за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: систематизувати знання учнів про легкозаймисті речовини та побутові електроприлади, даючи коротку довідку про утворення електричного струму; пояснити, що вогонь може бути корисним і небезпечним; формувати розуміння необхідності знати й виконувати правила протипожежної безпеки; переконати дітей у небезпечності гри з вогнем; розвивати вміння керувати власними емоціями; виховувати почуття відповідальності за свої дії та вчинки під час використання електроприладів, обігрівальних приладів та інших пожежонебезпечних побутових предметів.
Обладнання: мікрофон; малюнки по темі; предмети, що призводять до пожежі; застережні знаки; упаковки легкозаймистих речовин; сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Я сьогодні вам сказати мушу,
Що живемо ми лиш раз.
Бережіть себе і друзів
Та згадуйте правила щораз.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Гра «Мікрофон»
Учитель. До нас завітав кореспондент газети «Твоя безпека» (один із учнів). Він хоче взяти у вас інтерв’ю.
? Які небезпечні місця є у вашій кімнаті?
? Які надзвичайні ситуації можуть підстерігати вас удома?
? Як ви повинні поводитись?
? Чому потрібно обережно поводитися з водою?
? Причиною якого лиха може стати вода?
? Що робити, якщо вода заливає підлогу?
? Які правила потрібно пам'ятати?
? До яких служб порятунку можемо звернутися в разі потреби?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Робота над загадками
Учитель. Відгадайте загадки і розкажіть, яку небезпеку приховують предмети, про які йдеться в загадках?
? Як запалять, то горить.
Як горить, то плаче.
Обережненько гасіть.
Бо попече пальчик. (Свічка.)
? Лежать у порядку
Дерев'яні малятка.
Білі, здорові, всі чорноброві.
Коли з ними граються.
То вогнем займаються. (Сірники.)
? Чи бачили ви, чи ні
Ці казковії вогні.
Зірочки в руці стрибають,
Всіх навколо звеселяють. (Бенгальські вогні.)
? Дуже любить вона тканини.
Сукні, спіднички і гардини.
Всі їх складочки знайде!
Розізлиться — пара йде! (Праска.)
? Нічне небо спалахне
Міріадами зірок.
Та щоб не було біди
Близько не підходь і крок. (Петарда.)
Учитель. Дійсно, усі ці предмети приховують небезпеку виникнення пожежі.
Робота у групах
Складання «ланцюжків пожежі»
(На дошці малюнки (сірники, бочка з водою, лікар, одяг, вогонь, лікарня, дим, книжка, свічка, ковдра, м'які іграшки, запальничка, пожежна машина, бенгальські вогні, вогнегасник, відро, машина швидкої допомоги, меблі, телевізор, ялинка, карнавальний костюм...). (Кожна дитина групи по черзі вибирає потрібний малюнок і викладає його на парті, щоб отримати ланцюжок.)
Наприклад: свічка ? одяг ? вогонь ? дим ? вогнегасник ? лікарня.
Обговорення складених «ланцюжків»
Учитель. Сьогодні на уроці ми поговоримо про вогонь, його корисну і шкідливу дію, ознайомимося з правилами користування електрообладнанням, дізнаємося, як запобігти пожежі. Від цього залежатиме безпека вашого життя та життя оточення.
IV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Учитель. Вогонь — це супутник людини. Важко уявити собі без нього життя. Він допомагає готувати їжу, зігріватися, виплавляти метал, пекти хліб.
Вогонь — друг людини. Але буває вогонь і злим, і страшним.
- Коли вогонь із друга перетворюється на ворога? (Якщо до нього ставитись без поваги, дражнити його, поводитись з ним необачно.)
- А що треба знати і пам’ятати, щоб вогонь не став вашим ворогом?
? Не гратися з сірниками та запальничками.
? У жодному разі не підходити до оголених дротів, не торкатися їх.
? Більшістю електроприладів можна користуватися лише в присутності дорослих.
? Не відкривати дверцят печі, бо може випасти вуглинка.
