Поведінка дитини в автономній ситуації на природіМатеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: ознайомлювати учнів з основними засобами і способами захисту життя в автономній ситуації на природі; вчити правильному поводженню під час виникнення надзвичайних ситуацій; розвивати здатність орієнтуватися у нелегких ситуаціях; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я.

Обладнання: підручник і робочий зошит «Основи здоров'я», ілюстративний матеріал до цієї теми, таблиці для роботи у групах, іграшковий мікрофон.

Життя — це те, що люди більше всього

бажають зберегти і менше всього оберігають.

Жан Лабрюєр

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи взятись враз!

Розпочнемо свій урок,

Тож назад не зробиш крок.

Будем ми трудитись гарно,

Не мине й хвилинки марно!

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Де найкраще гратися і відпочивати? Звичайно, на природі! Сьогодні ми підемо з вами на природу, щоб зрозуміти, коли вона для нас друг. Дізнаємося, як треба поводитися, щоб обминути всі можливі небезпеки, щоб відпочинок приніс радість, задоволення, чудові враження і хороше самопочуття.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди про правила поведінки під час грози у лісі чи степу

Учитель. Природа дарує людям чисте повітря, бадьорість, гарний настрій. Людина — частина природи, тому повинна відчувати її настрій, її життєдайність. Саме серед природи людина оживає душею і відновлюється тілом. Але інколи прогулянка на природі може бути зіпсована. Яка небезпека може чекати на нас у природі? (Відповіді дітей.)

- Небезпека загубитись;

- зустріч із дикими звірами;

- гроза;

- отруєння ягодами чи грибами;

- зустріч з осиним роєм;

- небезпечна ситуація на водоймах тощо.

Учитель. Ви вже знаєте, як безпечно поводитись у різних життєвих ситуаціях, до кого можна звернутися по допомогу. А от якщо поблизу нікого немає — людина залишається наодинці?

Найважливіше в такій ситуації — самостійно, без участі інших людей, вміти допомогти собі, боротися за виживання.

Більшість людей у такій ситуації охоплює страх, зневіра, безпорадність. Дехто не може зосередитись і знайти вихід із ситуації, що загрожує життю і здоров'ю. Зневірена людина втрачає здатність діяти, приймати правильні рішення, а отже, і можливість врятуватися.

Та страх в автономній ситуації може і допомагати. Людина, яка боїться, готується до небезпеки і обдумує можливі варіанти порятунку. Отже, як потрібно діяти в автономній ситуації?

 

Робота з підручником

Учитель. Уважно прочитайте інформацію на с. 113.

Гра «Безпечно—небезпечно»

(Учитель називає певну дію. Якщо це робити безпечно під час грози — діти плескають у долоньки.)

- Ховатися під високим деревом.

- Користуватися мобільним телефоном.

- Ховатися у низині.

- Ховатися у копиці сіна.

- Стояти близько біля річки.

- Сховатися під розлогим кущем тощо.

 

Фронтальна робота

Дослідницький практикум «Як орієнтуватися у лісі?»

Учитель. Уважно прослухайте оповідання про хлопчика, який заблукав у лісі, але був дуже сміливим, уважним і кмітливим.15.10.2014-1-1

Як Андрійко повернувся додому?

Улітку Андрійко приїхав до бабусі. Не тільки бабуся була рада онукові. Біля її хати на високому стовпі лелеки звели гніздечко й радісно вітали хлопчика.

Одного літнього дня Андрійко з друзями побіг до лісу збирати гриби та ягоди. Ліс був за залізничною колією, що проходила за селом. Перейшовши через надземний залізничний перехід, діти пішли в ліс, перегукуючись між собою «Ау!». Тепло, затишно в лісі. На узліссі дзюрчить струмок...

