за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати дітей з правилами користування газовою плитою; вчити учнів правильно користуватися газовою плитою; формувати вміння правильних дій при витоку газу; розвивати увагу, пам'ять, зв’язне мовлення; виховувати обережність, повагу до професії пожежника.
Обладнання: таблиці, зошит із курсу «Основи здоров'я», ілюстративний матеріал підручника для 3-го класу «Основи здоров'я» (Бех І.Д.).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Психоформула
Люблю я свій розум
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок
і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню практично.
ІІ. Актуалізація знань та умінь учнів
Учитель. Пригадайте, які служби створені для допомоги населенню.
- З якою метою створені ці служби допомоги?
- Назвіть предмети, які гарно горять і які не горять.
- Чому не можна витягувати з розетки електроприлад, тягнучи шнур?
- Які ви знаєте правила користування електроприладами?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Загадки
? В печі горить, тепло дарує,
А при пожежі все руйнує?
?Що зараз майже в кожнім домі
Є необхідним, безперечно,
Бо варить їжу без утоми?
Хоч він отруйний, небезпечний,
Ним користуємось щораз...
Вже здогадалися? Це... (газ).
Л. Коваль
Учитель. Без електрики і газу вдома ніяк не обійтися. Уже багато років ці речі слугують людині. Вони приносять багато користі, але поводитись з ними потрібно надзвичайно обережно, дотримуючись правил безпечного користування, адже за найменшої необережності можна наробити чималої біди.
IV. Вивчення нового матеріалу
Вірші
Якщо холоди настали —
Допоможе нам газ.
Він розтопить котел у хаті,
Але ти стій осторонь.
На вогні готують їжу.
Пиріжки мама пече.
В кухні ти, малюк, не грайся —
Вогонь миттю припече.
Учитель. Газ — це легкозаймиста речовина. Від найменшої іскорки він вмить займається і починає горіти. Газ невидимий, але має специфічний запах. Заповнивши приміщення, він може вибухнути, тому не можна вмикати світло, запалювати сірники, якщо є витік газу. Газ отруйний. Дихати ним навіть незначний час небезпечно для життя.
Робота з ілюстраціями (підручник, с. 92)
- Знайди на малюнку котел, газову колонку і газову плиту.
- Крани, за допомогою яких перекривають подачу газу до приладів, і крани на самих газових приладах.
Учитель. До захисників життя та здоров'я людей належать пожежники, яких називають борцями з вогнем. Щодня вони допомагають людям гасити пожежі, впоратися з вогнем як у побуті, так і у природі.
Якщо сталося нещастя і не змогли впоратися з ним власними силами, то потрібно телефонувати «104».
Мінімум слів — максимум інформації. Таким повинно бути повідомлення. Наприклад: адреса, що трапилось, зручний під'їзд, прізвище того, хто дзвонив.
При спілкуванні з рятівниками слід дотримуватися таких правил: ніколи не заважати, абсолютно точно виконувати їхні розпорядження. Найголовніша допомога, яку ви можете надати рятівникам, полягає у запобіганні будь-яких виявів паніки. Паніка — це небезпечне явище при надзвичайних ситуаціях. Від неї часто гине більше людей, ніж від наслідків аварії.
Інша допомога рятівникам — додаткова інформація про те, де ще можуть бути люди, які потребують допомоги, де зберігаються вибухонебезпечні речовини, які є загрозою для життя і здоров'я.
Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаєм,
Лінькам волі не даєм,
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Думки наші прилетіли,
Ми за парти тихо сіли.
Робота в групах
(Учні працюють із текстами і малюнками підручника.)
Група 1 — «Як користуватись газовою плитою».
Група 2 — «Небезпека: витікання газу!».
Група 3 — формування узагальненої таблиці «Відчувши запах газу, не можна...».
Група 4 — розіграти ситуацію: «Як діяти при витіканні газу».
Група 5 — складання правил дій під час витоку газу.
Група 6 — розіграти ситуацію «Виклик аварійної служби газу».
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в зошиті
Продовжити думку:
? Щоб запалити газову плиту, треба ...
? Якщо в кухні відчув запах газу ...
Гра-змагання «Хто найкраще знає правила користування газовою плитою»
Вибираються дві команди «Вогнегасник» і «Пожежник». За кожну правильну відповідь команда отримує зелений кружечок, за неправильну — червоний. Виграє та команда, у кого більше зелених кружечків і менше червоних.
Запитання
1. За яким номером телефону потрібно звертатися у випадку витоку газу?
2. Яку роль відіграє специфічний запах газу?
3. Чи можна вмикати і вимикати світло, електричні прилади під час витоку газу?
4. У чому небезпека брудних газових пальників?
5. Що трапиться, якщо у кімнаті, де є запах газу, запалити сірники або цигарку?
6. Що слід робити, якщо у квартирі з'явився запах газу?
7. Що може статися через витік газу?
8. Чи можна сушити речі і тримати легкозаймисті речовини біля плити?
9. Чому не можна влаштовувати протяги на кухні, коли горять пальники?
10. Що потрібно зробити перед тим, як вийти з дому?
VI. Підсумок уроку
Читання та обговорення вірша
Вогню боятися не треба,
Якщо порядок у домі,
Якщо працюють в тебе справно:
Газові котли, колонка й газ плита —
Пожежа в дім не завіта.
VIІ. Домашнє завдання
Попросити батьків, щоб навчили перекривати газовий кран на трубі за плитою.
Зробити проект «На плані квартири позначити газові труби, крани і газові прилади».
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014