ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
Мета: розширити уявлення учнів про фізичну складову здоров'я; розкрити поняття «гармонійний розвиток людини»; навчити оцінювати власне фізичне здоров'я; виховувати відповідальність за своє здоров'я.
Обладнання: слайди; карта показників здоров'я.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
?? Привітання
Пролунав уже дзвінок,
Всім пора вам на урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
- Доброго дня! — всіх я вітаю.
- Доброго дня! — людям бажаю.
- Доброго дня! — чую, вітаюсь.
- Будьте здорові! — людям всміхаюсь.
Всім пора вам на урок.
Станьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
- Доброго дня! — всіх я вітаю.
- Доброго дня! — людям бажаю.
- Доброго дня! — чую, вітаюсь.
- Будьте здорові! — людям всміхаюсь.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Коли ми вітаємося, то бажаємо здоров'я одне одному. Що таке здоров'я?
?? «Мозковий штурм»
Здоров'я — це... (стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад).
- Назвіть складові здоров'я. (Фізична, духовна, психічна, соціальна)
Учитель пропонує дітям ознайомитись із визначенням поняття «здоров'я» Всесвітньої організації охорони здоров'я, записаним на слайді.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- До якої складової належать такі поняття, як «рух», «харчування», «рухливі ігри», «ранкова зарядка»? (Фізичної)
- Сьогодні ми розпочинаємо вивчати тему «Фізична складова здоров'я». Протягом чотирьох уроків ми говоритимемо про здоров'я, зокрема про те, як ми до нього ставимось; яку роль воно відіграє в нашому майбутньому.
IV. Первинне сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Бесіда
- Чи змінилися ви за період навчання від 1-го до 4-го класу?
- Які зміни відбулися у вашому організмі?
2. Робота за підручником
1) Читання тексту (с. 17).
2) Повідомлення вчителя.
- Гармонійний фізичний розвиток — де повне співвідношення маси тіла і зросту дитини, правильна постава, чиста шкіра, здорові зуби, злагоджена робота внутрішніх органів.
1. Бесіда
- Чи змінилися ви за період навчання від 1-го до 4-го класу?
- Які зміни відбулися у вашому організмі?
2. Робота за підручником
1) Читання тексту (с. 17).
2) Повідомлення вчителя.
- Гармонійний фізичний розвиток — де повне співвідношення маси тіла і зросту дитини, правильна постава, чиста шкіра, здорові зуби, злагоджена робота внутрішніх органів.
Педіатри визначили, якими повинні бути зріст і маса тіла дітей вашого віку. Маса тіла завжди повинна відповідати зросту, хоча бувають періоди, коли це не так.
Наприклад, у 1-4 роки збільшується маса тіла; у 5-6 років зріст її випереджає; у 8-10 років збільшується переважно маса тіла; у 11-15 років діти знову швидко ростуть.
3) Робота з таблицею (с. 17).
- Розгляньте таблицю основних показників фізичного розвитку. Знайдіть свій вік та основні показники.
- Порівняйте свої дані з наведеними у підручнику.
- Дані таблиці розраховані на середньостатистичну дитину. Але ви всі різні: у когось широкі плечі, у когось вузькі; чийсь зріст на 1—2 см більший або менший, ніж зазначений у таблиці.
- Для того щоб з'ясувати, скільки кілограмів повинен важити кожен із вас, ми проведемо практичну роботу.
4) Практична робота.
Запишіть свій зріст у дециметрах.
Запишіть масу свого тіла у кілограмах.
Розділіть кількість кілограмів на кількість дециметрів.
Якщо результат:
? менший ніж 3 — ваша маса тіла є недостатньою;
? від 3 до 4 — ваша маса тіла в нормі;
? більший ніж 4 — маєте зайву масу тіла.
Наприклад: 34 : 14 = 2 (ост. 6)
Результат менший ніж 3 означає, що ваша маса тіла є недостатньою.
Хто має результат від 3-4 — ваша маса тіла в нормі.
У кого результат більший ніж 4 — у вас зайва маса тіла.
Висновок. Діти, які мають недостатню або зайву вагу, повинні порадитися з батьками, лікарем або вчителем фізкультури щодо вправ, які сприятимуть гармонійному фізичному розвитку.
?? Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька. (Діти присідають.)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)
Вітер дерева колише гойдає, (Обертаються.)
То праворуч, то ліворуч нахиляє,
(Нахиляються праворуч, ліворуч.)
То вгору, то назад, то вниз нагинає.
(Потягуються вгору, назад.)
Птахи летять-відлітають,
(Махають руками-«крильми».)
А учні тихенько за парти сідають.
(Сідають за парти.)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)
Вітер дерева колише гойдає, (Обертаються.)
То праворуч, то ліворуч нахиляє,
(Нахиляються праворуч, ліворуч.)
То вгору, то назад, то вниз нагинає.
(Потягуються вгору, назад.)
Птахи летять-відлітають,
(Махають руками-«крильми».)
А учні тихенько за парти сідають.
(Сідають за парти.)
- Зробити висновок про фізичний розвиток людини можна не тільки за співвідношенням зросту й маси тіла, але й за іншими, не менш важливими показниками. Про ці показники ми дізнаємося, виконавши завдання на с. 3 робочого зошита.
- З'єднайте частини слів у різних стовпчиках — і ви дізнаєтеся про основні фізичні якості людини.
Витривалість |
Спритність |
Сила |
- Які уроки сприяють розвитку витривалості, швидкості, спритності та сили?
3. Робота за картками
- Внесіть у картку свої дані, визначте, як вони співвідносяться з нормою.
2. Робота за підручником (с. 21)
- Є ще один важливий показник фізичного розвитку — це частота пульсу.
1) Читання повідомлення (с. 21).
- Який зв'язок існує між здоров'ям людини і пульсом?
- З'ясуймо, провівши дослід.
?? Дослід
Знайдіть у себе місце, де можна визначити пульс.
Перевірте і запишіть частоту свого пульсу в спокої.
Зробіть 20 присідань, перевірте пульс і знову запишіть.
Через хвилину порахуйте частоту пульсу знову.
Висновок. Якщо після фізичного навантаження частота пульсу не дуже збільшилася — це показник гарного фізичного розвитку.
Якщо частота пульсу різко збільшилася — це свідчить про те, що ви фізично слабкі. Слід звернутися за порадою до лікаря, порадитися з учителем фізкультури, батьками.
V. Закріплення знань
?? Робота в зошиті (с. 4, 5)
- Самостійно визначте, що сприяє гармонійному фізичному розвитку.
- Розшифруйте — і дізнаєтеся про те, що дає спорт людині.
Спорт дає фізичний гарт, позитивні емоції, радість успіху, а головне — здоров'я.
- Виконайте вправи, що допоможуть вам розвинути силу, спритність і витривалість
VI. Підсумок уроку
?? Метод «Мікрофон»
- Що означає гармонійний фізичний розвиток?
- Що необхідно робити, щоб зріст і вага відповідали віковій нормі?
- Які вправи слід робити задля нормального фізичного розвитку?
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).