ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про основні права дитини; учити доводити правильність своїх думок на прикладах; розвивати мислення, пам'ять, усне зв'язне мовлення; виховувати повагу до Законів України.
Обладнання: сюжетні малюнки про права дитини; Конституція України; Конвенція ООН про права дитини.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну Країну знань.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Гра «Шифрувальник»
ПТИРОМАЛТВБЕОДЖ (Право)
ЗНУАБІКДЮОЛИНЦЯ (Закон)
2. Словникова робота
- Пригадайте, що таке «права людини», а що — «закон».
Права людини — сукупність взаємопов'язаних загальнообов'язкових норм поведінки, що встановлюються, гарантуються та охороняються державою з метою регулювання відносин у суспільстві.
Правові норми — це загальнообов'язкові, найбільш важливі та необхідні норми соціальної поведінки.
Закон — це документ, ухвалений в установленому порядку спеціально уповноваженим органом державної влади, який містить норми і правила поведінки, що регулюють взаємини між суб'єктами в процесі їх діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо все, що знаємо про права дитини. Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
IV. Відпрацювання набутих знань
1. Робота в групах. Створення «Квітки прав»
- Намалюйте права дитини.
1-ша група — право на повноцінне харчування. (Стаття 27 Конвенції ООН)
2-га група — право на охорону здоров'я. (Стаття 26 Конвенції ООН, стаття 49 Конституції України)
3-тя група — право на освіту. (Стаття 28 Конвенції ООН)
4-тя група — право на відпочинок та дозвілля. (Стаття 31 Конвенції ООН)
5-та група — право на піклування з боку батьків. (Стаття 79 Конвенції ООН)
- Які права ще зображені на нашій квітці-семицвіточці? (Кожна дитина має право на захист від фізичного та психічного насилля — стаття 37, 39 Конвенції ООН. Дитина-інвалід має право на особливе піклування та умови життя — статті 24, 25 Конвенції ООН.)
2. Оцінювання ситуації
- Пригадайте казку про квіточку-семицвіточку. Як дівчинка використала останню пелюстинку?
- Яким було її останнє бажання? (Останнім бажанням дівчинки було те, щоб хлопчик Вітя, який пересувався лише за допомогою палиць, — одужав. Тепер вони граються разом.)
- Але так трапляється тільки в казках. У житті, на жаль, деякі хвороби вилікувати поки що неможливо. Діти, які мають якісь фізичні чи інші недоліки, також хочуть вчитися, гратися, спілкуватися з друзями.
- Як ви гадаєте, яким чином ви можете допомогти хворому хлопчикові чи дівчинці?
а) Сидіти поряд із ним (нею), зітхати;
б) дати грошей на нову іграшку;
в) прийти до нього (неї), допомогти у навчанні, погратися разом, послухати музику, почитати.
V. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору; руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору; руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
VI. Продовження роботи над темою уроку
?? «Правовий диктант»
- Необхідно з'ясувати, які з наведених ситуацій є юридичною нормою, а які — моральною.
а) Викладач підійшов до учня, який сидів, і почав з ним розмовляти. Учень, продовжуючи сидіти, охоче відповідав на запитання.
б) Учень кинув шматок хліба на підлогу в коридорі школи.
в) Двоє дівчат вкрали годинник у своєї однокласниці.
г) Учень не привітався з вчителем.
д) Учень не поступилася місцем у трамваї жінці з малою дитиною.
е) Учень узяв із собою ніж та погрожував дітям.
ж) Група учнів після уроків бешкетувала на вулиці.
Відповіді: норми права: б, в, е, ж; норми моралі: а, г, д.
VII. Підсумок уроку
- У яких документах записано права дитини?
- Доберіть слова за темою уроку на кожну літеру слова право.
П — правила...
Р — радість...
А — абетка...
В — винагорода...
О — освіта...
Р — радість...
А — абетка...
В — винагорода...
О — освіта...
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).