? Не запалювати легкозаймисті речовини.
Робота з підручником (с. 86)
? Опрацювання статті «Легкозаймисті речовини».
? Ознайомлення із застережним знаком про легкозаймисті речовини (с. 91) (Практично, за допомогою упаковок таких речовин.)
Учитель. Які небезпечні легкозаймисті речовини можуть зберігатися у вашому домі?
(Ацетон, кислоти, відбілювач, бензин, рідина проти комах, лак, клей, фарба, розчинник.)
Усі небезпечні речовини дорослі зберігають у спеціально відведених місцях.
Ваше завдання: ні за яких умов не брати в руки пляшки, банки, каністри, балончики з речовинами, якими користуються дорослі. Вони ховають у собі чималу небезпеку — отруєння, опіки, пошкодження очей і слизових оболонок носа і рота, важкі хвороби, пожежу і навіть смерть. Коли дорослі користуються такими речовинами, вам краще не бути поруч, а зайнятися своїми безпечними розвагами.
Фізкультхвилинка
Ми в пожежників пограємо,
Швидко шланги розмотаємо,
Ось так, ось так швидко шланги розмотаємо.
(Колові рухи руками перед грудьми.)
Ось вогонь у нас горить,
Будемо його гасить.
(Нахил тулуба вперед із витягнутими руками.)
А тепер ми присідаємо,
Під дивани заглядаємо,
Чи ніхто там не лежить,
Дим розходиться умить.
(Присідання.)
Ось вогонь ми загасили,
На стільці тихенько сіли.
Робота з підручником (с. 87)
Текст «Як виробляють електричний струм»
Загадка. Що дім освітлює щоднини,
Без полум’я вечерю зварить,
Працює в електромашинах,
А необачних сильно вдарить? (Струм.)
Текст «Як запобігти ураженню електричним струмом»
Ознайомлення із застережним знаком про небезпеку ураження електричним струмом.
Бесіда за питаннями
На дошці малюнки із зображенням побутових електроприладів.
Учитель. Як можна назвати ці предмети?
- Які ще електроприлади є у вашій оселі?
- Якою технікою вам дозволяють користуватися вдома самостійно?
- Яких правил треба дотримуватися, щоб не сталося біди?
Читання правил у підручнику (с. 89)
Доповнення
? Вмикаючи чи вимикаючи електроприлади, тримайся за вилку.
? Не залишай прилад без нагляду.
? Не берись за вимикач мокрими руками. Вода — ворог електрики.
? Не намагайся самостійно полагодити несправні прилади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Дидактична гра «Так — ні»
(Перед початком гри діти отримують по 2 картки (зеленого і червоного кольорів). Далі вчитель читає по черзі речення. Якщо зміст правильний, діти піднімають зелену картку, якщо ні — червону.)
? Якщо побачу іскри або дим від увімкненого електроприладу, негайно покличу дорослих. (Так.)
? Якщо нікого поряд немає, сховаюсь у куток і буду плакати. (Ні.)
? Якщо зможу, вимкну електрику на щитку. (Так.)
? Якщо ж ні, вимкну електроприлад із розетки голими руками. (Ні.)
? Дзвонити пожежникам не стану, справлюсь сам. (Ні.)
? Відчиню відразу вікна, щоб провітрити кімнату від диму. (Так.)
? Накрию прилад ковдрою. (Так.)
? Якщо не допоможе, загашу водою. (Ні.)
Робота в зошиті
Робота з прислів'ями
- Чому так говорять?
? З малої іскри — великий вогонь.
? Не кидай іскри в попіл — і сама згорить, і село спалить.
? Вогонь і вода добрі служити, але лихі панувати.
? Криком вогню не загасиш.
VI. Підсумок уроку
Учитель. Отже, ми розглянули важливі питання пожежної безпеки.
- Яку цінність для вас мають ці знання?
- За якої умови вони стануть вам у пригоді?
Тож пам'ятайте: «Вогонь не пробачає помилок, із ним жартувати не можна!»
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014