Дорожня безпека. Перехід дороги в умовах обмеженої оглядовостіМатеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: вчити учнів дотримуватися правил безпечного переходу вулиці, дороги у місцях з обмеженою оглядовістю; ознайомлюватися із гальмівним шляхом автомобіля; розвивати увагу, пам’ять, спостережливість, уміння орієнтуватись на вулицях міста; виховувати культуру поведінки на вулиці, бажання дотримуватись правил дорожнього руху.

Обладнання: ілюстративний матеріал, зошит із курсу «Основи здоров'я», підручник, таблиці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Інтерактивна вправа «Розумний куб»

(На кожній грані куба написано запитання. Учні кидають куб і відповідають на запитання, яке випаде (буде написано на тій грані, що опиниться вгорі), якщо питання повторюються, йти за годинниковою стрілкою.)

? Що таке проїзна частина? (Елемент дороги, призначений для руху транспортних засобів.)

? Що таке тротуар? (Елемент дороги, призначений для руху пішоходів.)

? Що таке пішохідний перехід? (Ділянка проїжджої частини, призначена для руху пішоходів через дорогу.)

? Для чого потрібний світлофор? (Він регулює рух транспорту і пішоходів.)

? Скільки секцій пішохідного світлофора? (Дві.)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Розв'язання проблемної ситуації

Учитель. Послухайте розмову мами з сином.

- Куди це ти так поспішаєш? — запитала мама.

- Морозиво купити.

- А як переходитимеш дорогу?

- Дуже просто. Загориться зелене світло світлофора, і я піду.

- І все?

- А що ж іще?

Запитання. Що повинен зробити хлопчик перед тим, як перейти дорогу? (Відповіді дітей.)

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Проблемне питання

- Що можна зробити за одну секунду? (За секунду людина може зробити незначні дії.)

- Як ви гадаєте, яку відстань автомобіль проїде за одну секунду? (Відповіді учнів.)

- Що може відбутися на дорозі впродовж однієї секунди?

Робота з підручником

(Опрацювання статті «Гальмівний шлях автомобіля», с. 92.)

(Робота з малюнком.)

12.10.2014-1-0

Бесіда за питаннями (с. 96)

Висновок. Довжина гальмівного шляху залежить від швидкості автомобіля. За секунду автомобіль, швидкість якого 60 км/год., проїжджає понад 16 з половиною метрів. А якщо швидкість 80 км/год, то 22 м. Це гальмівний шлях.

Якщо шини зношені або ж слизька дорога, чи автомобіль рухається з гори, то гальмівний шлях набагато збільшується. Встановлено, що автомобіль зі швидкістю 80 км/год. на вкритому кірочкою льоду шосе остаточно зупиниться лише через 400 м після того, як водій почне гальмувати.

12.10.2014-1-1

Стратегія «Читання та узагальнення в парах» (с. 97-98)

(Члени пари по черзі виконують ролі доповідача і респондента. Доповідач читає вголос абзац і стисло узагальнює його зміст. Респондент теж читає абзац, слухає узагальнення доповідача і ставить йому запитання за змістом тексту.)

 

Фізкультхвилинка

Ми із-за парт мерщій встаємо.

Лінькам волі не даємо,

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Думки наші прилетіли,

Ми за парти тихо сіли.

 

Учитель. Часто на дорогах формуються такі умови, що рух стає особливо небезпечним. Вони виникають тоді, коли:

? дорога слизька (дощ, сніг, ожеледиця);

? на дорозі погана видимість (туман, ніч, сильний дощ чи снігопад);

? обмежена оглядовість (поворот дороги, виїзд із дворів, гаражів).

За поганої видимості водієві важко побачити пішохода та вчасно зупинити автомобіль. Саме за таких умов збільшується кількість аварій на дорогах, під час яких люди отримують травми і гинуть.

Треба пам’ятати: за поганої оглядовості пішоходам треба бути особливо обережними і уважними.

Учитель. Щоб не сталось нещасного випадку на дорозі, водії машин і пішоходи повинні добре знати правила дорожнього руху і дотримуватися їх виконання.

 

Потрібно запам'ятати такі поради:

? водій повинен добре бачити пішохода, а пішохід машину;

? якщо дорога обладнана пішохідним переходом, треба скористатися ним;

? якщо пішохідного переходу немає, потрібно переходити дорогу на перехресті;

? переходити дорогу в необладнаному місці можна лише в крайньому випадку і тільки під кутом 90 градусів до дороги;

? для переходу слід обрати місце, де дорогу добре видно в обидва боки на 150—200 м;

? перш ніж почати перехід, треба подивитися ліворуч і переконатися/що автомобілі на безпечній відстані;

? слід зробити зупинку на осьовій лінії, бути обережним;

? подивитися праворуч і переконатися, що автомобілі на всіх смугах на безпечній відстані;

? треба бути обережним на ділянці автошляху, де ведуться дорожні роботи;

? не можна переходити вулицю чи дорогу перед транспортом, що наближається;

12.10.2014-1-2

? виїжджати на дорогу на ковзанах, самокатах небезпечно, а право їхати по дорозі на велосипеді можна буде у 14 років;

? люди повинні йти обочиною назустріч рухові транспорту;

? поза населеним пунктом треба йти по узбіччю дороги тільки назустріч транспорту або по доріжці для пішоходів;

? дорогу за населеним пунктом треба переходити, коли транспорту немає;

? небезпечними для пішоходів можуть бути: виїзд машин із дворів, автостоянок, автозаправних станцій, будівельних організацій або в'їзд до них — прилегла територія; рух машин— у дворі;

? гратися на дорозі небезпечно для життя.

Щоб не трапилось біди,

Пам'ятай, мій друже:

Всі забави на дорозі

Небезпечні дуже.

 

V. Закріплення вивченого

Робота в зошитах

Дискусія. Що може допомогти пішоходові стати помітним у світлі фар?

Робота з підручником (с. 99)

Визначення відстані, з якої водій може помітити пішохода без світловідбивачів.

 

VІ. Підсумок уроку

Бліц-турнір «Доповни речення»

? Під час переходу вулиці я впевнюсь...

? Для переходу дороги я оберу місце...

? Перешкодою для переходу дороги є...

? Водієві перешкоджає побачити пішохода...

? Пішоходові заважає побачити і почути наближення автомобіля...

? В умовах обмеженої видимості користуюся...

 

VІІ. Домашнє завдання

Разом із дорослими підібрати кілька світловідбивачів і прикріпити їх до ранця, куртки, комбінезона. Розповісти про необхідність використання флікерів.

Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014