за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: продовжувати формувати почуття власної гідності, толерантності, стриманості, уникаючи конфліктних ситуацій; розвивати уміння запобігати конфліктам, що мають місце, тягнути за собою низку негативних наслідків; розглядати способи їх вирішення; розвивати комунікативні здібності; виховувати найкращі людські риси громадянина нашої країни зі сформованою життєвою компетентністю — уміння жити у суспільстві.
Обладнання: підручник «Основи здоров'я», зошит «Основи здоров'я», матеріали для психологічного тренінгу; малюнки, таблиці із зображенням конфліктних ситуацій серед дітей; музичний супровід.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Привітання
Сію я дітям у серденько ласку.
Сійся, родися ніжне «Будь ласка»,
Вдячне «Спасибі», «Вибач» тремтливе —
Слово у серці, як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!», «Світлої днини!»
Щедро даруй ти людям, дитино.
Психологічна хвилина
(Діти стають у коло і представляють себе, продовжуючи фразу: «Я відчуваю себе щасливим, бо …)
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Вправа «Мозковий штурм»
Учитель. У вас є друзі: хлопчики чи дівчатка?
(Відповіді учнів.)
Учитель. Чимало хлопчиків і дівчаток легко знаходять собі друзів. Вони люблять спілкування, їм подобається знайомитись з новими людьми. Але є діти, яким важко знайти собі справжнього друга. Є й такі, що зовсім не вміють товаришувати, часто сваряться.
Метод «Асоціативний кущ»
Учитель. Які слова асоціюються зі словом «сварка»?
(Бійка, конфлікт, зло, образа, приниження тощо...)
Музична хвилина з подальшим обговоренням
Учитель. Прослухайте пісню. З якого вона кінофільму?
(Звучить пісня з мультфільму про Леопольда «Якщо добрий ти».)
Учитель. З якого кінофільму ця пісня? Хто головні герої? Як ведуть себе герої мультиплікаційного фільму? Сьогодні в гості до нас завітав ваш улюблений герой — кіт Леопольд. Він буде присутній у нас, слідкуватиме за роботою на уроці, даватиме корисні поради.
Бесіда з казковим героєм
- Доброго ранку, діти!
- У кого з вас є друзі?
- А кого в класі хтось коли-небудь ображав?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Так, Леопольде, недарма я запросила тебе до нас у гості. На жаль, у нашому класі діти часто не можуть зрозуміти одне одного, поступитися, вибачитися і тому виникають сварки, конфлікти, навіть бійки, як у вірші.
Поетична хвилина
Хіба це клас?
Нема ні миру, ні любові —
Розтанули і зчезли вмить.
Розбив Віталик носа Вові,
І той заплаканий стоїть.
Замазали весь зошит Галі,
Погане слово хтось сказав.
Пішла біда гуляти далі...
Хтось Колі ручку поламав.
Скубнули Таню за косичку,
Вона ображена мовчить,
З книжками скинули поличку,
Ну як в такому класі жить?
Де хлопці і дівчата б'ються
І прозиваються весь час.
Де над бідою всі сміються...
Скажи мені, хіба це клас?
С. Махотін
Бесіда
- Буває у нас так?
- А подобаються вам такі ситуації?
Учитель. Отже, на сьогоднішньому уроці ми повторимо правила поведінки, поміркуємо, що таке дружба, що таке конфлікт. Виявимо причини конфліктів, які наслідки несуть за собою та навчимося і запобігати конфліктам і розв'язувати їх.
Вправа «Очікування»
(Учні класу записують у «сердечках» свої очікування і прикріпляють до великого «серця».)
Повторення правил роботи у групах
Учитель. Для роботи на уроці нам слід повторити правила.
? Говорити по черзі, а не всі водночас.
? Не перебивати того, хто говорить.
? Критикувати ідеї, а не особу, яка їх висловила.
? Дотримуватися«правила піднятої руки».
? Поважати всі висловлені думки.
? Заохочувати всіх однокласників до роботи.
IV. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником (с. 68)
(Читання визначення, що таке конфлікт.)
Легенда «Про добро і зло»
Жили на вулиці двоє сусідів. Одного разу один зробив іншому велике зло. Ображений чоловік, прагнучи відповісти помстою, вирушив до мудреця з порадою. Що ж мудрець йому запропонував? Відповісти зловмиснику добром. Сусід послухався, а у відповідь знову був «нагороджений» злом. Мудрець і тут порадив не шкодувати добра. Сусід ще раз послухався, віддячив добром. Але через деякий час у відповідь отримав зло. Сусід прийшов до мудреця і той знову порадив йому віддячити добром. «Але я вже стомився віддячувати йому добром», — заперечив сусід. «Якщо зловмисник не стомився від зла, то чому ти стомився від добра?» — відповів мудрець.
- Що порадив мудрець чоловікові?
Гра «Впіймай добро»
Учитель. Якими рисами повинна володіти людина, щоб про неї сказали, що вона добра? Плескаємо в долоні, коли чуємо таку якість?
(Грубість, скромність, щедрість, заздрість, гнів, ненависть, терпіння, милосердя, лінощі, чесність, сміливість, жадність, любов, совість, чуйність.)
Учитель. Ви добре знаєте, якими треба бути.
