Мета: розширювати уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про те, що позитивно, а що негативно впливає на здоров’я; сприяти виконанню учнями правил здорового способу життя з метою набуття навичок здорового способу життя; формувати прагнення берегти своє здоров'я, зважаючи на його цінність і значущість для людини.
Обладнання: малюнки, ілюстрації, де зображені діти, які піклуються про своє здоров'я, таблиця «Здоров'я», склади для прислів'я, чисті аркуші.
Головним скарбом життя є не землі, що ти їхзавоював, не багатства, що їх маєш у скринях...
Головним скарбом життя є здоров'я, і, щоб
його зберегти, потрібно багато що знати.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Усміхніться одне одному, обміняйтеся компліментами з товаришем по парті.
Хто здоровий, той сміється,
Все в житті йому вдається,
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини.
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Вступна бесіда
- Діти! Що для людини є найдорожчим?
- Який вигляд має здорова людина?
- Від чого залежить здоров'я? (Від спадковості, від стану навколишнього середовища, від способу життя людини, від правильного повноцінного харчування.)
Робота над прислів’ями
Учитель. Прочитайте прислів’я, записані на дошці. Як ви розумієте їх зміст?
? Здоров'я маємо — не дбаємо, втративши — плачемо.
? Заздрість здоров'я їсть.
? Довго спати — здоров'я не мати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що ви робите, щоб бути здоровим?
- Як, на вашу думку, потрібно піклуватися про своє здоров'я, як його берегти?
Висновок. Кожна людина повинна берегти і зміцнювати своє здоров’я. Іграшку, книжку, одяг можна купити за гроші, а здоров'я не купиш. Саме тому з раннього дитинства треба дотримуватись здорового способу життя.
Учитель. Ми будемо говорити про здоровий спосіб життя, що корисно, а що шкідливо для здоров'я.
IV. Вивчення нового матеріалу
Конкурс «Хто більше?»
(Конкурс проводиться між рядами. На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Діти по черзі пишуть на ньому слова, що стосуються здоров'я, і передають аркуш на наступну парту. Перемагає ряд, який завершить завдання найшвидше і запише найбільше слів. (Наприклад, режим, загартування, зарядка, спорт, овочі, фрукти тощо.)
Учитель. Здоровий спосіб життя — це дотримання режиму дня, правил гігієни, правильне харчування, заняття спортом, фізичною працею, загартування, відмова від шкідливих звичок.
Робота з підручником (Опрацювання й обговорення статті «Звички і здоров'я», с. 16)
- Що негативно впливає на здоров'я?
- Якими є наслідки того, що людина не замислюється про збереження здоров’я?
Якою вона стає? У чому шукає розраду?
(Розгляд малюнків на с. 17.)
- Що негативно впливає на здоров'я?
Робота над віршем
Учитель. Послухайте вірш Грицька Бойка.
- До усього береться,
- Все встигає почать,
- Та йому не вдається Розпочате кінчать.
- Мов сірник загориться,
- Як почне щось робить;
- Поспіша, метушиться.
- Гарячиться, кричить.
- Потім враз — охололо,
- Присмиріло хлопча,
- Стало тихе і кволе,
- Наче мокре курча.
- Де одразу й подівся
- Запальний його дух.
- Мов сірник загорівся,
- Мов сірник і потух.
- Що б ви порадили цьому хлопчику?
Фізкультхвилинка
- Встаньте, діти, усміхніться,
- Землі нашій уклоніться
- За щасливий день вчорашній.
- Всі до сонця потягніться,
- Вліво, вправо нахиліться,
- Веретенцем покрутіться.
- Раз присядьте, два присядьте
- І за парти тихо сядьте.
V. Закріплення знань учнів
Ігрова вправа «Так чи ні».
Учитель. Збереженню здоров’я сприяє... (Діти встають і говорять «так» чи «ні».)
- 1) байдужість;
- 2) взаєморозуміння у сім'ї;
- 3) добра праця;
- 4) активний відпочинок;
- 5) ранкова зарядка;
- 6) ледачість;
- 7) паління;
- 8) чистота тіла;
- 9) раціональне харчування;
- 10) шкідливі звички;
- 11) неврівноваженість.
Робота у групах
Створення асоціативного куща до слова «здоров'я» з використанням методу «Мозковий штурм».
Гра «Розсипанка»
Учитель. Зберіть розсипані склади і прочитайте приказку.
(Здоров'я — найбільший скарб у житті.)
- Поясніть значення слова «скарб». (Скарб — це те, що має надзвичайну цінність, виняткові якості.)
Практична робота
(Діти об'єднуються у групи. Формують правила здорового способу життя, відповідаючи на запитання у підручнику на с. 19.)
VI. Підсумок уроку
- - Як ви можете зберегти своє здоров'я?
- - Що позитивно впливає на здоров’я?
- - Що негативно впливає на здоров'я?
- - Чи ведете ви здоровий спосіб життя?
- - Які поради щодо здорового способу життя ви виконуєте?
- - Які не виконуєте? Чому?
- - Чому здоров'я вважають неоціненним скарбом?
- - За якими ознаками можна розпізнати здорову людину?
Учитель. Послухайте поради, як слід піклуватися про себе.
- Друже, щоб здоровим бути,
- Треба навички здобути,
- Про здоров'я піклуватись:
- Перш за все — не лінуватись,
- І здружитися із спортом,
- Рідко ласувати тортом.
- Воду крижану не пити
- І ніколи не палити!
- Щоб знешкодити мікроби,
- Руки мий щоразу чисто,
- Не забудь щоденно їсти
- Овочі і фрукти різні —
- Всі вони тобі корисні.
- Вранці й ввечері, мій любий.
- Завжди — завжди ти чисть зуби.
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя «Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014