ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
Мета: пояснити учням вплив постави, форми стопи на здоров'я, необхідність виконання вправ для формування постави та профілактики плоскостопості; розвивати спостережливість, увагу; виховувати відповідальність за власне здоров'я.
Обладнання: слайди, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Посміхніться одне одному, обміняйтеся компліментами з товаришем по парті.
Хто здоровий — той сміється,
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини.
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини.
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Бесіда
- Що для людини є найдорожчим?
- Які заняття сприяють зміцненню здоров'я людини?
- Які негативно впливають на нього?
- Які показники допомагають оцінити людині її фізичний розвиток?
- Як визначити, чи відповідають твої зріст та маса віковій нормі?
- Яка частота пульсу у дітей вашого віку?
- Як визначити частоту свого пульсу?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
?? Бесіда
- Якщо маса вашого тіла і пульс у нормі, то чи можете ви сказати, що розвиваєтеся гармонійно?
Висновок. Гармонійний фізичний розвиток — це певне співвідношення маси тіла і зросту людини, правильна постава, чиста шкіра, здорові зуби, злагоджена робота внутрішніх органів.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми ознайомимося з визначенням постави та правильної форми стопи, виконаємо вправи для профілактики порушення постави та плоскостопості.
V. Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Повідомлення «журналістів»
Таблиця «Правильна постава. Порушення постави»
1) Постава — це звичне положення тіла в стані спокою і під час руху. Вона формується з раннього дитинства, у процесі зростання розвитку та виховання людини.
Правильна постава робить людину привабливою. Крім того, хребет забезпечує нормальну роботу внутрішніх органів.
2) Хребет людини складається з 33 хребців, що є на міжхребцевому диску, який нагадує мішечок з желе. Завдяки цьому хребет людини може згинатися і розгинатися.
Порушення постави (сколіоз) може призвести до змін у скелеті, погіршення роботи органів кровообігу, дихання, травлення.
У ч и т е л ь. Кожний помічав, що одні люди, наприклад, артисти балету, спортсмени, мають струнку поставу. Вони завжди тримаються прямо, красиво ходять і сидять, на них приємно дивитися.
Інші люди часто горбляться, голова в них опущена донизу, нерідко одне плече нижче за друге. Ходу вони мають некрасиву, рухи незграбні, одяг на них виглядає мішкувато. Про таких людей кажуть: «Він має погану поставу».
Від уміння правильно тримати своє тіло залежить не тільки зовнішній вигляд. Це має велике значення для здоров'я.
У людей з гарною поставою внутрішні органи знаходяться у правильному зручному положенні: серце, легені, шлунок працюють у нормальних умовах.
2. Робота за підручником (с. 18)
1) Читання тексту учнями.
2) Розглядання малюнків.
1) Читання тексту учнями.
2) Розглядання малюнків.
3. Міні-тест на правильну поставу
Для виконання вправ з предметами діти шиють удома мішечки розміром 20 х 20 см, кладуть у нього аркуші паперу.
? Вийдіть із-за парт;
? підійдіть до стіни;
? торкніться стіни потиличною частиною голови, лопатками, сідницями, литками і п'ятами.
Висновок. Якщо всіма цими точками ви притулилися до стіни щільно, то маєте правильну поставу.
4. Практична робота
- Зараз ми ознайомимося з вправами, що допоможуть виробити й зберегти правильну поставу.
?? Комплекс вправ для формування постави
? Тримати голову рівно, покласти на неї мішечок і походити кімнатою, переступаючи через уявні перешкоди.
? З мішечком на голові стати на лаву і зійти з неї.
? Повільно сісти та піднятися.
3. Продовження роботи за підручником (с. 19)
Читання тексту.
4. Міні-тест на наявність чи відсутність плоскостопості
(Картки з відбитками стоп діти приготували заздалегідь удома.)
Глянути на відбитки своїх стоп, зроблені вдома.
Порівняти їх зі схемами на дошці.
Висновок. Якщо ваш відбиток схожий на малюнок ліворуч — маєте нормальну стопу.
Якщо ваш відбиток схожий на малюнок праворуч, то ваша стопа плоска, повідомте про це батькам.
- Чому з'являється плоскостопість?
Відповідь — на слайді.
? Занадто вузьке взуття;
? взуття на дуже високому підборі;
? слабкість м'язів стопи.
5. Практична робота
- Для формування правильної стопи потрібно виконувати такі вправи:
? сидячи на стільці, згинати і розгинати пальці ніг (7-10 разів);
? сидячи на стільці (під ногами — папір), скатати папір у кулю, потім розгладити і порвати (1-2 хв.);
? сидячи на стільці, стопами обхопити м'яч, повільно піднімати та опускати м'яч (7-10 разів).
Діти виконують вправи босоніж. Для виконання вправ потрібні стілець, м'яч і папір.
VI. Закріплення й осмислення знань
1. Робота в зошиті
- Доповніть речення.
Звичайне положення тіла під час ходіння, стояння, або сидіння — це... (постава).
- Хто з дітей має правильну поставу?
- Розгляньте малюнок. Хто з дітей не стежить за своєю поставою?
- Що їм порадите?
2. Робота з пам'яткою «Профілактика плоскостопості й викривлення хребта»
- Прочитайте пам'ятку.
- Помістіть її в зошит. Завжди дотримуйте вказівок з пам'ятки.
VII. Підсумок уроку
?? Метод «Мікрофон»
- До чого може призвести неправильна постава?
- Які вправи ви виконуватимете, щоб попередити порушення постави?
- Які вправи допоможуть вам сформувати правильну стопу?
- Для формування правильної стопи потрібно виконувати такі вправи:
? сидячи на стільці, згинати і розгинати пальці ніг (7-10 разів);
? сидячи на стільці (під ногами — папір), скатати папір у кулю, потім розгладити і порвати (1-2 хв.);
? сидячи на стільці, стопами обхопити м'яч, повільно піднімати та опускати м'яч (7-10 разів).
Діти виконують вправи босоніж. Для виконання вправ потрібні стілець, м'яч і папір.
VI. Закріплення й осмислення знань
1. Робота в зошиті
- Доповніть речення.
Звичайне положення тіла під час ходіння, стояння, або сидіння — це... (постава).
- Хто з дітей має правильну поставу?
- Розгляньте малюнок. Хто з дітей не стежить за своєю поставою?
- Що їм порадите?
2. Робота з пам'яткою «Профілактика плоскостопості й викривлення хребта»
- Прочитайте пам'ятку.
- Помістіть її в зошит. Завжди дотримуйте вказівок з пам'ятки.
VII. Підсумок уроку
?? Метод «Мікрофон»
- До чого може призвести неправильна постава?
- Які вправи ви виконуватимете, щоб попередити порушення постави?
- Які вправи допоможуть вам сформувати правильну стопу?
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).