за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: розкрити суть понять: «родинні взаємини», «сімейні свята», «традиції»: визначити, яку роль у житті людини відіграє сім’я та чому необхідні взаємоповага, допомога та чуйність у родинному колі; розвивати навички та вміння характеризувати свою поведінку в сім'ї; наводити приклади сімейних свят і традицій; розв’язувати ситуативні завдання; виховувати соціальні риси: почуття патріотизму, поваги до своєї родини, уміння дарувати радість іншому. ’
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: текст підручника, кольорові олівці, альбом для малювання, ілюстрації, сімейні фотографії, презентація «Значимість сім'ї у житті людини».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Доброго ранку, сонечко ясне,
Доброго дня, моя мамо, прекрасна,
Тату, бабусю, мій добрий дідусь.
Вами, хороші, я завжди горджусь.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Усе життя людини проходить у сім'ї. Але мало хто замислюється, яку роль у його житті відіграє родинне коло, сімейні свята і традиції.
Загадки
? Відгадай, як звать наш дім.
Усе про нього розповім. Гарне дерево, міцне.
Листя різьблене, рясне,
А на гілочках крилатих
Буде жолудів багато. (Дуб)
? Відгадай, як звать мій дім.
Все про нього розповім.
Голки має коротенькі.
Всім знайомі ці гілки.
Й шишки довгі, мов свічки. (Ялина.)
Учитель. Дерево має свою родину.
(Діти малюють відгадки.)
Учитель. Людина має свою родину, коло найрідніших людей. Сім’я — це найцінніше, що має людина. Вона почувається щасливою, коли родинні взаємини дружні, а члени сім’ї здорові.
Оголошення теми уроку
Сім’я —де рідний дім.
Родинні відносини добрі в нім.
Спільні обов'язки щодня.
Веселе, радісне життя.
ІІІ. Вивчення нової теми
Вправа «Мозковий штурм»
Завдання
? Намалюйте емблему своєї сім'ї.
? Поясніть, чому присвячена ваша емблема.
(Учні висловлюють власну думку.)
Можливі відповіді учнів
- Наша сім’я міцна тим, що ми живемо дуже дружно, тому на гербові намальовано канат, що не рветься від ваги.
- Наша сім’я дуже гостинна, тому на гербові зображено хлібину.
- Наша сім’я дуже любить музику, тому на гербові зображено музику у вигляді птаха.
Учитель. Коли нас запитають, що таке сім'я, кожен із нас, не задумуючись, скаже, що це коло найрідніших людей: тато і мама, братики, сестрички, дідусі і бабусі.
Робота з підручником (с. 56)
- Назвіть склад родин, які зображені на сімейних світлинах.
- Чому вони різні?
Робота в зошиті
Висновок. Учитель та учні формулюють разом: сім’я — це сім разів Я. Це колектив найближчих родичів, які оточують нас від народження, виявляючи постійну турботу.
Вправа «Уявіть»
Учитель. Щоб оцінити роль сім’ї у нашому житті, спробуйте уявити себе героями безлюдного острова в океані? Тут тепло, є їжа, немає хижих звірів, але ви там самі (один)? Чи буде вам там добре?
Розповідь учителя з використанням опорної схеми
Так, нелегко довелося б кожному з нас! Адже з нами не було б батьківської опіки, ніжності і родинного тепла, щирого спілкування та довіри, дружби і любові. У чому ж цінність сім'ї для кожного з нас?
(У ході роботи учні разом з учителем формують опорну схему про сімейні цінності.)
Цінність сілі У
1. Вчимося жити.
2. Пізнаємо моральні правила, отримуємо досвід життя.
3. Досвід спілкування.
4. Збережемо сімейні традиції.
Робота з підручником (с. 57)
(Висновок учитель та учні формулюють разом.)
Отже, цінність сім'ї утому, що ми зігріті родинним теплом, любов'ю, а ще ми в ній здобуваємо досвід життя у світі. Від рівня сімейного виховання залежить не лише ваше майбутнє, а й ваших майбутніх сімей і всієї держави.
Фізкультхвилинка
Намалюю сонце, червону калину,
Намалюю маму, вербу і шипшину.
Велику родину, всю в ранкових квітах,
У вербовім гіллі, у вербових вітах.
Самостійна робота
? Вибери на малюнку свої обов’язки.
? Поясніть: чому ми виконуємо сімейні обов'язки?
? Творча робота у групах (диференційовані завдання).
(Після виконання завдань та обговорення результатів учні самостійно формулюють висновок: усі члени родини повинні виконувати свої сімейні обов'язки.)
Вправа «Поміркуємо разом»
(Діти малюють родинну квітку.)
Завдання: розгляньте малюнки, поміркуйте, чому наші квіти такі різні?
Кожна квітка — це сім'я.
Учитель. Як ви гадаєте, що сталося у цих сім'ях?
Учитель. Непорозуміння виникають під час спілкування з рідними. Скільки ми завдаємо образ через неуважність, байдужість, нечуйність, нетактовність або просто тому, що кожен сприймає світ по-своєму! Багато людей, зазвичай, думають: «Ми живемо в сім’ї постійно, кожен знає про нас усе, тож немає потреби вдавати з себе кращого, ніж є насправді». У родинному колі дехто не стримує свого роздратування, незадоволення та гніву, не особливо добирає слова, не обмірковує наперед їхні наслідки. Усе це викликає непорозуміння, через які почуваються скривдженими ті, кого ми так любимо. Але бувають ситуації, які ми називаємо сварками чи конфліктами.
Опрацювання понять можна організувати за методом «Павучки».
Вправа «Поміркуй»
Висновок. Отже, щоб уникнути конфліктів, суперечок, сварок, слід виконувати кожному свої обов'язки.
IV. Закріплення нових знань
Бесіда за запитаннями
- У чому цінність сім’ї?
- Чому необхідно всім виконувати свої обов'язки?
- Як уникати конфліктів із рідними?
V. Узагальнення засвоєних знань
Практична робота
Учитель. Як зробити приємність іншому?
- Виберіть на малюнках, як можна зробити приємність іншому.
- Які відчуття ви отримуєте?
Продовжте речення:
- Я допоможу...
- Я подарую...
- Я принесу...
- Я привітаю...
- Я намалюю...
Презентація слайдів
Вправа «Оціни себе сам»
VI. Підсумок уроку
Учитель. Отже, сім’я — це те найдорожче і найцінніше, що має людина. Людина почувається щасливою лише тоді, коли всі її найближчі рідні люди: мама, тато, бабусі, дідусі, братики і сестрички є здоровими та щасливими. Тож не слід забувати основні правила сімейного життя, а їх дотримання врятує ваших рідних і вас від сварок і конфліктів.
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014