Взаємодія з іншими людьми. Дружний клас. Практична робота. Обговорення літературних джерел: української народної казки «Ріпка», байки Леоніда Глібова «Лебідь, Щука і Рак»Матеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: сприяти усвідомленню дітьми цінності людського спілкування; виробляти вміння поводження у класному колективі; розвивати у дітей потребу спілкуватися і підтримувати товариські відносини у класі; виховувати ввічливість, тактовність, порядність, повагу і чесність.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Девіз уроку

Не слухати, а чути,

Не відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

Слухання та обговорення вірша А. Костецького «Велосипед»

Славкові,

Що з квартири сорок

велосипед

купили вчора.

Він зразу

в двір його потяг.

Прудкого та дзвінкого

Все хизувався ним

і нас не підпускав до нього.

Просив Юрко:

- Ну дай хоч раз

проїду метрів двісті!

А він Юркові:

- Ач який!

Свого купи та їзди.

І я просив.

Та він:

- Моє! -

І нам кататись не дає...

Ну й що, нехай!

А ми зате

разом в кіно ходили,

разом у нашому дворі

співали, скільки сили,

а потім

грали у квача,

аж поки вечір не почавсь.

А що Славко?

Він сам-один

сидів з велосипедом

і вже кататись не хотів.

Отак йому і треба.

07.10.2014-1-1

- Кому було весело?

- Хто виявився покараним?

- Чому так трапилось?

 

ІІІ. Оголошення теми уроку

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Вступне слово вчителя

Сьогодні ми поговоримо про відносини між людьми, про те, як ви ставитесь одне до одного, зокрема про дружбу у класному колективі. Мені дуже хочеться, щоб після цього уроку ви стали уважнішими і щирішими одне до одного.

 

Бесіда

- Розкажіть, з ким з однокласників ви дружите.

- А хто хоче розповісти про свого друга?

- Що означає слово «дружити»?

07.10.2014-1-2

Робота з підручником (с. 52—54)

- Що означає слово «взаємодія»?

- Як взаємодія може виявлятися у класному колективі?

- Які творчі завдання ви Виконували зі своїми товаришами?

 

Робото у групах

Користуючись зразком, який є у підручнику на с. 54, групи отримують завдання:

група 1 — намалювати емблему класу;

група 2 — скласти і написати девіз класу;

група 3 — записати правила, за якими житиме колектив класу.

 

Презентація робіт у групах

 

Фізкультхвилинка

Один, два, три, чотири, п'ять —

Час прийшов відпочивать.

Вглиб річок ми поринаємо,

Рибок там спостерігаємо.

Летимо ми в небесах —

Подивись, яка краса!

В лісі йдемо тихо-тихо,

Нікому не зробим лиха.

Зупиніться, роззирніться

І за парти поверніться.

 

V. Закріплення набутих знань

Практична робота

Клас поділяється на дві групи:

група 1 читає казку Івана Франка «Ріпка» (с. 140-141);

група 2 читає байку Леоніда Глібова «Лебідь, Щука і Рак» (с. 142).

 

Бесіда за прочитаним матеріалом

- Хто посадив ріпку?

- Чи зміг дід самотужки витягти ріпку?

- Хто йому допомагав?

- Чи справді Мишка виявилася такою сильною?

- У чому причина успіху?

- Наведіть приклади ситуацій, коли всім разом вдається вирішити одну справу.

- Що хотіли зробити Лебідь, Щука і Рак?

- Куди кожен із них тягнув хуру?

- Чи вдалося їм витягнути воза?

- У чому ж причина їхнього неуспіху?

- Чи трапляються такі випадки у житті людей? Наведіть приклади.

- Який висновок можна зробити з прочитаної байки?

 

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Як ви вважаєте, як мали б поводитись герої байки?

- А що могли б зробити ще герої казки «Ріпка», щоб показати силу колективу?

 

Гра «Розсипанка»

Учитель. Зберіть і прочитайте прислів'я. Як ви їх розумієте?

? за, всі, Один, одного, всіх,за.

(Один за всіх, всі за одного.)

? в, Друг,біді, пізнається.

(Друг пізнається в біді.)

? туга, велика, друга. Без, вірного.

(Без вірного друга велика туга.)

? корінням. Дерево, а, друзями, міцне, людина.

(Дерево міцне корінням, а людина - друзями.)

? солі, без, Людина, їжа, друга, що, без.

(Людина без друга, що їжа без солі.)

? каже, Не, правду, той, хто, друг, той, що, а, медом, маже.

(Не той друг,що медом маже, а той,хто правду каже.)

Учитель. Прислів'я, яке вам найбільше сподобалося, запишіть у свій зошит.

07.10.2014-1-3

Бліц-тест «Чи вмієш ти дружити?»

1. Твій друг захворів і не прийшов до школи. Ти...

А зателефонуєш і поцікавишся його здоров'ям (2 б.)

Б ніяк не відреагуєш (1 б.)

В відвідаєш його (3 б.)

 

2. Друг не зумів розв'язати задачу. Ти...

А даси йому списати (2 б.)

Б допоможеш розібратися (3 б.)

В зробиш вигляд, що це тебе не стосується (1 б.)

 

3. Тобі хочеться піти в кіно, але у друга немає грошей. Ти...

А підеш сам (1 б.)

Б позичиш другові гроші (2 б.)

В купиш два квитки, сподіваючись, що і друг для тебе нічого не пошкодує (3 б.)

 

4. Друг виграв приз у конкурсі. Ти...

А постараєшся взяти участь у подібному конкурсі (2 б.)

Б порадієш за свого друга (3 б.)

В у душі позаздриш йому (1 б.)

 

5. Друга запросили на свято, але він черговий у класі. Ти...

А залишишся після уроків і допоможеш йому (3 б.)

Б поспівчуваєш йому і підеш додому (2 б.)

В не звернеш на це увагу (1 б.)

 

Перевірка бліц-тесту

Якщо ти набрав:

? 13 — 15 балів. Твої друзі можуть пишатися дружбою з тобою. Ти дуже надійна людина.

? 10 — 12 балів. Ти непоганий товариш. Але ти обережний і все заздалегідь прораховуєш.

? 5 — 9 балів. Навряд чи поруч із тобою є справжній друг. А винен у цьому ти сам.

07.10.2014-1-4

VI. Підсумок уроку

Учитель. То що таке справжня дружба?

- Чи можна сказати, що наш клас дружний?

- Якщо взяти кожному по сірнику, то ви легко зможете їх переламати. А якщо всі сірники взяти пучечком, то чи зможете його переламати? Отож бажаю і вам бути такими ж міцними.

 
 
 
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014