діти, який настрій залишив у вас наш тренінг?

3. Прощання

- Я дякую вам за плідну роботу, за гарний настрій! А тепер пропоную підвестися, узяти свого сусіда за руку та продовжити фразу: «Я бажаю тобі...»
 
 
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).