Мета. Формувати поняття учнів про Батьківщину як спільний дім українського народу, розширювати знання про рідний край, його звичаї і традиції. Розвивати почуття людяності, інтернаціоналізму. Виховувати любов до людей, до України.

Обладнання. Карта України, Державний Герб, Прапор, Гімн України. Картини з краєвидами рідного краю, хліб на вишитому рушникові, квіти, музика (за вибором учителя).

(Звучить музика, діти заходять до класу).

Хід уроку

Вчитель. Дорогі діти, ви стали на цілий рік старші і сьогодні знову прийшли у свій клас, зустрілися з друзями, то ж помандруємо у світлу і чарівну країну, де здобувають нові знання, вчаться вчитися, жити і дружити.

Вітаю вас у рідній школі

з днем Знань!

Сьогодні в нас чудове свято,

Де не вщухає сміх ніколи,

Де щастя й радості багато —

Ви знову всі прийшли до школи! Почнемо з

вами мандрувати У світ чудес, в науки диво,

Нове все будемо вивчати...

То ж успіхів вам, йдіть щасливо!

Здоров’я доброго й міцного Я

вам бажаю, діти, щиро,

Тепла і сонечка ясного,

Терпіння, мудрості і миру!

Починаємо наш перший урок, тема якого звучить так: «Україна — наш спільний дім».

Атепер пригадаймо, яке свято ми відзначали 24 серпня? (Відповіді учнів).

Так, це свято нашої незалежності, волі, свободи. То ж і урок наш стосується цієї визначної події. А тепер скажіть мені, що таке ДІМ?(Відповіді учнів).

Звичайно, це приміщення, в якому проживають люди, це ще може бути приміщення для розміщення різних установ, офісів. А як ви розумієте слово СПІЛЬНИЙ? (Відповіді учнів).

Так, спільний — це такий, який належить багатьом, усім, стосується всіх. А тепер погляньмо на малюнки. (Вчитель вивішує малюнки звичайної хати, багатоповерховоїбудинку, будинку державної установи).

Ось (показуєхату)ДІМ однієї родини, де спільно проживають батьки, діти, дідусь і бабуся та інші члени. Вони ведуть своє спільне господарство. А тепер подивіться на цей малюнок – це багатоквартирне житло, СПІЛЬНИЙ ДІМ, де проживає багато родин. Вони живуть хоч кожен у своїй квартирі, але у спільному домі і також мають спільне господарство: газ. воду, освітлення, опалення, двір і т. д. А в ньому домі розміщені державні установи (малюнок). Це дім банку. І ось погляньте на карту України – не карта нашої Батьківщини. Це герб нашої держави, не наш жовто-синій прапор.

У кожному куточку України – живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у своїх власних будинках або в багатоповерхівках, в селі чи в місті, але всі ми живемо в одній державі – в Україні, яка і є для всіх нас спільним домом. Отже, спішний дім – це про людей, які проживають в одній державі, мають спільну територію, господарство.

Україна – це спільний дім українського народу.

А ми з вами на початку казали, що наш урок присвячений дню Незалежності. А що таке НЕЗАЛЕЖНІСТЬ? (Відповіді учнів). Незалежний – це той, який не залежить від інших, самостійний, вільний. А вільний – означає ніким не гноблений, не поневолений, самостійний. Двадцять років тому народ України здобув свою волю про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно керувати своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших. Чужоземці нав’язували свою волю, культуру, погляди на життя. А сьогодні ми – вільні і незалежні, відроджуємо рідну мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям з споконвіків. Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми – українці.

1-й учень.                    Ми живемо у світлому краю,

                                               У вільній незалежній Україні.

                                               Наснагу тут плекаємо свою,

І небеса над нами сині-сині.

Усе в нас є: озера і ліси,

Степи і гори, ріки і долини,

Моря і море вічної краси, –

Усе для щастя і життя людини.

2-й учень.

З глибин віків тут мій народ живе – 

Співучий, вільний, з доброю душею.

І особлива музика пливе,

А українець нерозривний з нею.

Тут все, до чого поглядом торкнись,

Любов’ю дише, чарами й красою.

Лиш полюби, уважно придивись,

І це навік залишиться з тобою.

3-й учень.

                                      Кран чарівний і працьовитий люд.

                                      Земля родюча і вода прозора.

                                      Тут визира краса з усіх - усюд

                                      І вільна воля в душах неозора.

4-й учень.

                                      Душа покорена ніколи не була.

                                      Завжди до волі прагнуть наші люди.

                                      Ми всім бажаємо миру і тепла,

                                      І українець завжди вільний буде

                                      В усі віки, в усі складні часи.

                                      І буде так, допоки сонце грає.

                                      Душа в нас зіткана з любові і краси,

                                      І воля нам ясним промінням сяє.

5-й учень.

                                      Ми незалежні, вільні, наче птахи.

                                      До всіх народів світу завжди щирі.        

                                      І долю власну ми тримаємо в руках.