От Андрійкові почувся стукіт дятла. Он він, зліва, на стовбурі дуба примостився. А під дубом — житло мурашок-трударів. Справа на галявині з-під листочків усміхаються ягоди ожини, суниці... Несміливо визирають опеньки й боровички. Он там, поряд з осикою й березою, причаїлись підосичники й підберезники. От уже й кошик повен грибів та ягід... Андрійко так захопився, що відійшов далеко від своїх друзів... Де вони? Де я?

Але хлопчик був кмітливий, він не розгубився, а почав правильно діяти і вчасно повернувся додому.

 

Запитання до учнів

- Відгадайте, як йому вдалося повернутись додому.

Відповіді

1. Визначити напрямок руху. Влізти на високе дерево й поглянути навкруги. Адже біля будинку бабусі — високий стовп. А поряд — залізнична станція, там також є високі споруди.

2. Можна орієнтуватись на звук поїзда і йти втому напрямку.

3. Злізти з дерева і йти в тому напрямку, який визначив, але галявина з ягодами тепер має бути зліва.

4. Згодом справа — дуб із мурашником, на якому стукотів дятел.

5. Зануритись у свої відчуття. Якщо відчуєш вологу чи почуєш дзюркіт - от і струмок.

- Спочатку згадайте останню прикмету на знайомому відрізку шляху: дерево, вибоїну, галявину з грибами. Так легше визначити напрямок;

- якщо чується шум трактора, значить, до людей 3—4 км. Чуєте гавкіт собак — до людей 2—3 км, шум поїзда — до нього 10 км;

- якщо пахне димом, рухайтеся проти вітру і неодмінно вийдете до житла;

- також може допомогти струмок. Він виведе до річки. А річка — до людей;

- лісова чи польова дорога теж укажуть, де житло;

- якщо ви знайшли у лісі стежину визначте спочатку, чи не звірина вона. Якщо гілки раз у раз б'ють по обличчю і грудях, це значить, що доріжка протоптана звірами. Негайно зійдіть із неї;

- якщо ви помітили, що, входячи в ліс, бачили сонце праворуч, то виходити з лісу потрібно так, щоб воно було ліворуч;

- південний напрямок легко визначити за мурашниками. А північний — за мохом, що виріс на стовбурі дерева;

15.10.2014-1-2

- проведіть подумки до орієнтира пряму лінію. І перш ніж залишити якесь місце, зробіть зарубку чи інший знак на дереві. Інакше почнете кружляти лісом;

- на найвищому дереві — труби на дахах можна побачити за 3 км, заводські труби — за 6, дзвіниці й вежі — за 15.

 

Учитель. Якщо ви заблукали й хочете повідомити про своє місцеперебування, то привернути увагу людей можна за допомогою диму від вогнища, розкладеного з дотриманням усіх запобіжних заходів як для себе, так і для лісу (степу). Щоб дим від багаття був густим і чорним, у полум'я вогнища, що розгорілося, додають сирий мох, свіжу траву.

Можна спробувати повідомити про себе за допомогою сонячного зайчика. Із літака на висоті 1-1,5 км відблиски видно на відстані 24 км.

 

Фізкультхвилинка

Раз, два, три, чотири — у лісочок ми ходили.

Зайця сірого зустріли.

Зайчик прудко так стрибає,

Пташка весело літає,

Швидко лис десь пробіжить,

Їжачок у кущах сидить.

Посиділи і ми трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

У лісок підемо знову.

 

Робота у групах «Як уникнути зустрічі з дикими тваринами?»

(Учні об'єднуються у 4 групи.) За допомогою таблиці на с. 115 готують повідомлення про вовка, вепра, лося і гадюку:

- Де їх можна зустріти?

- Чим вони небезпечні?

- Як захиститися від них?

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в зошиті

 

Гра «Незавершене речення»

- Якщо мене застала злива з громом і блискавкою у лісі чи у степу, я не буду ...

- Якщо я загубився у лісі, я ...

- Щоб уникнути зустрічі з небезпечними дикими тваринами, потрібно ...

 

V. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»

- Чи сподобався вам урок??

- Що запам'яталося найбільше?

- Що здивувало вас?

- Що не сподобалось?

Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014