ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
Мета: учити школярів правильно харчуватися; дати поняття про складові їжі та її енергетичну цінність; розширити уявлення про необхідність вживання різноманітної їжі, достатньої кількості води; виховувати відповідальність за своє здоров'я.
Обладнання: карта подорожі; предметні малюнки; корони для вистави.
Тип уроку: урок-подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день! Вітаємось!
Всі ми посміхаємось.
А ще справи є у нас,
На навчання треба час.
Всі ми посміхаємось.
А ще справи є у нас,
На навчання треба час.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1-й у ч е н ь
Усе в житті піде чудово,
Якщо будеш ти здоровим:
І духовно,і фізично
Якщо будеш ти здоровим:
І духовно,і фізично
Будеш людям симпатичним.
2-й у ч е н ь
Добрим, чесним, милосердним,
Пам'ятати будеш твердо,
Що і як робити треба,
Щоб тобі земля і небо,
У ділах допомагали
Силу і любов давали.
Пам'ятати будеш твердо,
Що і як робити треба,
Щоб тобі земля і небо,
У ділах допомагали
Силу і любов давали.
3-й у ч е н ь
Тож розумного навчайся,
А шкідливого цурайся.
Будь веселим і кмітливим,
Будь здоровим і щасливим!
А шкідливого цурайся.
Будь веселим і кмітливим,
Будь здоровим і щасливим!
4-й у ч е н ь
Знаєш ти і знаю я:
Найбільше щастя — це здоров'я.
Здоров'я — це цінність,
Яку нам треба не згубить.
Найбільше щастя — це здоров'я.
Здоров'я — це цінність,
Яку нам треба не згубить.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми вирушимо в подорож.
На екрані — карта подорожі.
1) Зупинка місто «Добростравія».
2) Зупинка «Вітамінна».
3) На гостині у Господарочки.
4) Зупинка «Пам'ятайко».
5) Подорож з принцесою Смачнулею.
IV. Робота над темою уроку
?? Проблемне запитання
- Як ви вважаєте, навіщо людина щодня вживає їжу?
1. Зупинка «Добростравія»
?? Робота за підручником (с. 22)
Існують 4 групи їжі, яку ми вживаємо:
? хлібобулочні вироби і крупи;
? овочі та фрукти;
? молоко і молочні продукти;
? м'ясо, риба, бобові продукти, яйця.
- Розгляньте малюнки. Назвіть продукти, що належать до різних груп їжі.
- Яка їжа вам найбільше смакує?
Висновок. Їжа має бути різноманітною.
2. Зупинка «Вітамінна»
Дійові особи: діти з коронами, на яких написано: «Вітамін А», «Вітамін В», «Вітамін С», «Вітамін Б».
Д і т и (разом). Добрий день! Упізнали нас?
Дійові особи: діти з коронами, на яких написано: «Вітамін А», «Вітамін В», «Вітамін С», «Вітамін Б».
Д і т и (разом). Добрий день! Упізнали нас?
Ми — вітаміни,
Дуже корисні для людини.
Дуже корисні для людини.
Вітамін А. Я — вітамін А, сприяю зростанню, допомагаю зберегти нормальний зір. Мене міститься багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі, риб'ячому жирі.
Вітамін В. А я — вітамін В, дуже потрібний для розумової та фізичної праці, цоліпшення травлення. Шукайте мене в житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м'ясі.
Вітамін С. А я — вітамін С, запобігаю застуді, поліпшую кровообіг, сприяю зростанню, лікую цингу. Багата на мене капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, шипшина, хрін, часник, лимони, настій хвої, чорна смородина.
Вітамін D. А я — вітамін D, зміцнюю кістки, запобігаю рахіту. На мене багаті молоко, печінка, риб'ячий жир, житній хліб.
Д і т и (разом)
Хто дружить із нами буде,
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
?? Фізкультхвилинка
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо, вліво,
Двічі наліво, двічі направо,
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо —
Будемо мати гарну поставу.
І повертаємось вправо, вліво,
Двічі наліво, двічі направо,
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо —
Будемо мати гарну поставу.
3. На гостині у Господарочки
- Я вас ознайомлю із найулюбленішими стравами українців.
Найбільш поширеними стравами в Україні бути ті, що готували з рослинних складників. Каші були основою харчування. їх готували з гречки, вівса, кукурудзи, проса.
Найбільш улюблені — овочеві страви: борщ, капусняк, печений гарбуз, огірки, часник, перець, хрін.
Наші пращури готували різноманітні страви з картоплі — деруни, галушки, оладки. М'ясні страви були рідкістю.
Споживали багато сала. Страви з птиці готували тільки в неділю. Яйця споживали на свята. Молочні страви вживали частіше.
Їжте, діти, їжте борщ,
Пиріжки з капустою
І салат морквяний,
Заправлений сметаною,
А запивати є компот.
4. Зупинка «Пам'ятайко»
- Що дає життєдайної сили кожному організму? (Вода)
- Людина може обходитися 30 діб без їжі, але менше тижня без води. Вода — це основний розчинник у людському організмі. З її допомогою переносяться всі корисні речовини, саме вона виводить з організму шлаки та шкідливі речовини. Людина, користуючись водопровідною водою, за своє життя пропускає через організм від 80 до 100 кг хімічного бруду. Саме тому так важливо бути впевненим в якості води, яку ви вживаєте. Вода заряджає їжу енергією, після чого частки їжі здатні передавати цю енергію організму в процесі травлення. Ось чому їжа без води не має для тіла жодної енергетичної цінності. Вода підвищує здатність організму до засвоєння життєво важливих речовин, що містяться в їжі.
Вода забезпечує транспортування всіх речовин у межах організму.
5. Подорож з принцесою Смачнулею
- Ми йдемо до магазину. Нам потрібно придбати продукти харчування.
- Прочитаймо пам'ятку «Як добирати їжу» (підручник, с. 27).
- Як визначити, чи якісною є їжа, яку ми обиратимемо на прилавках магазину? (Ретельно оглянути упаковку; перевірити дату виготовлення продукту, термін та умови зберігання.)
V. Закріплення й осмислення знань
1. Робота в зошиті
1) Обведіть «хмаринкою» продукти, корисні для здоров'я;
2) намалюйте, що ви споживаєте на сніданок;
3) складіть меню на обід;
4) підкресліть назви українських страв;
5) намалюйте улюблену страву своєї родини.
2. Гра «ТАК чи НІ»
- Якщо дія приносить користь — плескайте в долоні, а якщо ні — сидіть тихо.
1) Можна переїдати?
2) Їсти потрібно 4 рази на день?
3) Під час вживання їжі можна відволікатися?
4) Їжа має бути різноманітною?
5) Їсти необхідно швидко, не пережовуючи їжу?
6) Сіль потрібна людині у великій кількості?
VI. Підсумок уроку
- Як цей урок допоміг вам розв'язати проблему здоров'я і харчування?
- Чим є для людини їжа?
- Навіщо людині потрібні вітаміни?
- Які продукти ви споживаєте найчастіше?
- Найголовніше — це здоров'я. Здоров'я — це гарне самопочуття людини, бадьорий настрій, гарний апетит, міцний сон. Людина сама відповідає за своє здоров'я і тільки сама може його зберегти.
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).