за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: розширювати уявлення про природні ритми і здоров'я, про залежність працездатності від здоров'я людини; розвивати вміння виконувати вправи для збереження високої працездатності; виховувати навички безпечної поведінки для власного здоров’я і здоров’я оточення.
Обладнання: малюнки із зображенням різних видів спорту, релаксаційна музика.
Здоровою може вважатися людина, якавідзначається гармонійним фізичним і розумовим
розвитком і добре адаптована до навколишнього
фізичного та соціального середовища.
Г. Сигерист
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Робота над загадкою
Учитель. Послухайте і відгадайте загадку.
Хто вранці ходить на чотирьох ногах, удень — на двох, а ввечері — на трьох? (Людина.)
- Чому саме так? Доведіть.
- Пригадайте, які ви знаєте приказки, загадки чи казки про здоров'я?
Створення проблемної ситуації
Учитель. Я почну розповідати вам казку.
Колись до маленької дитини підійшов Чарівник і сказав: «Це тобі клубок ниток, у якому нитка твого життя. Якщо швидко розмотуватимеш клубок, життя твоє пройде швидко, якщо повільно, воно буде йти повільно». Дитина взяла в руки клубок і...
- Що було далі?
- Як вчинила дівчинка? Придумайте закінчення до цієї казки.
Діти. Вона його загубила, просто кинула і все; заплутала, порвала, швидко розкрутила і життя пройшло швидко; розкручуючи повільно, щодня по рівній частині, бо хотіла жити якомога довше.
Учитель. Варіанти дуже цікаві, ви правильно зрозуміли, що час — це безцінний дар і його треба берегти.
А це означає, що потрібно правильно використовувати час, не витрачаючи часу даремно, щоб багато встигнути у своєму житті.
Протягом дня ми робимо дуже багато різних справ. Як встигнути все зробити?
Висновок. Правильно організувати своє життя, свої справи.
Учитель. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що здоров'я характеризується високою працездатністю і стійкістю до захворювань. Фізичне здоров'я формується за умов дотримання режиму для достатньої рухової активності, правильного харчування.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Праця — джерело здоров'я. Своєю працею людина впливає на природу, створює все необхідне для життя. Праця може бути фізичною і розумовою.
Фізична праця — робота м'язів тіла.
Розумова праця — робота мозку та органів чуттів.
- Чи може людина постійно працювати?
(Звичайно, ні. Працю потрібно чергувати з відпочинком.)
Учитель. Відпочинок — це стан спокою або активної діяльності, що сприяє відновленню сил і працездатності. Робота і відпочинок тісно пов’язані між собою. Розумно відпочивати у вихідні дні, на канікулах — усе це важливо для здоров'я. Безцільне гаяння часу не є відпочинком. А. П. Чехов зазначив, що можна стомитися, лежачи увесь день на дивані.
Ваша праця — навчання. Ви живете у певному ритмі. В один і той самий час встаєте, займаєтеся у школі, обідаєте, відпочиваєте, лягаєте спати. Будь-яка робота не буде стомливою, якщо її виконувати у певній послідовності, чергуючи працю з відпочинком.
Найкорисніші для здоров'я види відпочинку — особисті захоплення людей, їхнє хобі — музика, ліплення, живопис, спорт, література, колекціонування, розведення рослин.
Робота за малюнками
(На малюнках зображені різні види спорту.)
- Що потрібно робити, щоб бути здоровим, активним, працездатним?
- Які види спорту ви бачите на малюнках?
(Плавання, легка атлетика, гімнастика, футбол, баскетбол.)
Робота з підручником (с. 24-25)
Учитель. Пригадайте випадок, коли вам довелося не спати вночі. Розкажіть одне одному, чому це сталося, як ви почували себе наступного дня.
- Які висновки можна зробити? (Усе живе підпорядковується природним ритмам.)
Складання режиму дня з урахуванням природних ритмів
Учитель. Відгадайте, що вам може допомогти своєчасно виконувати свої справи?
Ходить і говорить, та не їсть... (годинник).
- Як годинник допомагає людині?
Учитель. Ваш організм працює, як годинник.
Тому й вам необхідно виконувати всю роботу у звичайному для нього порядку.
Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить! (Руки піднімають угору.)
Добре те, що віє вітер! (Імітують коливання дерев від вітру.)
Добре те, що цей ось ліс (присідають)
Разом із нами ріс і ріс! (Повільно піднімаються, показуючи, як ростуть дерева.)
Добре те, що в нашій річці (руки піднімають уперед, долоні назовні)
Синя, не брудна вода! (Імітують плавання.)
І мене матуся рідна (крокують на місці)
Після школи зустріча. (Плескають у долоньки.)
Добре гратися надворі! (Стрибають.)
Добре вчитися у школі! (Сідають за парти.)
Добре плавати в ставку! (Імітують плавання.)
Добре те, що я живу! (На слово «я» руками показують на себе, потім підіймають їх угору.)
Слухання й обговорення оповідання Василя Сухомлинського
Учитель. Послухайте оповідання.
Ледача подушка
Маленькій Яринці треба рано вставати, щоб до школи йти, а не хочеться, ой як не хочеться! Ввечері питає Яринка у дідуся:
Дідусю, чому вранці вставати не хочеться? Навчіть мене, дідусю, спати так, щоб хотілося вставати і йти до школи.
Це подушка в тебе ледача, — відповів дідусь.
А що ж їй зробити, щоб вона не була ледачою?
Знаю я таємницю, — пошепки сказав дідусь. — Ото саме тоді, як вставати не хочеться, візьми подушку, винеси на свіже повітря, добре вибий її кулачками — вона і не буде ледачою.
Справді? — зраділа Яринка. — Я так і зроблю завтра.
Ще дуже рано, а треба збиратись до школи. Не хочеться вставати Яринці, але треба ж нарешті подушку провчити, лінощі з неї вибити.
Схопилася Яринка швиденько, одяглася, взяла подушку, винесла на подвір'я, поклала на лавку — та кулачками її, кулачками. Повернулася до хати, поклала подушку на ліжко — та й умиватися. А дідусь у вуса усміхається.
Учитель. Яким був дідусь?
- Чого він навчив Яринку?
- Кому з вас теж не хочеться вставати вранці?
- Що ви робите, щоб своєчасно прокинутися?
- Хто вам допомагає у цьому?
Робота з підручником
(Опрацювання статті на с. 26.)
- Чому при поганому освітленні знижується працездатність?
- Як потрібно дбати про належне освітлення свого робочого місця?
IV. Закріплення та осмислення нового матеріалу
Практична робота
(Вивчення вправ, які знімають напруження, додають енергії, допомагають сконцентрувати увагу, поліпшують математичні і творчі здібності.
Вправи «Гойдалка», «Розтяжка», «Дзеркальні малюнки».)
V. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон »
(Під звучання релаксаційної музики діти висловлюють свої думки в іграшковий мікрофон з теми уроку.)
- Про що важливе ви дізналися на уроці?
- Що таке режим дня?
- Чому слід його дотримуватися?
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014