за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати учнів із небезпеками, які можуть підстерігати їх вдома за відсутності дорослих; вчити аналізувати ситуації, що можуть стати загрозою безпечного життя у домашніх умовах; виробляти навички безпечного поводження у побуті з джерелами водопостачання; розвивати вміння зосереджуватися, збиратися з думками, не панікувати; виховувати пильність, обережність, розсудливість в будь-якій ситуації.
Обладнання: кросворд «Безпека», проекти дітей «Мій будинок», «Моя квартира», кольорові олівці, ілюстрація «Інтер'єр української хати», ребус, два телефони.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Усміхніться всім навколо:
небу, сонцю, квітам, людям,
і тоді обов'язково
день у вас веселим буде!
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Учитель. Що ви робили протягом тижня для зміцнення свого здоров'я?
(Ранкову зарядку, гігієнічні процедури, прогулянки, рухливі ігри, здорове харчування...)
- Від кого залежить ваше здоров’я?
(Від нас самих, від батьків, від оточуючих нас людей, від лікарів.)
- Отже, здоров'я треба не лише зміцнювати, а й берегти протягом усього життя.
- Чи знаєте ви, що таке безпека?
(Це умови, у яких людина почувається добре, немає ніяких загроз для її здоров’я та життя.)
- Яке слово протилежне за значенням до слова «безпека»? (Небезпека.)
- Що ж таке небезпека? (Це те, що може зашкодити здоров’ю та життю людини.)
Назвіть об'єкти чи місця, де небезпека може чатувати на людину. (Відповіді дітей.)
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель. Щороку ви стаєте дорослішими, більш самостійними. І досить часто батьки залишають вас удома самих. Бувають випадки, коли, навіть перебуваючи вдома, можна ненароком завдати шкоди собі чи іншим людям. Щоб цього не трапилося, сьогодні на уроці ми ознайомимося з правилами безпечної поведінки вдома, навчимося знаходити вихід із небезпечної ситуації.
IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Учитель. У народі кажуть: «Мій дім —моя фортеця». А що ж таке фортеця? (Це укріплений пункт із капітальними стінами, військом, запасами, призначений для тривалої оборони.)
1. Прибудована до стіни будинку площадка, огороджена низькими стінками, сполучена дверима із внутрішнім приміщенням. (Балкон.)
2. Доза ліків у вигляді спресованого в кружальце порошку. (Таблетка.)
3. Пристрій для вмикання освітлення, електроприладів в електромережу. (Розетка.)
5. Споруда з цегли, призначена для опалення, випікання хліба, варіння страв і напоїв. (Піч.)
6. Отвір у стіні для входу і виходу. (Двері.)
7. Спеціально пристосоване приміщення у квартирі (будинку) з плитою (піччю) для приготування їжі. (Кухня.)
8. Спеціально обладнана кімната для купання та інших гігієнічних процедур. (Ванна.)
- Де ж прихована небезпека у власному домі?
(Слова - відгадки.)
Проект «Мій будинок» («Моя квартира»)
Малюнок плану своєї оселі — дому.
Учитель. Зеленим олівцем позначте безпечні місця, а червоним — навпаки, місця, які небезпечні.
- Чому обрали саме ці місця? (Відповіді дітей.)
Робота з підручником (с. 82)
Учитель. Порівняйте малюнок традиційної української оселі із сучасною. Чим вони подібні? Чим відрізняються? (Відповіді дітей.)
Бесіда «Поговоримо про воду»
Учитель. Сьогодні ми детальніше ознайомимося ще з однією причиною небезпеки вдома.
Загадки
Дуже добродушна я, і м'яка, й слухняна,
Але коли схочу, навіть камінь сточу. (Вода.)
Що прозоре, прохолодне,
Напува кого завгодно?
Вмиє дуже — дуже чисто
Малюка, машину й місто? (Вода.)
Учитель. Чому ми повинні обережно поводитися з водою?
