Матеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: продовжувати формувати в учнів уявлення про здоров'я та його значення для навчання, спілкування, повноцінної праці та відпочинку; розширювати набуті знання про складові здоров'я; збагачувати уявлення про чинники, які впливають на стан здоров'я; розвивати бажання щоденно піклуватися про своє здоров'я і здоров'я оточення; виховувати почуття гармонії з навколишнім середовищем та оточенням.

Обладнання: малюнок квітки, картки до гри, завдання для роботи у групах (пелюстки ромашки), підручник, робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

  • Девіз уроку
  • Головне— здоровим бути—
  • Це потрібно всім збагнути!
  • Бо як є здоров’я й сила,
  • То весь світ людині милий.
  • Вправа «Очікування»
  • - Яким би ви хотіли бачити урок? (Відповіді дітей.)
  • - Що ви чекаєте від нього?
  • - Що для цього потрібно робити?

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

Учитель. Що найдорожче і найцінніше в житті?

- Чому так говорять? (Робота над прислів'ями.)

  • Здоров'я — найдорожчий скарб.
  • Без здоров'я немає щастя.
  • Сміх — половина здоров'я.

- Які прислів'я про здоров'я ви знаєте?

- Для чого потрібне здоров'я?

Інтерактивна вправа «Світлофор»

(Діти сигналізують картками зеленого і червоного кольору про правильне чи неправильне твердження.)

Учитель. Що ви вважаєте показниками здоров'я?

(Правильне харчування, куріння, бажання вчитися, гарний настрій, колір очей, правильна постава, нормальний зріст і вага, гра в комп’ютерні ігри, заздрість, працездатність, заняття спортом, прибирання у кімнаті, модний одяг).

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

- Що таке здоров'я?

- Яку роботу може виконувати здорова людина?

- Який нормальний пульс для дітей твого віку?

- Які ознаки хворої людини?

Отже, здоров'я — це фізичний, психічний, духовний стан людини, а не тільки відсутність хвороб.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Створення проблемної ситуації

- Що це таке?

(Учитель загадує загадку.)

Коли воно є, — марно тратимо, не дбаємо,

а коли його не стане — віддали б усе,

щоб повернути назад. (Здоров'я.)

- Звичайно — це здоров'я!

- Чому кажуть, що здоров’я — всьому голова?

- Можна витрачати гроші, якесь багатство. А як витрачають здоров'я?

Учитель. Що таке здоров'я, ви вже маєте певні уявлення. А щоб його не втратити і зміцнювати, треба знати, з чого воно складається, які чинники впливають на здоров’я.

IV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Можливо, хтось знає, з чого формується здоров'я?

Учень. Я уявляю, що здоров'я — це така квітка, яка може змінювати своє забарвлення, свою форму і розміри залежно від впливу на неї різних чинників.

Вправа «Шифрувальник»

(Діти розшифровують спочатку одне слово, учитель записує в першу пелюстку і розповідає про першу складову тощо.)

НАЗИЧФІ ХОВДУНА СОНАЦІАЛЬ НАПСИХІЧ

(фізична, соціальна, духовна, психічна).

Розповідь учителя з елементами бесіди

Людина — живий організм. Вона росте і розвивається. У неї змінюється маса тіла, зріст, розміри всіх органів, м'язи, сила. Кожна людина має свій колір шкіри, волосся, свій пульс, частоту дихання. Вона спроможна виконувати якусь дію: працювати, рухатися. Усі ці показники є фізичними показниками здоров’я. Тобто це — фізичне здоров'я.

Фізкультхвилинка

  • Добре те, що сонце світить! (Руки вгору.)
  • Добре те, що віє вітер! (Коливаються)
  • Добре те, що ось цей ліс! (Присідають.)
  • Разом із нами ріс і ріс! (Потягуються.)
  • Добре те, що в нашій річці! (Піднімаються вверх.)
  • Синя, не брудна водиця! (Плавають.)
  • І мене матуся рідна! (Крокують.)
  • Після школи зустріча! (Стрибають.)

