Людина починається з добра

Мета. Збагатити знання дітей про творчість В. О, Сухомлинського; розширювати інтерес до читання; вчити висловлювати власну думку, робити висновки з прочитаного; працювати над виробленням навичок свідомого, швидкісного читання; розвивати пізнавальні здібності, бажання вчитися; виховувати доброту, бажання допомагати старшим; любов до природи рідного краю.

Обладнання. Портрет В.О. Сухомлинського, збірки творів письменника, план подорожі, гніздечко ремеза, малюнок птаха,плакати.

Хід уроку

Організаційна частина. (З хв.)

 Вітання гостей.

Ми вас вітаємо,

 Ми вас вітаємо!

Весь другий клас наш щиро промовля.

Ми вас вітаємо,

Ми вас вітаємо! —

Бажаємо щастя і добра!

 Вітання друзів.

 А тепер доторкніться один до одного, усміхніться один одному й подаруйте чудовий настрій,

(Учитель торкається до першої дитини, а діти далі до своїх друзів по черзі — ланцюжком).

 Учениця. Я всміхаюсь сонечку!

Діти (всі). Здрастуй, дороге!

Учениця. Я всміхаюсь квіточці!

Діти. Хай вона росте!

Учениця. Я всміхаюсь дощику!

Діти. Лийся, мов з відра!

Учениця. Друзям усміхаюся!

Діти. Зичу всім добра!

 Хай першими сядуть дівчатка, а потім хлопчики. Щоб наш урок був цікавим, змістовним, якими ви бажасте бути на ньому?

Якщо ви всі будете активними, уважними, кмітливими,розумними,вихованими, то нам вдасться наприкінці уроку знайти скарб. А чи. любите ви подорожувати, шукати скарби?

От і добре! Бо зараз ми помандруємо до весняного лісу. Сядемо на пеньочку й проведемо розчитування, щоб перевірити, чи всі ви готові до подорожі Розчитування. (З хв)

Розпитування проведемо методом прискорення. Відкрийте книги для розчитування (стор. 106-107) Будемо чигати оповідання Василя Олександровича Сухомлинського .

Одну хвилинку – за пісочком. Взяли олівці. Приготувалися! Почали!

 Час збіг. Зробили першу засічку.

 Читайте ще одну хвилинку --- знову починаючи спочатку. Все! Зробили другу засічку.

— Підніміть руку, хто прочитав другого разу далі від першої засічки? Молодці!

 Порахуйте, наскільки слів більше ви прочитали.

 От бачите, ваша механіка читання помітно зросла.

 А кому вдалося прочитати все оповідання?

 Це чудово! Бачу, ви всі готові до подорожі. Тож вирушаймо.

 Ми йдемо лісовою стежкою. До всього придивляйтеся, до всього прислухайтеся. Вчіться спостерігати.

 Ми підійшли до лісового озера. Перепочинемо. Проведемо мовну розминку. Мовна розминка. (5 хв.)

Гра «Впіймай м’яч».

 Я називатиму прямі склади, а той з вас, хто спіймає м’ячик, назве обернений склад.

ва — ав ля — ял ли — ил нє — єн сю — юс му — ум ша — аш…

 Гра «Слово розсипалося».

Налетів весняний вітерець-пустунець  розсипав літери в словах. Давайте їх зберемо і прочитаємо ці слова: пакши - |шпаки,ражувіл – журавлі,жістри – стрижі,елкиле – лелеки,килавсті – ластівки,детял – дятел.

Доповніть речення.

Моя бабуся ,мов…(квіточка,сонечко,ластівка…)

Як ми гарно сказали про бабусю!З чим ще можна її порівняти?

Скоромовка.

Сплітає весна всім вінки,

Дарує фіалочки сині.

Малий соловей дзвінкий

Співає в гаю на калині.

Рушаймо далі

Зустріч з автором.