Вправа «Подолай злість»
Учитель. У кожній людині є частина добра і частина зла. І дуже важливо навчити перемагати в собі злість, коли вона виникла.
- Скажіть, а кому подобається бути злим?
- Так ми виглядаємо (схема злого обличчя), коли сердимось.
- Хочете дізнатись, як побороти злість, нікому не шкодячи?
- Візьміть листок, уявіть, що вас щось чи хтось розлютив, направте свою злість на цей аркуш, порвіть, помніть і викиньте його геть у смітник.
Така вправа допоможе вгамувати, приборкати у собі негативні злі відчуття. А ще можна заспівати веселу пісеньку, послухати тиху музику, попросити батьків купити боксерську грушу чи замінити її подушкою. Але так, щоб пір’я по кімнаті не полетіло. А то доведеться ще приборкувати мамин гнів.
- Як ви думаєте, що може статись з людиною, яка не захоче перемагати в собі зло?
(Серце такої людини вкриється колючками, перестане жаліти, любити, радіти (демонстрація малюнка із зображенням серця, вкритого колючками). Людина стає байдужою, бездушною, жорстокою.)
Учитель. Якщо раз, вдруге, втретє зробити щось погане, це стане звичкою, і згодом перетворить на людину з лихим характером, з колючим серцем, яку ніхто не буде поважати і любити.
Опрацювання статті підручника (с. 68)
Робота в парах
? Обговорення ситуації морального змісту за малюнками підручника.
? Складання оповідання за планом.
Учитель. Що таке конфлікт? Як його уникнути?
- Які висновки можна зробити?
Опрацювання статей підручника (с. 69—70)
Робота у групах
Група 1: прочитайте текст на с. 69. Підготуйте і зіграйте сценки за змістом прочитаного. Змініть зміст казки, щоб конфлікти мирно вирішилися;
група 2: прочитайте текст на с. 70. Підготуйте і зіграйте сценки за змістом прочитаного. Змініть зміст казки, щоб конфлікти мирно вирішилися.
Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого
Гра-інсценізація
Учитель. Що ж робити, коли бачиш, як поруч б'ються товариші чи хтось ображає меншого?
Зараз Леопольд навчить вас, як можна захиститися, не влаштовуючи бійку (один учень, нападає з кулаками на Леопольда).
Інсценізація 1
- Ей кулак, ти чого б’єшся? Ти всіх так сильно штовхаєш, а себе можеш? Трясись, рука, трясись і більше не бийсь!
Інсценізація 2
- Ой, а в тебе вуха від злості позеленіли. Я знаю одного хлопчика, він багато бився, і в нього назавжди вуха залишилися зеленими.
Інсценізація 3
Діти, дивіться, а Петрик усіх б'є і мене, і вас зараз поб'є, а потім буде плакати і пробачення просити.
Учитель. Спасибі, Леопольде! Діти, ви зрозуміли, що не треба на образу відповідати бійкою. А краще пожартувати, навіть посміятися із кривдника, таким чином, уникнути конфлікту.
Леопольд. Запам'ятайте це і ніколи не робіть того, чого б не хотіли, щоб вчинили з вами.
Самостійне читання статті підручника
Читання правил вирішення конфліктів у підручнику (с. 71).
Робота у групах кооперативного навчання
(Діти поділяються на дві групи: «Сонечко» і «Хмарка». Завдання для груп одне.)
Учитель. Скласти поради щодо усунення конфліктних ситуацій.
Презентація результатів роботи у групах
Поради
? У випадку виникнення конфлікту ніколи не вступайте у бійку.
? Бійка до добра не приводить. Може трапитися нещастя.
? Не починайте бійку першим.
? Захищатися треба словами, а не кулаками.
? Гнів — негативна емоція.
Знайомство із «золотим правилом ввічливості»
Учитель. Здавна на Землі цінувалось чесне, відкрите життя. Люди дотримувались «золотого правила поведінки».
На дошці запис:
Ставтесь до людей так,
Як би ви хотіли,
Щоб люди ставились до вас!
- Як ви розумієте ці слова?
Робото в зошитах із друкованою основою
Робота над прислів'ями
? Посієш вчинок — пожнеш звичку.
? Посієш звичку — пожнеш характер.
VI. Підсумок уроку
Міні-тест
? Як ви будете діяти у конфліктній ситуації?
? Образите іншого у відповідь.
? Порахуєте до ю, щоб заспокоїтися.
? Вдарите того, хто вас образив.
? Заплачете.
? Вчините сварку.
Інтерактивна вправа «Відкритий мікрофон»
- Чому треба жити з усіма в мирі і злагоді?
- Чи було б цікавим шкільне життя, якби у класі навчалися лише хлопчики або тільки дівчатка?
- У які ігри ви граєтеся з друзями?
- У вас є друзі: хлопчики й дівчатка. Які вони?
Зворотний зв’язок
Учитель. Обміняйтеся своїми «сердечками» із найкращими побажаннями.
Ритуал прощання
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай в серці оживає істина стара:
Людина починається з добра!
П. Забашта
Музична хвилинка
(Звучить пісня «Хай живе надія»(слова І. Білик, К. Гнатенко, музика І. Білик). Діти промовляють: «Ми — молодці», аплодуючи собі.)
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014