за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: формувати уявлення про згубний вплив шкідливих звичок на дитячий організм; розвивати вміння обстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки та приймати рішення відповідно до ситуації; виховувати здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння, вживання алкоголю.
Обладнання: таблиці із зображенням корисних і шкідливих звичок, мікрофон, конверти з написом «Корисні звички», «Шкідливі звички», сюжетні малюнки, «цеглини» для гри «Храм здоров'я», епіграф уроку «Здоровому способу життя — "так!", шкідливим звичкам — "ні!"», підручник «Основи здоров’я», зошит із курсу «Основи здоров'я».
Хід уроку
І.Організація класу до уроку
Емоційне налаштування учнів
Треба всім нам привітатись:
- Добрий день!
Дружно весело сказати:
- Добрий день!
Вліво — вправо повернемось,
Туди — сюди усміхнемось:
- Добрий, добрий, добрий день!
? ? ?
Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Гра «Віночок»
Учитель(звертаючись до учнів, які стоять у колі). Поміняйтеся місцями з тими, хто:
- сьогодні поснідав;
- робить ранкову зарядку;
- зараз почуває себе здоровим на 100 %;
- носить окуляри;
вважає, що здоров'я — це не лише відсутність хвороб, а й здорові думки, вчинки і гарний настрій.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Гра «Храм здоров'я»
Учитель. Існують певні правила, яких повинна дотримуватися людина, щоб бути здоровою. Для здорового способу життя характерні корисні звички (схема).
- Які ви знаєте корисні звички? (Відповіді дітей.)
- Деякі правила написані на аркушах. Допоможіть їх прикріпити на стенд.
? Прокидайся щодня у той самий час.
? Чисть зуби двічі на день.
? Регулярно вживай їжу.
? Мий руки після туалету.
? Регулярно виконуй фізичні вправи.
? Виконуй обіцянки.
? Будь ввічливим.
? Частіше усміхайся.
? Не будь жадібним і заздрісним.
? Говори ввічливі слова.
(Учитель прикріплює вислови на будиночку, цеглинами в якому є аркуші з правилами.)
Учитель. Ці звички корисні для вашого здоров'я. їх так і називають — корисними.
- Хто хоче бути почесним мешканцем Храму здоров'я? Це не просто, адже існують ще шкідливі звички.
- Які ви знаєте шкідливі звички?(Куріння, алкоголь, наркотики.)
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Сьогодні ми говоритимемо про вплив куріння, алкоголю на здоров'я людини.
Зверніть увагу на «ключові слова», які трапляться у ході нашого уроку.
Здоров'я, корисні звички, шкідливі звички, алкоголь, куріння (тютюнокуріння).
Інтерактивна гра «Мікрофон»
- Що таке шкідлива звичка?
- Як на вашу думку, що таке куріння? Алкоголізм?
- Скажіть, який саме вплив на здоров'я людини мають ці шкідливі звички?
(Учні дають усні відповіді на запитання.)
Учитель. Англійський філософ Томас Пен вважав, що у людства є три вороги, які забирають більше життів і приносять більше лиха, ніж усі війни разом узяті. Це — алкоголізм, тютюнокуріння і наркоманія.
Усім у житті доводиться робити вибір. Для того щоб зробити правильний вибір, людина повинна усвідомити: хто вона є, ким хотіла б стати у житті, що слід зробити, щоб досягти цього.
- Що краще бути здоровим, багатим і щасливим чи хворим, бідним і нещасним?
- Для чого нам вивчати цю тему?
- Чого вона навчить кожного з нас?
Інтерактивна вправа «Незавершене речення»
«Цей урок навчить мене...»
(Діти по черзі доповнюють речення, записане на дошці.)
(Негативно ставитись до паління, алкоголізму;
оцінювати свої вчинки і приймати рішення відповідно до ситуації;
рішуче давати відповідь «Ні!» на пропозицію щодо куріння, вживання алкоголю;
працювати в парах, групах.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Зверніть увагу на епіграф нашого уроку. Зачитаємо вислів усі разом: «Здоровому способу життя — «Так!». Шкідливим звичкам — «Ні!».