Учитель. Усе життя від народження до смерті людина перебуває в оточенні інших людей, певних соціальних груп (сім'я, дитячий садок, школа, клас). Саме в цих групах відбувається становлення особистості. вибір нею тих соціальних ролей, які вона зможе успішно та із задоволенням виконувати протягом свого життя. У цих соціальних групах людина стає такою, якою хоче стати, поводиться з людьми так, як хоче, щоб поводились із нею. Це ознаки соціальної складової здоров'я.

Робота з підручником

Учитель. Розгляньте малюнок і назвіть тих, хто належить до твого найближчого оточення.

- З ким зі свого соціального середовища ти спілкуєшся щодня, час від часу, зрідка, майже ніколи?

- Хто з цих людей дбає про твоє здоров'я? Як вони це роблять?

Висновок. Від того як людина буде поводитися в оточенні з іншими людьми, залежатиме її самопочуття. Невміння контролювати почуттями та емоціями впливає на психіку людини, тобто психічну складову здоров'я.

Робота з підручником

Читання та обговорення вірша.

Обговоріть (можна в парах), що означають прислів'я:

— Без вірного друга велика туга.

— В лиху годину взнаєш вірну людину.

Учитель. Четверта складова здоров'я — духовне. Без нього людина прожити не може. Це розумна думка, весела вдача, доброта, мудре слово, щире серце. Це вміння бачити прекрасне у довкіллі і в собі, вміння приймати рішення. Це норма поведінки, вчинки, це віра людини у свої сили, вміння ставити свою мету і докладати зусиль для її досягнення. Завдяки духовності людина (індивід) стає особистістю.

Релаксаційна пауза

Учитель. А зараз заплющте очі і пригадайте найпрекрасніше місце, де ви коли-небудь були. Вирушайте в уявну подорож до цього місця. Роздивіться довкола:

- Що ви бачите (річку, море, гори, ліс, степ...)?

- Що ви чуєте (спів пташок, шелест листя, шум прибою...)?

- Які запахи відчуваєте (аромат квітів, скошеної трави, соснового лісу,..)?

- Діти, розкажіть, що ви уявили і що відчули під час цієї«подорожі». Висновок (підручник, с. 12)

V. Закріплення, поглиблення знань учнів

Учитель. Люди також є частиною природи (довкілля). Щоб бути здоровим, необхідно дихати чистим повітрям, пити джерельну воду, вживати натуральні продукти, загартовуватись.

Робота в парах

Учитель. Пригадайте, як можна загартовуватися за допомогою природи (сонця, води, повітря).

Робота з підручником (с. 13)

- Чому треба берегти природу?

- А як ти можеш їй допомогти?

Висновок. Природа — джерело нашого здоров'я.

Робота у групах

(На дошці серединка квітки з написом «Чинники здоров'я».)

Кожна група отримує пелюстку ромашки, на якій вказаний один із чинників здоров'я:

  • - особиста гігієна;
  • - дотримання режиму дня;
  • - загартовування;
  • - спілкування з іншими людьми;
  • - відмова від шкідливих звичок;
  • - заняття спортом;
  • - раціональне харчування.

(Діти обговорюють, як вони впливають на здоров'я. Представник від групи розповідає і прикріплює пелюстку до серединки квіточки.)

Висновок. Дотримання усіх складових і врахування усіх чинників є провідною умовою збереження і зміцнення здоров'я. Робота в зошиті

V. Підсумок уроку

Вправа «Незавершене речення»

  •  Для здоров'я корисно...
  •  Фізично здорова людина — це людина...
  • Соціально здорова людина поводиться так...
  • Психічне здоров’я виявляється у...
  •  Про духовне здоров'я людини можна дізнатися з...

Вправа «Очікування»

- Чи справдились ваші очікування щодо уроку?

- Як він промайнув?

 
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя «Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014