за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: ознайомлювати учнів із терміном «активний відпочинок»; учити складові активного відпочинку; удосконалювати знання учнів про зв'язок між рухом і здоров'ям і дотриманням безпеки під час занять спортом і вгамуванням болі у м’язах; розвивати мислення та спостережливість; виховувати бажання займатися спортом та активним відпочинком.
Обладнання: плакат «Активний відпочинок», слайди, фотографії з доступними видами спорту, фотографії спортсменів України.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Я всміхнуся сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхнуся квітоньці —
Хай вона цвіте!
Я всміхнуся дощику:
- Лийся, мов з відра!
Друзям усміхнуся —
Зичу їм добра!
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Учитель. Як повинне освітлюватись робоче місце школяра?
- Що треба зробити, щоб зберегти високу працездатність?
- Що для цього робите ви?
- Які вправи ви вивчили дома?
- Які вправи ви можете показати зараз?
Учитель. Отже, молодці, діти. Ви добре зрозуміли, як треба працювати у школі, вдома.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. А сьогодні ми з вами поговоримо про те, як треба відпочивати після того, коли вже вивчені всі уроки, у дорослих зроблена робота. Адже в людей, крім робочих днів, є вихідні, святкові дні, відпустка, а в учнів — канікули. Інколи деякі діти і навіть дорослі не знають, що в такі дні робити. Одні — можуть увесь день пролежати в ліжку, інші дивитись телевізор або ж сидіти біля комп'ютера. А щоб цього не сталося, ми з вами дізнаємося і вивчимо, що ж таке активний відпочинок.
Активний відпочинок — це проведення дозвілля, під час якого людина активно рухається. Хтось полюбляє кататися на велосипеді, інших цікавлять екскурсії або прогулянка на природі, а комусь хочеться грати у футбол, бадмінтон і в інші рухливі ігри.
(Перегляд плаката «Активний відпочинок».)
Учитель. Отже, діти, людина яка займається активними видами відпочинку, завжди життєрадісна, бадьора, здорова. І можемо сказати, що активний відпочинок — важлива частина життя.
Робота з підручником (с. 28)
Бесіда з елементами розповіді
Учитель. Діти, ми кажемо, що активний відпочинок — це рух. А рух і здоров'я тісно пов'язані між собою. А як саме? Ось про це ми дізнаємось далі.
(Розгляд малюнка і складання розповіді, с. 29).
На майданчику
Це було влітку. Теплий день. Дівчатка: Оленка, Марійка і Катруся граються у класики. Вони граються на великому майданчику. Неподалік від них Сергійко і Оксанка граються у бадмінтон. На цьому майданчику ще є баскетбольний щит. Інколи старші діти грають у баскетбол. Поруч із гральним майданчиком розташована бігова доріжка. На цій доріжці хлопчики та дівчатка їздять на роликах, велосипедах і скейті.
(Відповіді на запитання на с. 29.)
Учитель. Щоб займатися спортом, треба дотримуватись деяких правил під час занять. А яких саме?
1. Надягати шолом під час їзди на велосипеді, скейті, роликах, щоб уберегти голову від травм.
2. На коліна обов'язково треба надягати наколінники і на руки, на лікті такі спеціальні подушечки, щоб захиститися від ударів.
3. Треба починати вчитися їздити на маленькій швидкості, не підштовхувати одне одного.
А хто цих правил не дотримується, можуть виникнути різні неприємні ситуації. Можете розпитати того, хто потрапляв у таку ситуацію.
(Читання висновку, с. 30).)
IV. Узагальнення та систематизація знань
Учитель. Інколи, коли дитина довго катається
на велосипеді, скейті або роликах, виникає біль у м'язах.
Що ж таке біль у м'язах, прочитає нам... (сильніший учень, усі слідкують).
(Читання тексту підручника, с. 31)
V. Підсумок уроку
- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Що ж таке активний відпочинок?
- Яким видом спорту ви любите займатися, яким би хотіли займатися?
- Якої безпеки під час заняття спортом треба дотримуватись?
- Що робити, коли виник біль у м'язах?
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014