Декламування вірша «Курці» з подальшим його обговоренням
Тимко разів три не поснідав у школі
і грошей зібрав на покупку доволі.
Він викликав друга Грицька в коридор
і тихо шепнув йому: «Є "Біломор"».
Подалі від класу, у темнім кутку,
Під сходами шмигнули вони нашвидку.
Сяйнула цигарка в Тимка під рукою:
- Грицько, затягайся, а я за тобою.
Ой, що то за смак у тому «Біломорі»?
Курці сполотніли, курці наче хворі.
Туман в голові, а в грудях пече...
Грицькові Тимко похиливсь на плече.
У класі ледь сіли хлоп’ята за парти,
учитель по черзі їх кличе до карти.
Тимко бачить карту неначе в тумані...
Бесіда
- Як змінились хлопчики після затяжки цигаркою?
- Що ви порадили б Грицеві і Тимкові?
Інформаційна хвилинка
Повідомлення підготовлених учнів
? Куріння — шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.
? Мабуть, немає людини, яка не чула б про шкідливість куріння для здоров'я. Більшість людей знає, що куріння спричиняє багато захворювань і призводить до передчасної смерті. Вдихання повітря, насиченого тютюновим димом, згубно діє на організм людини, особливо дитини.
? Тютюновий дим містить багато шкідливих речовин, які отруюють людину. Під впливом диму у курців жовтіють зуби, змінюється голос. Вони часто кашляють, у них збільшується виділення слини. У накурених кімнатах діти сплять дуже неспокійно. Вони стають млявими, дратівливими, втрачають апетит.
? Та найголовнішим є те, що курець стає залежним від тютюнокуріння. Це змушує деяких школярів на перервах стрімголов мчати «на перекур», щоб затягтися черговою дозою отрути. Бажання курити свідчить, що вже сформувалася шкідлива звичка.
Учитель. Про що свідчать цифри?
Розповіді підготовлених учнів
? Куріння — це шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найшкідливішою з яких є нікотин. У людини, яка закурить вперше, виникає гостре отруєння: прискорення пульсу, шум у вухах, тремтіння рук. Курці частіше хворіють на рак легень.
? Повітря, яке ви вдихаєте, перебуваючи поблизу курців, містить стільки шкідливих речовин, як би ви самі викурили 2 цигарки на день.
? У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на 50 % підвищується ризик померти від інфаркту серця і раку легень.
? Із 3000 дітей, що палять, 1000 помирає від хвороб, пов'язаних із курінням.
? Крапля нікотину викликає загибель усіх рибок в акваріумі.
? Одна крапля нікотину вбиває коня.
Прислів'я про шкідливість алкоголю
Робота в парах
Учитель. У кожного з вас на партах лежать аркуші паперу із прислів'ям, яке вам спочатку потрібно розшифрувати, а потім прочитати. Прочитавши це прислів'я, ви дізнаєтеся, що таке алкоголь.
(На дошці вивішується складене прислів’я і діти перевіряють.)
? «Алкоголь — викрадач розуму».
? «Спочатку людина п'є вино, а потім вино п'є людину».
- Як ви розумієте зміст приспівів? Про які шкідливі звички говорить давня народна мудрість?
- Які прислів'я та приказки ви знаєте на цю тему?
? «Вино й горілку полюбив — честь згубив».
? «Горілка — не вода, а народна біда».
? «Де горілка, там і сльози».
? «Хто горілку п'є, довго не живе».
? «Прощай, розуме, коли з горілкою зустрівся».
- Який висновок можна зробити?
Опрацювання матеріалу підручника
Робота у групах
Група 1.
Завдання 1. Прочитати кавказьку легенду у підручнику на с. 72-73 про шкідливість тютюнокуріння.
Завдання 2. Дати відповідь на запитання: як ви розумієте слова письменника Бернарда Шоу «Цигарка — це бікфордів шнур, на одному кінці якого вогник, а на іншому — дурник»?
Завдання 3. Продовж слова мудреця з легенди:
- «Злодій не зайде до будинку того, хто ..., бо...».
- «Собака не вкусить того, хто ..., бо...».
- «Ніколи не постаріє той, хто … бо...».