- Причиною якого лиха може стати вода? (Затоплення)
Повідомлення підготовлених учнів
? У селі, у приватних будинках люди здебільшого беруть воду з колодязів. Біля колодязів (криниць) треба поводитись обережно.
? Не можна перехилятися через цямрини і заглядати в колодязь, бо закрутиться голова і можна впасти у воду. А звідти практично неможливо вибратися.
? Не можна стояти біля корби, бо під час опускання відра вона може вдарити.
? Найзручніше житло — у місті. Тут все під рукою — і вода, і тепло, і світло. Сучасний будинок чи квартира — це складна і постійно діюча машина. Інколи в цій машині щось ламається.
? Вода в міські будинки подається по водопроводу. Але часто трапляється так, що стається аварія.
Причини, що можуть призвести до затоплення
? Неуважність і безвідповідальність сусідів зверху.
? Аварія трубопроводу.
? Дірки у з'єднанні труб.
? Вийшли з ладу крани.
? Засмічення каналізації.
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П'ять! Шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! В потяг сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев'ять! Десять! Відпочили
І за парти тихо сіли.
Робота з підручником (с. 83-84)
Учитель. Щоб аварія водопроводу не сталася у вас у квартирі чи в будинку, треба дотримуватись певних правил.
? Читання і запам’ятовування правил(с. 83).
? Робота з проектом «Мій будинок» («Моя квартира») (с. 84).
Учитель. На плані своєї оселі позначте прилади, приєднані до водопостачання (ванну, мийку, пральну машину тощо).
Робота в зошиті
Колективні, самостійні, практичні, ігрові завдання.
V. Практична робота
Рольова гра «Викликаємо служби 101, 102, 103,104»
Учитель. У нашому житті бувають різноманітні незвичайні ситуації, неприємні і навіть страшні. Не треба боятися, розгублюватися, не слід панікувати.
- До кого треба звергатися? (До батьків, сусідів і рятівників.)
- Які рятівні служби є в нашому місті?
На дошці:
пожежна охорона — 101, міліція — 102, швидка допомога - 103, служба газу - 104.
- Як до них звернутися по допомогу? (Відповіді дітей.)
- Чи можна набирати ці номери без потреби? Чому?
Робота у групах
(Кожна група отримує малюнки із зображенням різних надзвичайних ситуацій: пожежа, затоплення, витік газу, поранення, дзвінок у двері незнайомої людини тощо.)
Учитель. Складіть і розіграйте сюжет, героями якого є «потерпілий» та «оператор». Говорити потрібно чітко, коротко, ясно, без зайвих розповідей.
Давайте складемо план повідомлення телефоном:
? Набери номер.
? Повідом причину дзвінка.
? Чітко назви адресу (вулицю, дім, квартиру, під'їзд, поверх).
? Чітко повідом своє прізвище та ім'я.
? Повідом, хто є в приміщенні.
Підсумок групової роботи
- Для чого вам це потрібно знати і вміти?
Вікторина «З якої це казки?»
? Що трапилося з Алісою, коли вона вилила з пляшечки невідому рідину? («Аліса в країні чудес»; зменшилась у розмірах.)
? У якій казці принцеса вкололася гострим предметом? («Спляча красуня»; вкололася веретенцем і заснула.)
? Один кумедний чоловічок грається на балконі, перехиляється через підвіконня, гуляє на даху. Хто це? («Карлсон, який живе на даху».)
? Герої яких казок без дозволу відчиняли незнайомцям двері? («Котик і Півник», «Вовк і семеро козенят».)
? У якій казці братик не послухав сестричку і це призвело до біди? («Братик Іванко та сестриця Оленка».)
VI. Підсумок уроку
- Що важливого ви зрозуміли на уроці?
- Які основні правила безпечної поведінки ви запам'ятали?
- Кому ви про них розкажете?
- Чи можна залишити вас самих удома?
- Що вам допомогло це зрозуміти?
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014