Профілактика емоційного перенапруженняМатеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: формувати поняття втоми і перевтоми; вчити учнів розрізняти ознаки втоми і перевтоми; запобігати перевтомі; сприяти розвитку наукового світогляду, гігієнічному вихованню; виховувати бережливе ставлення до свого організму; розвивати увагу, пам'ять, мислення, мову.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник для 3 класу «Основи здоров'я» (автори Бех І.Д., Воронцова Т.В., Пономаренко В.С., Страшко С.В.), таблиці, картки з прислів'ями.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Учитель. Який у вас настрій? Зобразіть його на обличчі.

Вправа-вітання

Доброго ранку! Доброго дня!

Доброго вчора, сьогодні, щодня!

Миру бажаємо кожній родині,

Щастя, здоров'я — кожній дитині!

Прочитаємо гасло нашого уроку (на дошці):

Бережи свій організм - не перевтомлюй його!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Притча

Одного чоловіка якось запитали:

- Що тобі потрібно, щоб бути повністю щасливим?

Може мішок золота?

- Ні, без цього я можу обійтися.

Може багатоповерховий палац?

- І це мені не потрібно.

Може, дорогоцінне каміння та прикраси?

- У мене їх не було, і я чудово без них обходився.

- Смачна їжа?

- Після важкої праці і черствий окраєць здається смачним.

- То що ж тобі потрібно для щастя?

- Те, — відповідає, — що не можуть замінити ні гроші, ні палаци, ні коштовності.

- Що ж це?

- Як ви думаєте, що відповів чоловік?

Люди кажуть, головне — це здоров'я, а інше все буде.

16.10.2014-1-4

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми продовжимо говорити про емоції, про те, як вони пов'язані зі здоров'ям людини, ознайомимося з поняттям «втома» і «перевтома», з ознаками надмірного стресу, навчимось розрізняти активний і пасивний відпочинок.

Як ви думаєте, для чого ми будемо дізнаватись про все це? (Щоб запобігти перенапруженню і стресу).

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. П'ять разів на тиждень кожен ізвас ходить до школи. Ще ви відвідуєте різні гуртки та секції. Вдома допомагаєте батькам по господарству, виконуєте домашнє завдання, тобто живете у напруженому ритмі, у постійному русі. Таке життя вимагає постійного відпочинку. І найголовнішою ознакою такого відпочинку є сон. Що ж таке сон? Сон — це періодичний стан, під час якого вимикається свідомість і знижується активність життєвих функцій. Поміркуйте і скажіть, які ж умови міцного сну?

 

Умови міцного сну:

?провітрити кімнату;

?не їсти перед сном;

?не дивитись телевізор;

?не читати «страшні» книжки;

?лягати у зручне ліжко;

?спати не менше 8 год.

Якщо будете допізна дивитись телевізор чи грати в комп'ютерні ігри, це може призвести до перевтоми. У такому випадку кажуть: «У мене стрес!».

16.10.2014-1-5

Ознаки втоми:

?постійно хочеться спати;

?послабився інтерес до навчання;

?погіршилися оцінки;

?часто болить голова, живіт, спина, виникає біль у м'язах;

Стрес надзвичайно небезпечний для здоров'я. Діти починають частіше хворіти. Сильний та тривалий стрес може спричинити захворювання серця або шлунка.

16.10.2014-1-6

Робота з підручником

Читання статей «Втома і здоров'я», «Який відпочинок найкращий».

Учитель. Назвіть ознаки втоми, перевтоми.

 

Фізкультхвилинка

Ось іде до нас весна,

Все навколо ожива.

Підсніжники прокидаються,

Проліски усміхаються.

Пташки прилітають,

Діти вибігають,

На луках стрибають.

 

Робота з прислів’ями

Учитель. Спробуємо відновити прислів’я:

Без здоров'я

Наше здоров'я

Здоров’я маємо —

не дбаємо,

а втративши, плачемо.

нема щастя.

у наших руках.

(Без здоров'я нема щастя.

Наше здоров'я у наших руках.

Здоров'я маємо — не дбаємо, а втративши, плачемо).

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Учитель. Із метою закріплення вивченогоматеріалу пограємо в ігри.

 

Гра «Шнурівка»

Діти утворюють дві команди:

?активний відпочинок;

?пасивний відпочинок.

(За 2 хв. потрібно якомога більше написати видів активного та пасивного відпочинку. Далі команди по черзі називатимуть по одному виду відпочинку. Виграє команда, яка закінчить називати останньою.)

 

Гра «Заверши речення»

Для людини важливо чергування відпочинку (сну) і... (активної роботи).

Удень ми ... (працюємо), а вночі —... (спимо).

Виконав діло —... (гуляй сміло).

 

V. Підсумок уроку

Учитель. Пригадайте, що сприятиме зміцненню вашого здоров’я.

Словниковий диктант

1. Світить, зігріває вас, дає життя всьому на землі. (Сонце.)

2. Свіже, чисте і прозоре, без нього не прожити і 5 хв. (Повітря.)

3. Чиста, потрібна кожному, змиває бруд. (Вода.)

4. Вона розвиває м'язи, силу, додає енергії. (Фізкультура.)

5. Він необхідний для відновлення сил. Для дитини потрібен тривати 8-9 год. (Сон.)

 
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014