(Злодій не зайде до будинку того, хто курить, бо той всю ніч кашлятиме, а злодій не любить заходити туди, де не сплять. Собака не вкусить того, хто курить, бо той, хто курить, через кілька років ослабне і ходитиме з палицею.)
Завдання 4. Головна думка легенди. Висновок.
Група 2
Завдання 1. Прочитати кавказьку легенду в підручнику на с. 74 про шкідливість алкоголю.
Завдання 2. Продовж мудрі слова з легенди:
«Хто вип'є вино, той......
Завдання 3. Головна думка легенди. Висновок.
Підсумки роботи учнів у групах
Фізкультхвилинка
Хто це, хто це так втомився
і наліво похилився?
Треба дружно всім нам встати,
фізкультпаузу почати,
Руки вгору, руки вниз,
на сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
а тоді чотири скоки.
V. Закріплення вивченого
Рольова гра
Учень 1. Нещодавно фонд «Здоров'я для всіх» провів опитування з проблеми тютюнокуріння і запропонував поставити запитання зіркам спорту, мистецтва стосовно куріння.
(Запитання, на які погодились відповісти відомі українці.)
1. Чи курите ви?
2. Чи курили ви у дитинстві?
3. Якими тоді були ваші захоплення?
4. Ваші поради, як досягти в житті успіху?
5. Чи доводилося вам відмовлятися від куріння у колі оточення, знайомих, друзів?
Відповідають брати Клички, чемпіони світу з боксу:
1. Ні, жоден із нас не курить, оскільки куріння навряд чи допомогло б нам досягти тих результатів, які ми маємо нині.
2. Ні, на куріння просто не було часу, а також і бажання.
3. Звичайно — заняття спортом.
4. Знайдіть заняття для душі. Максимально будьте зайняті і пам'ятайте, що саме ви творите своє майбутнє. Можна або багато й цілеспрямовано працювати, або сидіти й курити. Результати у першому й другому випадках будуть протилежні.
5. Часто доводилося відмовлятися від пропозицій щодо куріння. Але для цього потрібно знаходити правильні слова.
Відповідає Руслан Пономарьов, чемпіон світу з шахів:
- Я не палю і ніколи не палив, завжди твердо відмовлявся від пропозицій.
Практична робота. Моделювання ситуацій мирного вирішення конфліктів з однолітками
Робота в парах
Учитель. Розгляньте малюнок у підручнику на с. 75 і продемонструйте способи відмови від небезпечних пропозицій.
(Перевірка роботи в парах. Висновок.)
Робота в зошиті з друкованою основою
Учитель. Що можна сказати про шкідливі звички?
(Розповідь підготовлених учнів.)
Учень 1. Шкідливі звички погіршують здоров'я. Серед них тютюнокуріння, вживання алкоголю, наркотиків, що призводить до загибелі нервових клітин мозку та розумових вад.
Учень 2. Шкідливі звички вражають всі системи органів і організм загалом, знижують працездатність, життєздатність, сприяють цілісній деградації людини, втраті своєї індивідуальності.
Учень 3. Важливо набувати корисних звичок із дитинства, тоді шкідливі звички просто не сформуються. Треба займатися спортом, виконувати ранкову гімнастику, дотримуватися правил особистої гігієни тощо.
Учень 4. Я проведу з вами гру «Корисно - шкідливо».
Інтерактивна гра «Корисно — шкідливо»
Користуючись сигнальними картками червоного і зеленого кольору, вказати на правильну відповідь:
? Вітатися під час зустрічі.
? Вживати спиртні напої.
? Виконувати ранкову гімнастику.
? Дотримуватися режиму дня.
? Палити цигарки.
? Займатися спортом.
? Дотримуватися правил особистої гігієни.
? Рухливі ігри.
VI. Підсумок уроку
Учитель. Над чим працювали протягом уроку?
Інтерактивна вправа «Незавершене речення»
Я навчився...
Я зрозуміла...
Я вивчила...
Я полюбила...
Я буду...
Я вчився...
Я дізналась...
Психонастанова
Учитель. Здоров'я — це ще не все, але все інше без нього — ніщо, — говорили античні філософи.
Бережіть здоров’я, радуйте своїх батьків і будьте щасливими.
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014