Загартовування. (Цикл уроків курсу «Основи здоров’я» у 1-му класі). Урок 4ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
 
Мета: пояснити учням значення загартовування для здоров'я; навчити наводити приклади чинників загартовування; вивчити елементарні правила приймання повітряних і сонячних ванн; виховувати прагнення використовувати різні чинники загартовування у повсякденну житті.

Обладнання: сигнальні картки; ілюстративний матеріал; відео-сюжет.

Тип уроку: урок-практикум.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Організаційний момент

Привітання
 
Продзвенів уже дзвінок,
Всім пора вам на урок.
Станьте діти всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Доброго дня! — всіх я вітаю.
Доброго дня! — людям бажаю.
Доброго дня! — чую, вітаюсь.
Будьте здорові! — людям всміхаюсь.
 
2. Проблемне запитання

- Кажуть, щоб мати міцне здоров'я, не боятися застуди і хвороб, потрібно загартовуватися. Так це чи ні? Доведіть!

- Ви всі дали правильну відповідь. А найкраще підтвердження я знайшла у вірші О. Чеботарьова. Послухайте його!
 
Щоб здоровим бути й дужим,
Загартовуйся, мій друже!
Взимку, влітку, цілий рік,
Щоб прожити вік без лік!
 
17.03.2015-2нн1          17.03.2015-2с
 
ІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку

1. Вступне слово вчителя

- Сьогодні ми поговоримо про те, що означає загартовувати організм. На магнітній дошці я прикріплю надпис. Упродовж уроку ми будемо дописувати необхідне і зрештою зробимо висновок.
 
17.03.2015-1-1заг

Учитель на магнітній дошці поступово створює опорну схему.

2. Вправа «Очікування»

- Мене урок навчить...

Учні дають відповіді, а учитель складає «Асоціативний кущ», прикріпляючи до малюнка певні слова.

ІІІ. Інтерактивна вправа

1. Перегляд уривків з мультфільмів «Маша і Ведмідь», «Ну, постривай!», «Том і Джері»

- Діти, зараз ви переглянете уривки з ваших улюблених мультфільмів. Будьте уважними, адже вам необхідно виконати певні завдання.

Учні переглядають уривки з мультфільмів:

? «Маша і Ведмідь» — прогулянки на свіжому повітрі;
? «Ну, постривай!» — прийняття сонячних ванн, купання в річці, узимку загартовування;
? «Том і Джеррі» — обтирання рушником.

2. Пояснення вчителя

- Загартування — це вироблення пристосування організму до зміни температури. Існують різні способи загартовування. Спробуємо їх визначити.
- Чим в уривку займалася Маша? Ведмідь?
- Як відпочивав Заєць? Що робив Вовк?
- Навіщо Джеррі стрибав в ополонку, а Том обтирався рушником?
- За допомогою малюнків складімо «Асоціативний кущ» «Способи загартування».
- Ви правильно визначили, що загартовуватися можна у різні способи: водою, повітрям, сонцем і в комплексі.

Учні висловлюють власні думки, зважаючи на життєвий досвід, а вчитель робить висновки.

17.03.2015-2сс          17.03.2015-2ссс
 
Загартована дитина: добре зростає, не хворіє на застуду, має гарний настрій.

- У яку пору року потрібно загартовувати організм? Ви правильно вважаєте, що пора року не має значення для загартовування. Поміркуймо! Хто може взимку купатися в річці? Правильно, підготовлені люди. Дітям узимку краще загартовуватися комплексно. Одягатися слід відповідно до погодних умов. Як загартовуються влітку? Звісно, купання, прийняття сонячних ванн, відпочинок на свіжому повітрі. Існують певні правила загартовування.
 
17.03.2015-2сссс          17.03.2015-2ссссс

3. Гра «Збери в кошик»

- Необхідно розподілити малюнки на дві групи. У кошик — «зібрати» ті малюнки, де людина загартовується.

Учні знаходять малюнки із зображенням способів загартовування.

4. Фізкультхвилинка

Виконують рухи відповідно до вправи.
 
Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
Всіх промінням привітало.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібні зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
 
5. Робота в зошиті

Завдання 1. Розгляньте малюнки.

Оберіть ті предмети, що допоможуть вам загартовуватися. Зафарбуйте їх!

Завдання 2. Розгляньте малюнки. Що робить дитина? Складіть речення.

Висновок. Сонце, повітря, вода допомагають загартовуватися.

- А як загартовуєтесь ви?

Завдання 3. Розгляньте малюнки. Складіть речення про те, як загартовуються дорослі та діти.

- Позначте синім квадратиком, як загартовуються взимку а жовтим — улітку.

Орієнтовні відповіді

- Хлопчик плаває у морі, обливається прохолодною водою, обтирається вологим рушником, приймає сонячні ванни до 11:00;

- Петрик з мамою і татом займаються бігом навіть узимку;

- Діти йдуть босоніж з татом на річку, а з вихователькою загоряють на березі моря;

- Діти катаються на катку.

Висновок. Загартовуватися потрібно систематично в будь-яку пору року.
 
17.03.2015-2ссссс1          17.03.2015-2ссссс2

6. Робота над прислів'ям

- Прочитайте прислів'я. Наведіть власні приклади, щоб довести правильність твердження.

Сонце, повітря, вода — найкращі друзі

7. Робота над опорною схемою

- Отже, настав час завершити роботу над опорною схемою.
- Що означає загартовувати організмі
- Залишилося прикріпити на магнітну дошку необхідні твердження.
 
17.03.2015-1-2заг

IV. Підсумок уроку. Рефлексія

1. Бесіда

- Навіщо потрібно загартовуватися?
- Які правила загартовування ви запам'ятали?
- Як ви загартовуєтеся водою?
- Як потрібно поводитися на воді?
- Як ви загартовуєтеся сонцем?
- Які правила перебування на сонці ви запам'ятали?
- Як ви загартовуєтеся повітрям?
- У які пори року необхідно загартовуватися?
- Де можна ходити босоніж?
- Як ви загартовуєтеся влітку? взимку? восени? навесні?

2. Вправа «Очікування»

- Чи справдилися ваші очікування?
- Погляньте на слайд!

Учитель демонструє слайд, де хлопчик починає рухатися.
 
 
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).