                                      Живемо з усіма людьми у мирі.

        Вчитель.Так, ми живемо з усіма в дружбі та мирі. І в нас. в Україні, живуть не лише самі українці, хоч їх переважна більшість. Поруч з нами вільно і щасливо проживають представники інших національностей: росіяни, білоруси» татари, узбеки, поляки, чехи та багато інших. Та всі вони є народом України, ми живемо у спільному домі. Нам усім вистачає місця і ніхто не робить різниці між людьми за національними ознаками, тут всі рівні в своїх правах. Кожній людині відкритий простір для праці, навчання, творчості, відпочинку. Живи, трудись, навчайся, займайся улюбленою справою –ти живеш у вільній і незалежній державі, в чарівному куточку планети – в Україні.

        Люди різних національностей мають право знати свою рідну мову, між собою нею розмовляти, читати книжки, вивчати її в своїх школах, але для всіх людей в Україні є обов’язковою державна українська мова. Так у всьому світі заведено: людина, живучи в певній країні, повинна обов’язково знати мову цієї держави, щоб розуміти, що діється навколо, про що говорять і пишуть. Ось і ми з вами повинні дуже добре знати свою державну мову, бо для українців ця мова рідна, близька і дорога серцю, тому треба підносити її до вершин, гордитися нею, бо вона не тільки державна, а ще й дуже красива, багата, мелодійна, чарівна, як і душа українського народу.

        Учень.                 

                            Мова рідна, мов чиста-пречиста криниця,

                            То ж бездонне й живильне твоє джерело.

                            Ми до тебе сьогодні ідемо напитися,

                            Ти даєш нам наснагу, любов і тепло.

                            Ми з тобою — народ нездоланний і вільний,

                            Ми з тобою — держава, де воля цвіте.

                            Ти воскресла із попелу, знову ти сильна

                             І нехай твоя сила росте і росте.

 Учениця.           

Знати мову народу своєї країни –

Це престижно і правильно, запам’ятай!

Бо твоя це земля і свята, і єдина,

Це твоя Батьківщина, твій батьківський край!

Вчитель. Україна – це наш рідний батьківський край, і ми несемо в собі його культуру, традиції і звичаї, його пісні і думи, вбираємо в свою душу рідні і милі серцю краєвиди. Ось погляньте, яка краса навколо нас! (Вчитель демонструє картини природи). Хіба може душа бути байдужою до цієї краси? Звичайно, ні. Тому українці такі багаті душею, щедрі і щирі, добрі і мудрі, жартівливі і веселі, пісенні та ліричні. Сама природа закликає нас до цього. А ще народ наш дуже гостинний, дружелюбний, завжди радо зустрічає друзів з усього світу. Гостям ми виносимо назустріч хліб і сіль на вишитому рушникові, така у нас традиція. А це означає, що ми у нашому спільному домі – Україні – завжди раді добрим людям, готові їх щедро пригостити і обігріти, оберегти і захистити від негараздів, адже вишитий рушник – це наш оберіг, хліб –достаток, сіль – життєва необхідність. То ж усе найкраще – гостям.

Учениця.            На вишитому диво-рушникові

Ми хліб і сіль виносимо для людей.

Такі у нас традиції чудові –

Усе найкраще для своїх гостей.

Учень.               

Щоб хліб і сіль всі мали кожну днину

І мирне сонце сяяло для всіх.

Любов і щирість гріла щоб людину,

Повсюди пісня линула і сміх.

Учениця.

Ми, українці, на любов багаті,

Де б не жили — у місті чи в селі.

То ж хай достаток буде в кожній хаті

І мирне небо на усій Землі!

Вчитель. Отже, ми живемо у вільній і незалежні Україні, у нашому спільному і затишному великому домі. Живемо за законами любові, дружби, миру. І щоб розвивати свою країну, зробити з неї квітучий сад, успішну державу в світі, усім нам необхідно творчо і плідно працювати, а вам, діти, добре навчатися, щоб стати будівничими і творцями своєї України, нашого спільного дому, в якому усім нам випало щастя жити.

Учень.

Наш спільний дім — це Україна.

Тут наш лунає сміх і спів.

Вона для нас одна-єдина,

Бо це земля моїх батьків.

Учениця.

Земля батьків — це Батьківщина,

Ми знаємо з дитячих літ.

Звідсіль веде мала стежина

В безмежний розмаїтий світ.

Учень.

Та де б не був в далекім краї,

Як добре не жилося б в нім,

Розлука завжди серце крає

Й колись покличе в спільний дім,

Який пригорне і зігріє,

Віддасть частиночку душі.

Так тільки рідний дім уміє...

Тому сюди завжди спіши.

Учениця.

І спільний дім тебе впізнає,

Повіє вітерцем легким,

Зустріне свіжим короваєм,

До ніг простеле рушники...

Всі.                     Наш спільний дім — це Україна!

Автор: Н. Г. Красоткіна, м. Луцьк, Волинська обл.