Чистота — запорука здоров’яФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
 
Мета: ознайомити учнів із призначенням предметів особистої гігієни; навчити використовувати предмети особистої гігієни у повсякденному житті; учити правильно вмиватися, купатися, доглядати за зубами, вухами, носом та очима; розвивати мовлення, мислення; виховувати охайність, акуратність.

Обладнання: плакат «Правила гігієни для малюків»; ілюстративний матеріал; презентація «У країні Чистоти».

Тип уроку: урок-подорож.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Психогімнастика, відновлення психічного балансу
 
Щоб нам разом працювати —
Треба разом повторяти:
Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь,
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання.
 
2. Вправа «Очікування»

- Що ви очікуєте від уроку?

Учні відповідають, а учитель складає «Асоціативний кущ» у вигляді ручки.
 
16.03.2015-1-1с

ІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку

- Сьогодні ми помандруємо до країни Чистоти. Жителі цієї країни чепурні, охайні. Вони давно забули про те, що таке «бруд», «мікроби», «хвороби». Вони ніколи не хворіють. Для початку оберімо транспортний засіб, на якому будемо подорожувати.

1. Вправа «Знайди "зайвий" предмет»
 
16.03.2015-1-2с

Учні обирають «зайвий» предмет і доводять правильність свого вибору.
- Чому пароплав зайвий? Правильно, сьогодні ми здійснимо подорож до країни Чистоти автомобілем.

2. Вправа на уважність

- Щоб потрапити на пароплав, нам необхідно придбати квиток. Розставте літери в певній послідовності, прочитайте слово — і квиток ваш.

1

2

3

4

5

6

7

Ч

И

С

Т

О

Т

А

 
Учні розставляють картки у певній послідовності.

- Отже, квиток придбано, погляньте на карту подорожі — і рушаймо!

Учитель вивішує карту подорожі, прапорцем показує старт подорожі.

ІІІ. Інтерактивна вправа

1. Зупинка перша

Зупинка перша — в провулку Замазурко. Щось не дуже приємне обличчя зустрічає нас у провулку. Послухаймо його!

2. Сценка «Зустріч із Замазурком»

У ч и т е л ь
 
Жило собі хлоп'ятко:
Брудне, неначе поросятко.
Мов сажа — руки, вакса — ніс,
Волосся, мов соломи віз.
Ні разу не помиється,
У люстерко не подивиться.
До нього сором підійти,
Не терпить хлопчик чистоти.
(Якби не трапилась негода,
Кинула б його у воду.)
Недаремно всі в провулку
Кличуть його Замазурко.
 
З а м а з у р к о
 
Я веселий Замазурко,
У грязюці вся фігурка.
Там-тарам-тарарам!
Я сто літ вже не вмивався,
За зубну щітку не брався,
Жоден раз не причесався,
Бо ніколи не бажав.
Хто зі мною товаришує,
Час даремно не марнує.
 
А й б о л и т ь
 
Я — відомий Айболить.
Хворий, що у вас болить?
А, живіт! Передбачаю.
Що ж, від цього ліки маю.
До хворих часто поспішаю,
Скриньку я чарівну маю.
Потрібні ліки припишу,
Всім в біді допоможу.
 
3. Фізкультхвилинка
 
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
 
4. Зупинка друга

- Допоможімо Замазуркові!
- Ми знову вирушаємо в подорож. Наша наступна зупинка — площа Чистоти.
Прошу переглянути презентацію і виробити правила для Замазурка.
Учитель показує слайди, а учні складають правила.

16.03.2015-3сс          16.03.2015-3сн  
 
Правило перше. Подружися з милом, мочалкою і рушником.
Правило друге. Щоранку вмивайся, чисть зуби, мий вуха, шию.
Правило третє. Коротко стрижи нігті.
Правило четверте. Тримай у порядку своє волосся.
Правило п'яте. Користуйся носовою хусточкою.

Замазурко. Щиро дякую! Я щодня дотримуватиму правила. Переконаний, що з карти країни Чистота зникне провулок Замазурка.
 
16.03.2015-3сс1          16.03.2015-3сс2

5. Зупинка третя

- Ми знову вирушаємо в подорож. Наша зупинка — на вулиці Охайності. Дорогою до мене підійшов листоноша і передав листа. Прочитаймо його!

Дорогі маленькі учні!

Я навчився читати, але не можу зрозуміти зміст прислів’я.

Допоможіть!

                                                                             Замазурко

 
- Допоможемо? Послухайте прислів'я!

? Чиста вода — для хвороби біда.
? На вулиці з'являються несподівані гості.

М і к р о б и
 
Ми — мікроби, ми — злодії,
Любимо, коли смердить.
Ви пилиночки тернулись,
А мікроб вже там сидить.
Не помивши руки, сіли
Доїдати свій пиріг,
А ми раз, два, три, чотири —
І уже нас цілий стіг.
 
- Як зарадити біди? (Вигнати мікробів.)
- Як це зробити? (Вимити руки.)
- Поясніть Замазуркові прислів'я.

Учні пояснюють прислів'я.

IV. Підсумок уроку. Рефлексія

Ви добре впоралися з усіма завданнями подорожі. На вас чекає зустріч із мером країни Чистоти — паном Мийдодіром.

М и й д о д і р
 
Я — Великий Умивальник,
Я відомий Мийдодір.
Умивальників начальник
І мочалок командир.
 
1. Робота над загадками

- Відгадайте мої загадки!

? Чищу зубки кожен день
Дуже добре й швидко.
Мені в цьому допоможе
Моя зубна... (щітка).

? Мию, мию без жалю,
Мию там, де брудно.
А купатись не люблю,
Бо від того худну. (Мило)

? Коли миюсь, чи вмиваюсь,
Потім ним я витираюсь.
Витирати сухо звик
Мій м'якесенький... (рушник).

? Будуть зубки здоровенькі —
Я почищу їх гарненько.
Візьму в руки зубну щітку,
Густу і пухнасту.
Що крім цього треба, дітки?
Ще й зубну... (пасту).

? Два кінця,два кільця,
А посередині — цвяшок. (Ножиці)

? Зуби є, а рота нема. (Гребінець)
 
Учні відгадують загадки.

2. Підсумкова бесіда

- Чому потрібно бути чистим і охайним?
- Назвіть предмети особистої гігієни.
- Навіщо потрібно вмиватися?
- Навіщо потрібно чистити зуби?
- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

Учні дають відповіді на запитання.
 
 
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).