за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: формувати в учнів уявлення про характер, його становлення, риси характеру та їх особливості; учити дітей виховувати в собі позитивні риси характеру і вміння стримувати негативні; сприяти пізнанню себе, своїх внутрішніх характеристик; виховувати бажання самовдосконалюватись.
Обладнання: підручник «Основи здоров'я». 3 клас, ілюстрації, схеми, малюнки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Пролунав уже дзвінок —
Нас покликав на урок.
Час його вже розпочати
І старанно працювати.
Щоб сміялось сонечко, успіхам раділо,
До роботи на уроці ми приступим сміло.
Діти. Тож не будем час втрачати —
Починаймо працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Робота над віршем
Учитель. Уважно прослухайте вірш і дайте відповідь на питання: Що потрібно робити, щоб бути здоровим?
Друже, щоб здоровим бути, треба навички здобути,
Про здоров'я піклуватись, перш за все не лінуватись,
І здружитися зі спортом, рідко ласувати торти,
Воду крижану не пити, і цигарки — не палити!
Щоб знешкодити мікроби, руки мий щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти овочі і фрукти різні —
Всі вони тобі корисні.
Вранці й ввечері, мій любий, завжди-завжди чисти зуби.
Висновок. Щоб бути здоровим — потрібно дотримуватися режиму дня й особистої гігієни.
(На дошці вивішується демонстраційна картка із словом «ЗДОРОВ'Я».)
Здоров'я — це стан фізичної та духовної рівноваги людини, відсутність хвороб.
Учитель. Пропоную вам одну середньовічну історію.
Четверо стомлених подорожніх дісталися опівночі до міських воріт. Ворота зачинені, варта міцно спить. Перший подорожній сів на землю: «От не щастить! Варто було раз вибратися з дому — і от яка невдача! Що ж робити — до ранку далеко. Згадаєте моє слово, до ранку ще й дощ піде», — говорив він, ледь не плачучи. «Чого тут нити, висадимо ворота, та й усе!» — каже другий. «Нащо панікувати, літня ніч коротка. Посидимо, почекаємо до ранку», — заспокоював третій. «Навіщо сидіти й чекати? Давайте розглянемо ворота ближче. Он під ними велика щілина, може вдасться пролізти крізь неї», — порадив четвертий.
Чому ці люди так по-різному відреагували на одну й ту ж саму подію? (Вони мали різні характери).
На дошці вивішується демонстраційна картка із словом «ХАРАКТЕР».
Учитель. Сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про характер і здоров'я. Дізнаємося про те, чи впливає характер на здоров'я людини. Поговоримо про позитивні і негативні риси характеру.
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Конкретна людина з її неповторним поєднанням фізіологічних і психічних рис та ознак — це особистість. Для характеристики рис особистості важливо розкрити три питання.
- Перше — чого хоче людина, тобто які її інтереси, потреби, ідеали.
- Друге — що може людина, тобто які її здібності.
- Третє — яка вона є, тобто який у неї характер.
Слово «характер» (з грец. — «печать», «чеканка», «напис на камені»). І дійсно, характер «накладає печать» на всі вчинки, думки і почуття людини.
- Якщо людина в якійсь ситуації сильно злякалась — чи можна вважати її боязкою? (Відповіді дітей.)
- Якщо людина має звичку ретельно готуватися до уроків, чи можна стверджувати, що вона відповідальна? (Відповіді дітей.)
- У чому різниця? (Відповіді дітей.)
Учитель. Отже, характер — це сукупність відносно сталих психологічних рис людини, які виявляються в її поведінці та діяльності.
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
(На двох партах стоять таблички:
1. Характер - це вроджена особливість.
2. Характер формується протягом життя.)
Учитель. Давайте визначимо, від чого залежить характер людини. Ви вважаєте, що характер є вродженою особливістю? Або навпаки, ви переконані, що характер формується протягом життя? Зберіться біля відповідних табличок. Обговоріть свої міркування і наведіть кілька аргументів на їх користь.
Презентація аргументів
Чи не з’явилося у вас бажання змінити свою позицію? Які докази вас переконали? Який висновок ми можемо зробити?
