ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
Мета: допомогти учням з'ясувати необхідність захисту дитини; пояснити, яким чином цей захист відбувається; закріплювати знання дітей про основні міжнародні й українські комітети, організації та служби, які захищають права дитини; зорієнтувати їх, куди й до кого можна звертатися, якщо порушено права; розвивати творчі здібності дітей; виховувати поважне ставлення до власної особистості та інших.
Обладнання: сюжетні малюнки про порушення прав дитини; кольорові олівці; аркуші паперу для малювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Читання психоформули
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок,
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Вчителя слово
Здійсню я практично.
2. Гра «Передай по колу посмішку» (для досягнення згуртованості, позитивного налаштування на роботу)
Діти кожного ряду повертаються обличчям одне до одного і передають посмішку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда про захист прав дитини
- Що вам відомо про захист прав дитини?
- Коли це необхідно робити?
- Які документи та відомі вам організації захищають права?
- У статті 27 Конституції України записано: «Головне право людини — право на життя ». І маленька дитина також має право жити.
- Тривалий час діяв неписаний закон «Хто сильний, той і правий». Але коли виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний справедливий порядок і норми життя для усіх громадян, у людське суспільство прийшов закон права. Тепер держава ставала на захисті й сильного, й слабкого. Головним критерієм права стала справедливість, а не сила.
2. Вправа «Сенкан»
- Діти, що ви уявляєте, коли чуєте слово Конституція?
Конституція
? основна, справедлива;
? гарантує, захищає, зобов'язує, встановлює.
? Конституція — Основний Закон.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Ми знаємо, що робити і до кого звертатися, якщо болить голова чи захворієте на застуду. А як учинити, коли порушуються права дитини? Проте багато дітей не знають, до кого звертатися, і тому не можуть вчасно отримати потрібну їм консультацію та допомогу, отже, залишаються наодинці зі своїми проблемами. А дарма! У кожній місцевості існує ціла мережа організацій, служб, здатних кинути «рятівний круг» тим, хто цього потребує. Інформація, яку ви отримаєте зараз, підкаже, куди й до кого звернутися за допомогою в захисті своїх прав. Ми пригадаємо, що про це вже вивчали.
IV. Надання необхідної інформації
1. Розповіді учнів про порушення прав дитини за сюжетними малюнками
2. Бесіда про організації, які захищають права дитини
- Які організації захищають права дітей? (Орган опіки та піклування; соціально-психологічна служба «Телефон довіри»)
- Назвіть номер телефону довіри.
- Що вам відомо про Національну «Гарячу лінію»? (Діти розгортають щоденники та пригадують за записами номери телефонів.)
З питань запобігання насильству у сім'ї та захисту прав дітей
0-800-500-33-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС
З питань запобігання торгівлі людьми
800-500-22-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС
V. Фізкультхвилинка
Ми багато працювали
І давненько не стрибали.
Зараз наші пальці
Починають танці.
Руки вгору — погойдали,
Це — дерева в лісі.
Опустили і стріпнули —
Збив росинки вітер.
Руки в сторону, змахнули —
Летимо, мов пташки.
Приземлились, відпочили —
Присідать неважко.
VI. Продовження роботи над темою уроку
1. Додаткова інформація
- На місцевому рівні функції та завдання Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту щодо попередження насильства в сім'ї, надання допомоги потерпілим та координації діяльності відповідних закладів виконують управління та відділи у справах сім'ї, молоді та спорту у співпраці з центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, службами у справах дітей, органами внутрішніх справ, іншими органами й установами.
- Якщо станеться, що ваші права порушені, потрібно звертатися до:
? учителя та адміністрації школи (завучів, директора, соціального педагога, психолога школи);
? до служби по справах дітей;
? міліцію за телефоном... (102).
2. Творча робота
- Намалювати ілюстрацію за темою «Що зі мною трапилося найгірше або найкраще».
VII. Підсумок уроку
Діти презентують свої малюнки.
- Я бажаю вам, щоб ви в своєму житті якомога менше бачили несправедливість і ваші права не порушували.
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).