за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати учнів із причинами харчових отруєнь; збагачувати знання про основні правила харчування; розвивати вміння та навички само- і взаємодопомоги при харчових отруєннях; виховувати бережливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: набір карток із малюнками продуктів, зошити з курсу «Основи здоров’я».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. А цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну то всядьтеся зручніше
І працюємо скоріше.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Учитель. Ви вже знаєте, що для нормального росту і розвитку людського організму необхідні енергія і будівельний матеріал. Цей будівельний матеріал забезпечує їжа. Тож наше життя і здоров'я залежить від того, що і як ми споживаємо. Наші вага, зріст, розум, краса, наші успіхи і невдачі, навіть наші хвороби — усе це наслідки нашого харчування.
- Які продукти допомагають людям рости?
- Які продукти харчування заряджають організм енергією?
- Які продукти харчування «зігрівають» тіло?
- Чому харчові продукти мають бути різноманітними?
Гра «Галявина здоров'я»
(На різнокольорових квіточках запишіть назви страв, які кожному з вас найбільше смакують. Квіти із записами прикріпити на магнітній дошці.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
- Чи завжди після вживання їжі ми почуваємо себе задоволеними?
- Які неприємні відчуття можуть виникати після прийому їжі?
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Сьогодні ми поговоримо про ті неприємні відчуття, які виникають після їжі, їх причини і наслідки.
Бесіда-обговорення
Учитель. Наше здоров'я залежить від того, що ми їмо, як швидко і як часто. Усі харчові продукти мають бути доброякісними і свіжими. Поспішна їжа, її погане пережовування спричиняють болі у животі, відчуття нудоти і блювання. Але найбільшу небезпеку несуть у собі харчові отруєння.
- Чому, на вашу думку, виникають харчові отруєння?
Недоброякісні, зіпсовані продукти, консерви можуть містити палички ботулізму, хвороботворні мікроби, зокрема сальмонели, які живуть у кишечнику свиней, великої рогатої худоби, птахів, трапляються і в яйцях качок і гусей, можуть знаходитись у м’ясних і молочних продуктах. Потрапивши в організм людини, такі мікроорганізми виділяють отруту, яка спричиняє загальне отруєння організму.
Робота з підручником (с. 46-48)
Фізкультхвилинка
Слухати ви перестали
І тепер всі дружно встали.
Руки — вгору, руки — вниз
І легенько потягнись.
Покрутились,повертілись
На хвилинку зупинились.
Раз присіли, другий встали
І за парти посідали.
V. Закріплення набутих знань
Робота в парах
Гра «Магазин» (покупець і продавець)
(Набір картонок із малюнками кисломолочних продуктів, ковбаси, консервів, напоїв, солодощів тощо. У ході діалогу гравці вибирають свіжі й якісні продукти, знаходять і перевіряють термін придатності продуктів.)
Робота в зошитах
(Виконання практичної роботи по визначенню терміну придатності та умов зберігання харчових продуктів.)
Робота у групах
Група 1 — написати перелік продуктів, які можуть нашкодити організму через надмірний вміст хімічних речовин, барвників, ароматизаторів;
група 2 — намалювати харчові продукти, які при порушенні умов зберігання можуть викликати харчові отруєння;
група 3 — скласти поради щодо того, як убезпечити себе від отруєння харчовими продуктами.
Презентація групами своїх робіт
Подорож у місто «Нехворійко»
Учитель. Я знаю, що всі ви любите подорожувати, відпочивати у лісі, на березі річки чи просто за містом. Плануючи відпочинок, ви берете з собою продукти, солодку воду, солодощі; Навчитись убезпечити себе від неприємностей після прогулянки допоможе вам уявна подорож у місто «Нехворійко».
Проходячи через браму міста «Нехворійко», ми натрапляємо на прислів'я, написані над брамою. Спробуйте пояснити ці прислів'я:
? Здоров'я — всьому голова.
? Найбільше багатство — здоров'я.
? Здоров'я не купиш за гроші.
? Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.
? Здоров'я маємо — не дбаємо, втративши — плачемо.
? Здоровий не знає, який він багатий.
Пройшовши браму, ми потрапляємо на майдан, де стоять дві великі діжі з написами: «Корисні продукти» і «Шкідливі продукти». О пускаємо в ці діжі малюнки корисних і шкідливих продуктів.
Йдучи далі, потрапляємо до закладу громадського харчування, де готують українські національні страви. Які страви української кухні виберете собі на обід? (Борщ, вареники з сиром, пампушки, млинці з сметаною, сирники, риба запечена, кисіль малиновий, компот із сухофруктів тощо.)
А тепер після обіду, повертаючись додому, зазирнемо на «Галявину здоров'я», з якої починався наш урок.
- Чи всі ваші .улюблені страви і продукти є корисними і безпечними? Чому?
Складання збірки порад, які допоможуть уникнути кишкових захворювань та отруєнь харчовими продуктами.
? Мити руки перед їжею.
? Їсти повільно і спокійно.
? Старанно пережовувати їжу.
? Овочі й фрукти мити під проточною водою.
? Дотримуватись правил зберігання продуктів.
? Уважно вивчати маркування продуктів, які швидко псуються.
? Не використовувати в їжу продукти,у яких закінчився термін придатності.
? Не вживати продуктів, які містять хімічні добавки, ароматизатори,барвники.
VI. Підсумок уроку
- Для чого ми вживаємо їжу?
- Чи вся їжа може бути безпечною і корисною?
- Хто повинен турбуватися про безпечну їжу?
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014