за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати учнів із поняттям «релаксація», із вправами для релаксації; вчити створювати колаж на задану тему, творчо мислити, виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: підручник для 3 класу «Основи здоров'я» (автори Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В.), таблиці, прислів'я.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Вправа-вітання
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День тобі — веселим буде!
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Учитель. Згадайте, що найважливіше за все? Ми про це говорили на минулому уроці. Чого не купиш ні за які гроші? (Здоров'я, добро, любов.)
Розшифруйте прислів’я
Зодоряв'ебериж мзоолуд.
(Здоров'я бережи змолоду.)
- Як ви розумієте це висловлювання?
- Що значить бути здоровим?
Складання асоціативного куща
Учитель. Що треба робити, щоб бути здоровим?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про релаксацію.
- Чи чули ви коли-небудь таке слово? Що воно означає?
Релаксація — це прийоми, які допомагають нам психічно та фізично відпочити. Отже, на уроці ми будемо знімати стрес і відпочивати.
Хтось постукав тихо в клас,
Так, перерві ще не час, —
Тут підказує Галинка, —
Це, звичайно, фізхвилинка.
Основне призначення фізкультхвилинок, які проводяться під час занять, — підвищити працездатність, зняти втому, дати відпочинок організму.
Фізкультхвилинки
Раз, два — всі пірнають,
три, чотири — виринають,
П'ять, шість —на воді кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім — що є сили всі до берега поплили.
Дев'ять, десять — обтрусились і за парти опустились.
Кленові листочки
Осінь... Осінь... Лист жовтіє,
З неба часом дощик сіє.
Червонясте, золотисте
опадає з клена листя.
Діти ті листки збирають.
У книжки їх закладають.
Наче човники рікою
їх пускають за водою.
З них плетуть вінки барвисті.
Червонясті, золотисті.
Практичне виконання вправ
Вправи на зняття психоемоційного напруження, саморегуляцію
Вправа «Прокидайся, третє око»
Учитель. Людина бачить не лише очима. Мудрість, витримка, розум, спокій можуть прокинутись у вашому «третьому» оці. Витягніть вказівний палець, покладіть на лоб між брів над носом. Потріть цю точку, промовляючи: «Прокидайся, третє око».
Вправа «Заряд бадьорості»
Сядьте вільно, великим і вказівним пальцями промасажуйте вуха, примовляючи: «Вушка, вушка чують все!».
Вправа «Дихання»
Учитель. Зберіть пальці руки у жменьку, знайдіть ямку на шиї, покладіть туди руку і скажіть: «Я дихаю, дихаю, дихаю».
Вправа «Скинь втому»
Підніміться, широко розставте ноги, підніміть плечі, відведіть їх назад, опустіть плечі, відведіть їх назад, зігніть ноги в колінах.
Вправа «Візьми себе в руки»
Як тільки хочете когось вдарити, візьміть долонями лікті і сильно притисніть їх до грудей — це поза витриманого чоловіка.
Вправа «Врости у землю»
Учитель. Спробуйте сильно-сильно надавити п’ятками на підлогу, руки стисніть у кулачки, міцно стисніть зуби: ви — могутнє міцне дерево, ніякі вітри тобі не страшні. Це — поза впевненої людини.
Вправи для втомлених очей
Коли очі втомилися, відразу потрібно робити такі вправи:
1. Заплющити очі, а потім розплющити їх. Повторити цю вправу 4—6 разів.
2. Погладжувати повіки протягом 1 хв. пучками пальців.
3. Зробити колові оберти очима вниз. Повторити вправу 10 разів.
4. Витягнути вперед руку. Стежити за нігтем вказівного пальця, повільно наближаючи його до носа, а потім так само, повільно відсуваючи назад. Повторити вправу 5 разів.
Дихальні вправи
Поліпшують поставу, стимулюють рух діафрагми; поліпшують кровообіг, гармонізують діяльність дихальної, нервової і серцево-судинної систем.
1. Глибокий вдих, руки повільно підняти до рівня грудей. Затримати подих, увагу сконцентрувати на середині долонь. Повільно видихнути, руки опустити вздовж тіла.
2. Глибоко вдихнути. Загорнути вуха руками від верхньої точки до мочки. Затримати подих. Видихнути з відкритим сильним звуком «а-а-а».
3. Видихнути, відкрити очі. Видихнути, закриті очі. Продовжувати видихати при світлі, видихати у темряві. Нехай м’язи очей повністю розслабляться.
Ігри-медитації
Психологічний тренінг, яким є гра-медитація, забезпечує стан урівноваженості й душевного спокою.
Вправа «Сонечко»
(Діти стають у коло, піднімають руки до сонечка. Насолоджуються теплими промінчиками.)
Вправа «Квіти»
(Діти сідають та уявляють себе квітами. Квіти дуже гарні, пахнуть. Діти розповідають про свої відчуття.)
Вправа «Я — дощ»
Я — дощ. Із великої хмари я течу маленькою крапелькою на землю, кричу Землі: «Я вітаю тебе!».
Робота з підручником
Читання статті «Вправи на релаксацію» (с. 136-137.)
Практична робота
Учитель. Зараз ми будемо створювати колаж «Що приносить мені радість». Ваше завдання — з білих аркушів паперу виріжте хмаринки, на яких напишіть, що ж приносить вам радість. Зробіть плакат.
IV. Підсумок уроку
- Що вам сподобалось на уроці найбільше?
- З якими новими словами ви познайомилися?
- Яке слово приносить вам радість?
- Як збираєтесь відпочивати на канікулах?
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014