Які чинники впливають на формування характеру? (Спадковість, виховання, оточення, самовиховання.)
Фізкультхвилинка
1, 2! Час вставати — будемо відпочивати.
3, 4! Присідайте — швидко втому проганяйте.
5, 6! Засміялись, кілька разів понахилялись.
7, 8! Час настав повернутися до справ.
Робота з підручником
Опрацювання та обговорення статті «Характер і здоров'я» (с. 120).
- Як характер впливає на здоров'я людини, а також на тих, хто її оточує?
Гра «Позитивні й негативні риси характеру»
(Учитель називає риси характеру, учні, почувши рису характеру, яка сприяє здоров'ю, плескають у долоньки.)
IV. Закріплення знань учнів
Практична робота
Учитель. Прочитайте казку «Дідова і бабина дочка» (підручник, с. 151—152) і дайте відповіді на питання:
- Які риси характеру має кожен казковий персонаж?
- Які персонажі добрі, а які — лихі?
- Чого навчає нас ця казка?
Робота в зошитах
Учитель. Скандинавські вчені в результаті досліджень дійшли висновку, що частіше зстуджуються, хворіють на грип та інші респіраторні захворювання люди з такими рисами характеру:
? впертість;
? почуття провини;
? злопам’ятність, нездатність прощати;
? вразливість;
? збудливість і нервозність;
? агресивність.
V. Підсумок уроку
Учитель. Отже, діти, давайте зробимо висновок. Які риси характеру потрібно в собі виховувати, щоб бути здоровим?
Вправа «Кошик для сміття»
Учитель. Ця вправа допоможе вам стати кращими.
Напишіть на аркушах паперу рису характеру, якої б ви хотіли позбутися. Підійдіть до кошика для сміття, зімніть папірець і викиньте його. Можете назвати вголос ту рису, яка вам заважає. Уявіть, що ви викинули не просто папірець, а негативну рису характеру.
Учитель. Людина впродовж життя самовдосконалюється. Ми часто не можемо змінити ситуацію, але можемо змінити своє ставлення до неї. Сьогодні ми зробили крок уперед у пізнанні себе. Але залишається ще багато цікавого, невивченого. Я бажаю вам успіхів у самовдосконаленні.
Ось закінчився урок,
І дзвенить для нас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
Додатковий матеріал
Риси характеру людини: охайність, безтурботність, вдумливість, гордість, чутливість, грубість, життєрадісність, турботливість, заздрість, сором'язливість, щирість, вередливість, легковірність, недовірливість, невитриманість, чарівність, вразливість, обережність, чуйність, педантичність, рухливість, підозріливість, принциповість, презирство, привітність, розв'язність, розумність, рішучість, стриманість, терплячість, боягузливість, завзятість, холодність, поступливість, ентузіазм, дисциплінованість, ініціативність, товариськість, мовчазність, балакучість невпевненість.
Найкраща риса
Промовив гордий Кипарис:
- Із людських рис для мене прямота — найкраща!
А липа: — Лишенько! Це глупота.
Людина — хай велика чи мала — пропаща без щедрості й сердечного тепла.
Озвався дуб: — Послухайте мене: твердий характер — ось що головне.
- А гнучкість розуму — то риса неможлива? — докинула Ліщина пустотлива.
Троянда мовила: — Забули про красу, я в собі віки її несу!
Людина мудрі речі наслухала і тужно так замріяно зітхала:
- Мені б тих рис найбільше осягти — змогла б я гідно шлях увесь пройти!
І. Сварник
Твій шлях
Якщо ти смієшся мало.
Непривітним ходиш і злим,
Шлях в житті не буде вдалим,
Буде хибним та важким.
Перешкоди у дорозі
Та біду зустрінеш ти.
І не будеш ти у змозі
Ворогів перемогти.
Краще будь привітним, щирим,
Світлу посмішку даруй,
до людей приходь із миром,
поважай усіх, шануй!
Словом добрим примирися
З ворогами назавжди,
І тоді не будеш мати
В вірних друзях ти нужди!
Володимир Кузьменков
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014