Зупинимося на хвилинку. Час зустрітися з автором оповідання над змістом якого будемо сьогодні працювати. Саме тут, на лоні природи, під блакитним небом є незвичайна школа; Сюди приходять учні щоб стати людьми великої душі, розумними і сердечними, мудрими

— Хто ж учитель цієї незвичайної школи? Ось він перед вами. (Вчитель показує  портрет В. Сухомлинського), А ім’я його. Василь Олександрович Сухомлинський. Саме йому належать слова: (плакатний запис)

«Читання — це віконце, через яке діти збагачують і пізнають світ і самих себе.»

Перша груш учнів підготувала розповідь про цю прекрасну людину.

1-ий учень. Василь Олександрович Сухомлинський народився на Кіровоградщині в незаможній родині. Ріс хлопчик жвавим, допитливим, любив малювати. У навчанні був старанним. Мав чудову пам’ять.

2-ий учень. Сімнадцятирічним юнаком — вчителем мови і літератури — переступив В.0. Сухомлинський поріг школи і залишився в ній .до кінця свого життя. Понад 35 років працював учителем і директором школи.

3-ій учень. Для наймолодших школярів він написав 1500 казок, оповідань, легенд, новел. Найчастіше звертався до жанру казки. Він говорив своїм дітям, Сергійкові та Олі, що людина народжується не для того щоб зникнути безслідно, як пилинка, І для того щоб залишити на землі й учень. Василь Олександрович писав про відносини між людьми, закликав берегти природу, бути добрими, небайдужими до чужого горя. Його творчість сповнена любові доброти,гарного ставлення до людей. Читайте його твори. Вони дуже цікаві,

Наша подорож триває. Метушаться птахи. У них відповідальна пора, Вони готуються покинути домівки, У лісі не шуміть. Дивіться не наступіть на квіточку, на жучка, що вирішили погрітися на сонечку.

Ми будете вчитися: не тільки читати оповідання, а ще ви зрозумієте ,як важливо бути доброю людиною.

Працюємо над оповіданням (15-20 хв.)

 Читання вчителем.

 Перевірка сприйняття,

Тест

(Один учень біля дошки).

Першокласник Петрик був...

а) працьовитим хлопчиком

б) ледаченьким

 Петрикові вузлик здався дуже...

а) важким

б) легким

 У кущах Петрик побачив...

а) велику лисячу , нору

б) велике волосяне гніздечко

 Пташка щоразу приносила до гнізда...

а) по гілочці

б) по волосинці

Петрик стояв...

а) задуманий

б) усміхнений

Бабусю, я нестиму з лісу...

а) ваш кошик

б) ваше пальто

(1. б) 2. а) 3. б) 4. б) 5. а) 6. б))

Перевірте свої відповіді. Підніміть руку, в кого так, як у Маринки.

Тоді ви уважно слухали мене й не помилилися.

 Словникова робота.

Читання слів.

сама  дала

нести пляшку

вузлик        волосинці,

пошепки    ледаченький

хвилювання        першокласник

 Чи всі слова вам зрозумілі?

 Різні види читання.

а) ланцюжком.

б)вибіркове читання

в)читання мовчки

Учениця.

Сказав мудрець:

— Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вишу правду віра

Людину відрізни від мавпи і від звіра,

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

Учень.

Врятує світ краса •—

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта,

Бо однієї вже краси занадто мало.

Бо скільки всюди зла —

Людина вже не та.

Тож, люди на Землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

Підсумок уроку. (2 хв.)

Торбинка добра (5 Хв.)

Що за торбинка? В ній зібрано прислів’я про добро,які друга група підготувала для нас. Давайте дістанемо його. Тут щось написано.

Прочитаємо:

Життя дається людині на добрі діла.

Людина починається з добра.

Доброта краща за красу.

Підніміть квіточки, які одержали ви за урок. Порахуємо їх.

(Вчитель за гарні відповіді протягом уроку вручає дітям паперові проліски).

Подаруйте їх своїм матусям, бабусям, Який найкращий подарунок для ваших рідних?

 Дякуємо за урок, за співпрацю.

Домашнє завдання, (1 хв.)

Працюємо над оповіданням ,детальний переказ.

Методичний журнал «Розкажіть онуку» 2010, Козачук Олена .