Чинники природи, що сприяють зміцненню здоров’я ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
 
Мета: ознайомити учнів із чинниками здоров'я і пояснити їх дію; навести приклади впливу природних чинників на здоров'я; обґрунтувати необхідність урахування регіональних особливостей клімату на організацію розпорядку дня і добирання одягу; навчити добирати одяг і взуття відповідно до погоди; учити називати екологічні особливості своєї місцевості; виховувати бережливе ставлення до природи, відповідальність за стан власного здоров'я.

Обладнання: мультимедійне обладнання; презентація до уроку; рухлива музика; малюнки та фотографії різного одягу; комплекти сезонного одягу для підлітків або ляльок.

Тип уроку: урок-презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Посміхніться одне одному!
- Перевірте, чи все, необхідне до уроку, є у вас на партах.

ІІ. Актуалізація опорних знань

- Наведіть приклади позитивних і негативних наслідків технічного прогресу. З'ясуйте переваги і недоліки побутової техніки (наприклад, пилососа, холодильника, телевізора) для людини.

- Ми з'ясували, що існують певні наслідки технічного прогресу для людини.

- Нам добре відомо, що людина — частина природи. А чи впливає природа на людину? Доведіть!

З'ясувати переваги і недоліки побутової техніки (наприклад, пилососа, холодильника, телевізора) для людини; акцентувати увагу на розвитку екологічної кризи, техногенних впливів та природних катаклізмів, що негативно впливають на здоров'я.
 
23.03.2015-2с1рр          23.03.2015-2с2

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником

Читання тексту (с. 24-25).

2. Розповідь учителя з елементами бесіди

- Назвіть природні чинники, що сприяють збереженню та зміцненню здоров'я людини.
- Яке значення має сонце для живої природи і нашого організму?
- Чи можуть бути сонце і вода шкідливими?
- Що випромінює сонце?
- Чим шкідливий тютюновий дим?
- Здоров'я — одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя. Взаємовідносини людини з навколишнім середовищем — одна з глобальних проблем сучасності.

Шкідливо впливає на органи дихання забруднення повітря пилом, що утворюється при неповному згорянні палива, оксидом вуглецю, азоту, сірки, що потрапляють в атмосферу насамперед з теплоелектростанцій, металургійних, хімічних, цементних заводів. Патогенний вплив цих речовин посилюється у разі поєднання їх дії з продуктами вихлопних газів автомобільного транспорту, в умовах підвищеної вологості з утворенням так званого смогу.

23.03.2015-2ссс    23.03.2015-2с7
 
Життєдіяльність людини перебуває в тісному зв'язку з гідросферою. Організм дорослої людини на 60 % складається з води. Без води людина не може прожити більше одного тижня. Водночас гідросфера у процесі життєдіяльності людини постійно і дедалі більше зазнає забруднення біологічними чинниками.

Основними забруднювачами води є промисловість та сільське господарство. Особливо шкідливими забруднювачами є нафта і нафтопродукти, виробничі та побутові стічні води, пестициди та гербіциди, неорганічні добрива, що широко застосовують у сільському господарстві. Ці хімічні речовини, потрапляючи в організм людини безпосередньо з водою або з продуктами харчування, викликають отруєння, нерідко спричиняють захворювання, зокрема злоякісні новоутворення.

Здоров'я — одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя.
 
23.03.2015-2сс          23.03.2015-2сс

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з підручником

Читання тексту (с. 26-27).

2. Робота в групах

1-ша група пише листа учням третього класу будь-якої Київської школи, описують, у яких куточках свого краю можна відновити і зміцнити здоров'я.

2-га група складають розповідь для учнів першого класу своєї школи про шкідливий вплив тютюнового диму на здоров'я.

3-тя група складає поради щодо використання природних чинників для зміцнення здоров'я.

4-та група дає чіткі відповіді на запитання.

Учитель контролює роботу учнів, за потреби коригує їхні відповіді.

23.03.2015-2с3ннннн
?? Фізкультхвилинка

3. Перевірка

Учні презентують свої відповіді перед іншими групами та обіцяють провести виховну бесіду з учнями 1-го класу.

VII. Підсумок уроку

- Сьогодні ми говорили про те, що несприятливі погодні умови мають переважно сезонний характер. Дію холоду, вітру, вологи, спеки можна зменшити, дібравши відповідний одяг.

Пропоную вам уявити себе відомими дизайнерами і дібрати власний комплект сезонного одягу для учнів нашої школи, який би влаштував усіх членів вашої команди. Ваші помічники підготували для вас заготовки, що містяться в коробочці у кожної групи. Виграє команда, яка під час роботи не вимовить жодного слова.

Учні мовчки обирають пору року, для якої добиратимуть комплект одягу.

VIII. Домашнє завдання

- Проведіть бесіду з учнями 1-го класу щодо використання природних чинників для зміцнення здоров'я.
 
 
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).