ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'ЯЗБЕРЕЖУВАЛЬНОЇ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
КОМПЕТЕНТНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ.
НАВЧАЛЬНИЙ НАПРЯМ
Мета: дати учням уявлення про розпорядок дня школяра і його вплив на здоров'я; навчити складати розпорядок дня за малюнками, порівнювати правильне й неправильне сидіння за партою, розпізнавати ознаки правильної постави, визначати правильність своєї постави; ознайомити із вправами для формування правильної постави; виховувати бажання дотримувати правил розпорядку дня і правил користування робочим місцем.
Обладнання: таблиці «Розпорядок дня», «Правильна постава»; ілюстративний матеріал; сигнальні картки; музичний супровід; презентація «Піклування про здоров'я».
Тип уроку: нестандартний урок; урок-«мозаїка».
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Вступне слово вчителя
Здоровенькі були, любі друзі!
Доброго вам здоров'я!
Правда, чудові ці фрази?
Вони нас зближують з вами одразу.
Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,
Щоб був у нас справді чудовий настрій.
Доброго вам здоров'я!
Правда, чудові ці фрази?
Вони нас зближують з вами одразу.
Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,
Щоб був у нас справді чудовий настрій.
ІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку
- Ваш організм працює, як годинник. Щоб устигати за день зробити чимало справ і водночас добре почуватися, добре вчитися, слід виконувати все в усталеному порядку. В один і той самий час лягайте спати, прокидайтеся вранці, робіть ранкову зарядку, умивайтеся, снідайте, ідіть до школи, тобто дотримуйте розпорядку (режиму) дня.
Сьогодні кожна група виконуватиме завдання і робитиме висновки, використовуючи ілюстративний матеріал. Ми спробуємо скласти мозаїку, щоб зрозуміти, чи корисно для здоров'я дотримувати розпорядку.
1-ша група зробить висновок, чи потрібно дотримувати розпорядку дня.
2-га група розробить правила за допомогою малюнків про організацію робочого місця і зробить висновки.
3-тя група зробить висновки про щоденне піклування про здоров'я після перегляду презентації.
?? Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку?
Учні дають відповіді, а вчитель складає за допомогою малюнків «Асоціативний кущ».
ІІІ. Інтерактивна вправа
1. Робота за ілюстративним матеріалом
- Розкажіть про розпорядок дня дітей.
Учні працюють з ілюстративним матеріалом, а 1-ша група знаходить потрібну частинку мозаїки і робить висновок.
- Коли прокинувся Дмитрик?
- О котрій годині Марійка робить зарядку?
- О котрій годині Марійка чистить зуби і вмивається?
- О котрій годині Дмитрик снідає?
- О котрій годині у Дмитрика починаються уроки у школі?
- О котрій годині Марійка повертається зі школи й обідає?
- О котрій годині Дмитрик виконує свої обов'язки в сім'ї?
- О котрій годині Марійка виконує домашні завдання?
- О котрій годині Дмитрик гуляє?
- О котрій годині Марійка вечеряє?
- О котрій годині Марійка здійснює вечірній туалет?
- О котрій годині Дмитрик лягає спати?
Висновок. Роби все вчасно!
2. Фізкультхвилинка
Учні виконують вправу під музичний супровід.
Всі піднесли руки — раз!
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
На носках стоїть весь клас,
Два присіли, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз,
На сусіда подивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє ваше тіло.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
3. Гра «Твоє робоче місце». «ТАК чи НІ?»
Учитель демонструє ілюстрації, а учні працюють із сигнальними картками.
4. Робота за підручником
Учні розглядають малюнки в підручнику, дають відповіді на запитання вчителя, а 2-га група знаходить малюнок і робить висновок.
Відповіді на запитання
- Де стоїть стіл?
- Звідки падає світло?
- Що знаходиться праворуч від столу?
- Звідки падає світло?
- Що є на столі?
- Чому відчинена кватирка?
Висновок:
Правило 1. Сидіти необхідно так, щоб тінь від руки не заважала писати.
Правило 2. Повітря в кімнаті має бути свіжим.
5. Перегляд презентації «Піклування про здоров'я»
- А зараз я вам пропоную здійснити подорож до країни Здоров'я. Під час перегляду будьте уважними, адже на 1-шу і 2-гу групи чекає робота на перфокартці, а учні 3-ї групи зроблять висновок.
Учитель показує на мультимедійній дошці презентацію.
Розповідь учителя
- Країна здоров'я — чудова країна. Правила життя цієї країни поліпшують здоров'я. Розгляньте цей слайд!
- Які звички поліпшують здоров'я?
- Інколи до її кордонів наближаються вороги, які хочуть зіпсувати здоров'я мешканців країни. Назвіть їх.
- Як потрібно сидіти за партою?
- Прошу 3-ю групу порадитися і зробити висновок, зважаючи на слайди, а 1-ша і 2-га групи виконайте завдання на перфокартах. Вам необхідно обрати правильний варіант відповіді щодо формування правильної постави.
6. Фізкультхвилинка
?? Дихальна психогімнастика «Я - сонечко»
- Я - маленьке сонечко. Я прокидаюся, умиваюся. Розчісую свої промінчики, піднімаюся над обрієм.
Я - велика розжарена куля.
Я дарую своє тепло лісам, лугам, рікам.
Я лечу над Землею і дихаю вільно.
Як же гарно навкруги!
Учні виконують дихальні вправи.
7. Робота на перфокартах
Учні виконують завдання на перфокартах, обираючи правильну відповідь.
Командир 3-ї групи робить висновок, обирає останній малюнок мозаїки.
Висновок 3-ї групи. Сидіти потрібно, злегка спираючись на спинку парти чи стільця. Тулуб має бути розслабленим. Руки зігнуті в ліктях, плечі опущені. Грудьми не спиратися на парту чи стіл. Між столом і грудьми має бути відстань на ширину долоні. Сидіти слід рівно. Ставте ноги на підлогу. Кладіть обидві руки на парту.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Відповіді на запитання
- Чому для здоров'я корисно все робити в усталеному порядку?
- Що потрібно робити вранці?
- Що потрібно робити вдень?
- Що потрібно робити ввечері?
- Розкажіть про свій розпорядок дня.
- Які правила ви запам'ятали на уроці?
- Які обов'язки ви виконуєте у сім'ї?
- Яким має бути робоче місце учня?
- Як слід правильно сидіти за партою?
- Розкажіть про своє робоче місце вдома.
- Що корисніше носити для правильної постави: портфель чи ранець?
2. Висновки
- Прошу капітанів прикріпити на дошку частинки своєї мозаїки. Погляньте на малюнок, що у нас утворився. Зробіть висновок.
- Чи виросте з маленького паростка могутня рослина, якщо ми щодня будемо піклуватися про своє здоров'я, дотримувати режиму дня?
- Чи справдилися ваші очікування?
Навчальне видання «Формування здоров'язбережувальної
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).
компетентності молодших школярів» / Упоряд. Божко О. В. –
Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 141,[3] с. – (Б-ка журн.
«Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (121)).